UA | RU
20 липня 2020, 14:48 410

Вілкул Юрій Григорович

В.о. міського голови Кривого Рогу
В.о. міського голови Кривого Рогу

Народився 14 листопада 1949 року в Кривому Розі.

Освіта

1973 р. – закінчив Криворізький гірничорудний інститут, отримав диплом гірничого інженера.

1973-1983 рр. – молодший, згодом старший науковий співробітник, заступник голови профспілкового комітету Криворізького гірничорудного інституту.

Кар’єра

1965-1968 рр. – працював токарем на криворізькому заводі гірничошахтного обладнання "Комуніст".

1983-1987 рр. – обіймав посаду заступника начальника управління "Криворіжкомплектпостач".

1987-2003 рр. – старший викладач, доцент, начальник науково-дослідного комплексу, завідувач кафедри, проректор, перший проректор Криворізького технічного університету.

2003-2010 рр. – ректор Криворізького технічного університету.

Політичний бекграунд

2006-2010 рр. – депутат, згодом голова Дніпропетровської обласної ради 5-го скликання.

2010-2015 рр. – міський голова Кривого Рогу.

У 2016 році переобраний на цю посаду.

25 жовтня 2020 р. – на місцевих Вілкул у першому турі набрав 44,96 % голосів і вийшов у другий тур виборів з Дмитром Шевчиком від президентської партії "Слуга народу", що набрав 25,94 %. Вілкул зняв кандидатуру після першого туру, пояснивши це станом здоров'я.

25 серпня 2021 року Вілкула обрали виконуючим обов'язки мера Кривого Рогу і секретарем міськради. "За" призначення Вілкула проголосували 32 депутати міської ради. Участь у голосуванні взяли 33 особи. Того ж дня секретар міськради Кривого Рогу, представник "Слуги народу" Олександр Котляр подав у відставку.

Сім’я

Одружений. Дружина – Вілкул Валентина. Має дочку і сина. Його син – Олександр Вілкул, політик, колишный член "Партії Регіонів" та "Опозиційного блоку", колишній депутат Дніпропетровської облради і Верховної Ради 8 скликання, а нині – начальник військової адміністрації Кривого Рогу.

Декларація

Згідно з декларацією за 2023 рік, Юрій Вілкул має елінг та гараж у тимчасово окупованій Алушті. Дружина Вілкула володіє будинком на 255 кв. м та земельною ділянкою на 800 кв. м у селищі Східниця на Львівщині. Крім цього, подружжя Вілкулів має право користуватися житловим будинком площею 275 кв. м та земельною ділянкою на 2600 кв. м у селі Чкаловка, що неподалік Кривого Рогу, та квартирою площею 77 кв. м у цьому місті. Усім цим майном володіє громадянка іншої держави.

У дружини Юрія Вілкула є причіп, а також вона має право користуватися Mercedes-Benz ML-350 (2008 року).

Юрій Вілкул володіє цінними паперами на понад 500 тис. грн. Також він задекларував спільну сумісну власність на кілька винаходів серед яких – вибухова суміш та спосіб заряджання обводнених свердловин водонестійкими гранульованими вибуховими речовинами.

За 2023 рік Вілкул заробив на своїй посаді понад 1,5 млн грн, а також отримав пенсію на 250 тис. грн. Крім цього, йому надійшли проценти від банків на суму понад 1,3 млн грн. Дружина чиновника отримала пенсію у розмірі трохи більше 76 тис. грн і проценти від банків на понад 200 тис. грн. У банках чиновник зберігає понад 10 млн грн, а його дружина – понад 1,2 млн грн. У готівці Юрій Вілкул має 1,5 млн грн, 110 тис. євро та 110 тис. доларів.

Скандали

Юрій Вілкул був членом КПРС, "Партії Регіонів", "Опозиційного блоку". Його називають лідером так званого "клану Вілкулів", який контролює у Кривому Розі, Дніпрі та Запоріжжі підприємства будівельного, торгового, харчового і ювелірного напрямку, а також значний банк землі.

У листопаді 2015 року під час місцевих виборів у Кривому Розі став фігурантом політичного скандалу, пов'язаного із підкупом виборців та фальсифікаціями. Під час другого туру виборів у місті відбулися протести проти визнання переможцем Вілкула, який переміг лише в двох районах міста із 7. Силовики намагалися розігнати мітинг, оголошення переможцем Вілкула відклали. Під час повторних виборів мера міста на 27 березня 2016 року отримав 74% голосів. ЗМІ писали, що Вілкул роздавав "допомогу" у вигляді 500 гривень працівникам комунальних підприємств, багатодітним сім'ям та пенсіонерам.

У грудні 2015 року Юрій Вілкул обізвав бійців АТО, які воювали на передовій, "сепаратистами".

У квітні 2015 року Печерський районний суд Києва визнав протиправною бездіяльність прокуратури і розпорядився порушити стосовно Юрія Вілкула кримінальну справу за фактом привласнення коштів від реклами. У Кривому Розі не надійшло до міського бюджету близько 40 мільйонів гривень коштів за надання підприємцям в користування місць комунальної власності для розміщення реклами.

У квітні 2016 року суд зобов’язав поліцію завести ще одну кримінальну справу щодо чиновника через виконання Вілкулом обов'язків міського голови в період виборчого процесу, що підпадає під статтю 364 Кримінального кодексу.

У березні 2017 року в приміщенні міської ради Кривого Рогу проводилися обшуки у зв'язку з легалізацією 200 млн гривень бюджетних коштів і можливої причетності до цього міського голови Юрія Вілкула та його заступників.

23 травня 2019 року під час сесії Криворізької міськради матері онкохворих дітей вимагали від міського голови Вілкула не використовувати 4 мільйони гривень міського бюджету на святкування дня міста, натомість віддати їх на лікування дітей. Вони зареєстрували на сайті міської ради петицію, яка набрала необхідну кількість голосів.

У червні 2020 року повідомлялося, що Криворізька міська рада віддала майже 160 мільйонів гривень на будівництво 1,5 кілометра дороги компанії "Вестшляхбуд", яка, за словами журналістів, планує використовувати матеріали за значно завищеними цінами. Цю фірму пов’язують з оточенням мера Юрія Вілкула та його сина Олександра.

1 червня 2020 року стало відомо, що Міністр оборони України Андрій Таран нагородив мера Кривого Рогу Юрія Вілкула медаллю "За сприяння Збройним Силам України". Ця подія викликала скандал і значне обурення громадськості.

У листопаді 2021 року в Кривому Розі розгорівся скандал після того, як Державна аудиторська служба України завершила аудит Криворізької міської територіальної громади, що тривав майже пів року. Фахівці Держаудитслужби за підтримки Державної фіскальної служби України та разом із залученими представниками інших органів влади, зокрема Держпраці, Держекоінспекції, Фонду державного майна України, Держгеокадастру, Держпродспоживслужби перевірили витрати міського бюджету у період 1 січня 2018 року до 31 березня 2021 року. Тоді під перевірку потрапили більшість департаментів міської ради та різноманітних комунальних підприємств. Ревізія виявила недоліки та порушення на суму майже 27 млрд грн. За результатами перевірки стану виконання видаткової частини бюджету міста, окремих установ, підприємств та організацій  встановлено порушень, які призвели до втрат, на загальну суму понад 3,3 млрд грн. Порушення стосувалися здійснення видатків на будівництво чи капремонт за відсутності дозвільної документації та в порушення державних будівельних норм, що призвело втрат на 188,5 млн грн. Оплати будівельних та ремонтних робіт, виконання яких документально не підтверджено, що мало наслідком безпідставної оплати коштів на 678,6 млн грн, або ж незастосування і нестягнення з підрядних організацій штрафних санкцій у зв’язку з проведенням неякісних робіт та через несвоєчасне виконання договорів – 264,8 млн грн. За результатами перевірки стану виконання дохідної частини бюджету міста  встановлено порушень та недоліків, які призвели до недоотримання доходів, безповоротної втрати коштів, упущених вигод на суму 13 млрд грн.

Сам Вілкул на звинувачення Держаудитслужби заявив, що це – "маніпуляція та брехня, що розсиплеться у першому ж суді". Тоді ж в.о. мера додав, що заяви до суду вже подано.

Втім, місцеві журналісти підловили в.о. мера Вілкула на маніпуліцях, а деякі навіть звинуватили його у брехні. Справа в тому, що за підрахунками аудиторів, місцевий бюджет недоотримав близько 2 млрд грн через невиконання "АрселорМіттал Кривий Ріг" міської екологічної програми. Йдеться про грошові втрати для Кривого Рогу протягом трьох років. І, за логікою речей, міська влада мала б через суд стягнути ці кошти з промислового підприємства. Тоді Вілкул запевнив, що міська влада подала до суду на завод і навіть виграла справу у першій інстанції. Однак журналісти стверджували, що на момент цієї заяви ця справа, за даними відкритих реєстрів судових рішень, перебувала лише на стадії розгляду.


22 червня 2024
Пляжний сезон у містах України: де знайти місце для відпочинку на воді
Українці, які не мають змоги виїхати на відпочинок за кордон чи в інші курортні куточки України, шукають можливість провести відпустку чи вихідні біля води неподалік від дому. Втім, цьогоріч у багатьо...
21 червня 2024
Таємні візити голови "Нафтогазу” Чернишова до НАБУ, або чому йому слід забуди про міністерський портфель
Чинний голова НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов потрапив у черговий скандал. Журналісти-розслідувачі з’ясували, що в його будинку мали пройти обшуки в межах одного з корупційних проваджень. Втім...
17 червня 2024
Відпочинок влітку: скільки коштує поїхати на море та помилуватися горами на заході України
Незважаючи на війну, туристичний сезон в Україні у розпалі, адже більшість комплексів відпочинку, скажімо, на заході України, заброньовані ледь не до кінця літа. Звісно, через мобілізаційні заходи в к...
13 червня 2024
Життя зі світлом: скільки потрібно викласти за генератор, павербанк та зарядну станцію
Відключення електроенергії знову внесло корективи у життя українців. Звісно, усе це підштовхнуло населення до пошуку варіантів, як покращити побутові умови під час відсутності світла. Хтось купує гене...
У Києві до кінця липня обмежать рух на ділянці Кільцевої дороги
25 червня 2024, 12:43
З Умані депортують білоруса, який майже 10 років нелегально перебував на території України
25 червня 2024, 12:28
Військовий з Буковини, який отримав важке поранення на фронті, відсудив у своєї частини 1,2 млн грн
25 червня 2024, 12:08
Смертельна ДТП на Хмельниччині: відбійник наскрізь проштрикнув авто
25 червня 2024, 11:57
На Львівщині під час спуску з гори травмувався підліток
25 червня 2024, 11:40
"Укренерго" повідомило, в які години 25 червня обсяг обмежень електрики буде більшим
25 червня 2024, 11:28
У Львові організували рекрутинговий центр батальйону безпілотних систем
25 червня 2024, 11:24
Тищенко під час обшуку намагався знищити телефон
25 червня 2024, 11:02
Новий удар по Харкову: Терехов повідомив про "приліт" по житловій забудові
25 червня 2024, 10:32
На Одещині біля кордону затримали рекордну групу ухилянтів на чотирьох мікроавтобусах
25 червня 2024, 10:25
 
Симчишин Олександр Сергійович
Міський голова Хмельницького
Сєнкевич Олександр Федорович
Міський голова Миколаєва
Садовий Андрій Іванович
Міський голова Львова
Всі досьє »