UA | RU
05 березня 2021, 12:00

Саботаж по-чорнономорськи: як депутати міськради паралізують роботу нового мера Чорноморська

Після 26 років правління Валерія Хмельнюка місто-супутник Одеси - Чорноморськ - отримало нового градоначальника. Колишній голова сусіднього села і нардеп минулого скликання Василь Гуляєв за підтримки партії «За майбутнє» обійшов на мерських виборах директора місцевого заводу Михайла Дуднікова з ОПЗЖ і екс-начальника порту, висуванця труханівської партії «Довіряй ділам» Юрія Крука
Після 26 років правління Валерія Хмельнюка місто-супутник Одеси - Чорноморськ - отримало нового градоначальника. Колишній голова сусіднього села і нардеп минулого скликання Василь Гуляєв за підтримки партії «За майбутнє» обійшов на мерських виборах директора місцевого заводу Михайла Дуднікова з ОПЗЖ і екс-начальника порту, висуванця труханівської партії «Довіряй ділам» Юрія Крука

Проте, як з'ясував RegioNews, політичний розклад в приморському місті не назвеш спокійним: вже два місяці мер не може провести сесію міськради – депутати ігнорують його запрошення і саботують процес.

Нападки на попередника

Ставши міським головою Чорноморська, Василь Гуляєв за традицією, що склалася в українських чиновників, взявся знищувати політичний вплив свого попередника. Вже два місяці в місті йдуть розборки з виселенням міської газети "Чорноморський маяк" з будівлі, яку редакція орендує за 1 гривню на рік. Новий мер звинувачує редактора в тому, що на сторінках видання недостатньо уваги приділяється старанням міської влади, і не розуміє, чому газета повинна розташовуватися безкоштовно в комунальному приміщенні. У відповідь головред "ЧМ" заявляє про атаку на незалежні ЗМІ і пропонує мерії рекламний прайс.

Насправді "Чорноморський маяк" до 2018 року належав міськраді і, зрозуміло, висвітлював тільки точку зору мерії, головою якої був Валерій Хмельнюк. Пізніше газету перевели в ранг комерційного підприємства, пояснивши це вимогою розмежування ЗМІ та органів влади. Втім, відокремити видання вдалося лише на папері.

80% статутного капіталу належить Юлії Деркач, яку пов'язують з ексмером. У підсумку Гуляєв ґрунтовно підготувався перешкодити планам Хмельнюка впливати на інформаційне поле в місті навіть після складання повноважень. Виявилося, що є підприємство, оформлене як ТОВ "Чорноморський маяк", яким володіє Дмитро Гуляєв - племінник мера і депутат Одеської райради від "За майбутнє". Тепер міський голова намагається закрити теперішню газету і замінити її своїм "клоном".

Подарунки сусідам

Новий мер добре розуміє: щоб не виникало проблем по лінії обласної влади, з начальством "Довіряй ділам" (партії мера Одеси Геннадія Труханова) і "Слуги народу" потрібно дружити. До того ж нещодавно створену Одеську райдержадміністрацію днями очолив колишній конкурент Гуляєва по перегонах – "труханівець" Юрій Крук. А задобрювати колег з обладміністрації бажано грошима, тому періодично у чорноморського градоначальника роблять цінні подарунки у вигляді виграних тендерів.

В кінці грудня без зайвих конкурсів за "коронавірусною" схемою закупівель відділ охорони здоров'я міськради організував тендер щодо реконструкції приймального відділення міської лікарні у відділення екстреної медичної допомоги. При цьому попри вже побудовану будівлю та підведені комунікації вартість робіт оцінили в 15 млн грн. Ця сума дорівнює зведеній заново сімейній амбулаторії. При цьому уточнювальний перелік робіт, які потрібно виконати, в договір внести забули. Найцікавіше криється в приналежності підрядника ТОВ "Прайм Сістемс" до старого-нового голови ОДА Сергія Гриневецького. Колись компанія навіть була оформлена на дружину колишнього помічника Сергія Рафаїловича - Ігоря Богомолова, але пару років тому вирішили заплутати сліди і переписати фірму на сільського мешканця. Компанія отримує тендери виключно в Одеській області та по лінії соратника керівника області - одеського мера. Так, за чотири роки в скарбничці будівельників - замовлень на 54 млн грн.

Про колегу з Одеси Гуляєв теж не забув. Друг Труханова Костянтин Ткач вже виграв всі тендери на постачання харчування в одеські школи, а тепер до його сфери діяльності додалися навчальні заклади Чорноморська. За листопад і грудень 2020-го з "Одеською продуктовою компанією" і "Проект Інвест XXI" Ткача уклали 75 договорів на 105 мільйонів. Вже у лютому відділ освіти Чорноморської міськради організував п'ять тендерів на закупівлю мороженої риби і молочних продуктів, всі замовлення на 9 мільйонів віддали компанії Ткача.

Саботаж сесії

А от з ким поки не вдалося подружитися Гуляєву і його соратникам, так це з іншими політичними силами, які потрапили до Чорноморської міської ради. Через тиждень після входження на посаду градоначальник заявив про "жучки", які знайшов у себе в кабінеті. Господар міста тут же став грішити на депутатів, і ті відповіли взаємністю. За фактом міськрада збиралася лише один раз – на першу установчу сесію. Вже в грудні 2020-го, коли треба було приймати бюджет міста, в зал засідань прибуло лише 19 із 38-ми депутатів. Представники ОПЗЖ (їх у міськраді 11), "Слуги народу" (4) та "ЕС" (3) у повному складі проігнорували засідання, а представники "За майбутнє" і "Довіряй ділам", які з'явилися, не змогли забезпечити кворум - одного депутата для цього не вистачило. Аналогічна ситуація повторилася вже в лютому: у залі зареєструвалося менше половини депутатів. Гуляєв звинуватив обранців у саботажі та пообіцяв оголошувати про скликання сесії щодня, поки прогульники не з'являться.

Напередодні запланованої сесії на погоджувальній раді представники трьох "саботажних" фракцій звинуватили міського голову в бажанні продавлювати персональні інтереси. Мовляв, переважна кількість питань пов'язана з бюджетом, проєкт якого ні з ким толком не обговорювався, а депутатів просто поставили перед фактом: прийди і проголосуй. Більш того, у міській раді звинувачують Гуляєва в тиску і навіть переслідуванні за політичними мотивами. Депутат Юрій Бузько з ОПЗЖ заявив про кримінальні справи стосовно двох однопартійців. "Від імені всієї фракції заявляю, що ви, Василь Олександрович, втратили нашу довіру", - звернувся він до мера.

На днях до позиції ОПЗЖ приєдналися інші партії - депутати виставили справжній ультиматум чинному меру. Заяву підписали п'ять з семи фракцій міськради: ОПЗЖ, "Слуга народу", "Європейська солідарність", "Розумна сила" і навіть "Довіряй ділам". Обранці дорікають Гуляєву неорганізованою роботою апарату міськради, порушенням регламенту, незатвердженим досі складом виконкому, в якому формально значаться ще представники минулого скликання, включаючи Валерія Хмельнюка. Депутати також вимагають поміняти начальників деяких управлінь та, що найголовніше, секретаря міськради, нагадавши, що для збереження системи "стримувань і противаг" цю посаду має обіймати представник іншої політичної сили, ніж тієї, яку представляє міський голова (зараз секретарем Чорноморського міськради є представник "За майбутнє" Олег Поліщук). Якщо ж Гуляєв проігнорує вимогу депутатів, ті готові перейти до більш радикальних заходів.

А копнувши глибше, можна побачити, що сліди бунту ведуть до Тетяни Плачкової - нардепа і куратора одеського крила ОПЗЖ, пов'язаного з Вадимом Рабиновичем і Вадимом Столаром. Саме вона задає вектор своїй групі в місцевій раді. Так, спочатку у Плачкової і Гуляєва були домовленості, згідно з якими брат її соратника Олег Гіганов отримав солодку посаду голови бюджетної комісії. Потім нардепа перетягнув на свою сторону головний опонент Гуляєва – голова ради директорів судноремонтного заводу Михайло Рафаєвич. Виходить, що депутати не відвідують сесії, а Гіганов не пропускає зміни до бюджету, неприйняття яких загрожує місту проблемами. До того ж на рівні Одеської облради ОПЗЖ і партія "За майбутнє", від якої балотувався Гуляєв, вважаються партнерами, проте рішення Плачкової ставлять під велике питання майбутнє цього союзу.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
11 квітня 2025
Соціологія проти Мін’Єд. Чому українців за кордоном не зацікавили ініціативи Олексія Чернишова
На діяльності Міністерства національної єдності, за великим рахунком, можна ставити хрест. Міністерство з пафосною (цілком в стилі неймінгу нинішньої влади) назвою, створене минулого року, констатувал...
10 квітня 2025
Що відомо про бізнесмена Манукяна, якого підозрюють у зв’язках з Арменом "Горлівським"
Харківський бізнесмен Володимир Манукян зазвичай уникає публічності. Він із категорії людей з надзвичайно суперечливою репутацією. Але недавно кілька ЗМІ звернули увагу на його недавнє минуле і зв’язк...
09 квітня 2025
"Діти ворогів народу". Чому обстріл Кривого Рогу викликав таку несподівану реакцію
Українське суспільство, розділившись на частини і ворогуючи між собою, докотилося до цілком російських антигуманістичних наративів. Чому військовий дозволяє собі настільки різкі заяви на адресу не про...
09 квітня 2025
Шлях одинокої матері: як живуть жінки, що втратили чоловіка на війні
До повномасштабної війни статус одинокої мами мали майже 120 тис. українок. Але сьогодні цей показник, на превеликий жаль, постійно збільшується. Ростити дітей самотужки — завдання вкрай непросте, тим...