UA | RU
22 квітня 2020, 10:44 130

Чернишов Олексій

Міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов

Попередня посада: голова Київської ОДА

Народився 4 вересня 1977 року в Харкові.  Закінчив Харківський гуманітарний університет "Народна українська академія" за спеціальністю "Економіка підприємства" (1999) та Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Також навчався в США на курсах "Управління проєктами" на базі компанії "Westinghouse".

Профіль на Facebook.

Профіль на Wikipedia.

Кар’єра й бізнес

У 1998 році працював у компанії Telesens, яка розробляла системні програмні продукти для телекомунікаційного бізнесу як дочірня структура німецької "Telesens AG" (Кельн, Німеччина). У 2002 році разом з партнерами придбав українську частину групи, яка стала самостійною компанією.

Відразу після закінчення університету став керівником фінансово-економічної групи концерну "Вестрон", який тоді й нині очолює батько Чернишова Михайло.

На початку 2000-х Чернишов реалізував кілька успішних проектів у Харкові в сфері комерційної нерухомості. Після цього почав співробітництво з Концерном АВЕК, який контролює ринок "Барабашово". У 2004 році Чернишов стає віце-президентом з розвитку, з листопада 2005 — президент Концерну й групи АВЕК. Із 2008-го до 2013-го — голова наглядової ради Концерну й групи АВЕК. Чернишов формує портфель з нових проектів комерційної нерухомості загальною площею 350 тис. кв. м. Бізнесмен залучає в українські проекти комерційної нерухомості значних закордонних гравців, що працюють у сфері прямих інвестицій і розвитку комерційної нерухомості, серед яких "UNIQA Real Estate AG", "New Century Holdings" (NCH), "ECE".

У 2012 році заснував інвестиційно-девелоперську компанію Eastgate Development, діяльність якої була сфокусована на розвитку масштабних проектів комерційної нерухомості, а також залученні іноземних інвестицій в Україну та стабілізації інвестиційного клімату в країні.

Масштабним інфраструктурним проектом 2013 року, в якому Олексій Чернишов виступив ініціатором і партнером, є "Київська Бізнес Гавань". Ідея проекту полягала у створенні на лівому березі Києва (Троєщина) індустріального виробничого кластеру на території 330 га. Це мало створити додаткові робочі місця, змінити показники трудової міграції між правим і лівим берегами міста. Станом на жовтень 2018 року підготовлено проект землеустрою щодо відведення чотирьох земельних ділянок, який проходить процедуру погодження).

У 2014 році Чернишов заснував інвестиційну компанію VI2 Partners. Офіси компанії працюють у Києві та Відні. Основні напрями діяльності VI2 Partners: прямі інвестиції, формування та управління портфелем активів, інвестиційний банкінг — злиття та поглинання, залучення капіталу, реструктуризація заборгованості. Компанія співпрацює з міжнародними фінансовими установами.

У 2017 році VI2 Partners придбала долю акцій мережі супермаркетів "Фуршет". Того ж року Чернишов викупив частку в АВЕК, ставши акціонером і керівним партнером.

У листопаді 2017-го Чернишов став Головою Наглядової Ради Українського клубу нерухомості URE Club.

28 жовтня 2019 року Президент України Володимир Зеленський Указом №777/2019 призначив Олексія Чернишова головою Київської обласної державної адміністрації. 4 березня 2020 року призначений міністром розвитку громад і територій в уряді Дениса Шмигаля.

Політичний бекграунд

У Верховній Раді V (2006-2007 роки), VI (2007-2012 роки) і VII (2012-2014 роки) скликань Олексій Чернишов був помічником-консультантом нардепа Олександра Фельдмана на громадських засадах.

Родина

Дружина — Чернишова Світлана Олександрівна, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Виховує двох синів.

Цікавинки з декларації

Олексій Чернишов задекларував квартиру в Києві вартістю 5,7 млн ​​грн, земельну ділянку в селі Романків (Київська область) вартістю 450 тис. грн і будинок за 944 тис. грн. Його дружина Світлана є власницею квартири в Нікополі (Дніпропетровська область) вартістю 116 тис. грн.

У власності пари — чотири автомобілі: Land Rover Autobiography 2018 року виготовлення, Mercedes-Benz S 500 4MATIC 2010 року виготовлення, Skoda Octavia А5 2010 року виготовлення і Land Rover 2010 року виготовлення.

Також Чернишов є власником акцій та численних корпоративних прав. Він є кінцевим бенефіціаром юридичних осіб, зареєстрованих як в Україні, так і тих, що перебувають на Кіпрі, Британських Віргінських островах та Австрії.

Чернишов з дружиною володіють колекцією годинників, зокрема від Rolex, коштовностями від Tiffany і Cartier, колекцією книг і картин.

За 2018 рік Чернишов задекларував 2,2 млн грн отриманого за кордоном доходу, його дружина Світлана задекларувала 185 тис. грн зарплати в університеті імені Шевченка. Дохід Чернишова від відчуження цінних паперів і корпоративних прав становив 19,5 млн грн, а у його дружини — 4,1 млн грн.

Очільник Київщини зберігає в готівці $750 тис., його дружина – $115 тис.. Також Чернишов позичив третім особам щонайменше 6 млн грн. // НАЗК

Зв’язки

Чернишова пов'язують з харківським бізнесменом, співголовою партії "Наш край" і нардепом від "Опозиційної платформи — За життя" Олександром Фельдманом. Він до того ж є засновником і співвласником Концерну АВЕК. // Киеввласть

Джерела видання "Страна" кажуть, що Чернишов також пов'язаний з українсько-російським бізнесменом Павлом Фуксом, а нардеп VIII скликання Сергій Лещенко взагалі називає голову Київської ОДА протекцією Ігоря Коломойського, у якого Чернишов "пройшов оглядини" в офісі "Міленіуму" на вулиці Володимирській у Києві. Цим столичним бізнес-центром володіють Коломойський і Геннадій Боголюбов.

Інформаційний портал "Моя Київщина" зазначає, що в 2016 році Чернишов був неофіційним радником очільника Київської ОДА Максима Мельничука. В обох — давні дружні стосунки. Також Чернишов добре знайомий з сім'єю латифундистів Засух, які мають вплив на Васильківський та Фастівський райони. 

Потрапляння Чернишова в уряд Дениса Шмигаля пов'язують з протекцією Ігоря Коломойського та глави Офісу президента Андрія Єрмака.

Скандальні факти 

У ЗМІ про Чернишова часто згадують як про забудовника та бізнесмена, натякаючи на бізнесові причини приходу до влади. // Моя Київщина

 Джерела Страни повідомляють, що контакт з Коломойським Чернишов встановив через Фукса. Також, ЗМІ пишуть, що попередній очільник Бно-Айріян подав у відставку через атаки команди Коломойського, яка хоче встановити контроль над потоками в області.

На початку січня  Центр допомоги учасникам АТО та їх сім'ям /Київська область/, який працює з 2015 року повідомив, що на вимогу керівництва Київська обласна державна адміністрація вони мали розмістити в своєму офісі представників ГО "Зелена лампа", одним із засновників якого є Іван Проценко, він же Ваня "відро" знаменитий антимайданівець. Пізніше до них на зв'язок вишла патронатна служба КОДА. Запевнили, що керівництво облдержадміністрації ніяких вказівок не надавали, а голова ОДА дав доручення розібратися в ситуації.// facebook 

У 2020 році в ЗМІ з'явилася інформація про наявність у Чернишова австрійського громадянства, що не передбачено українським законодавством. У цій країні у Чернишова є зареєстровані фірми і нерухомість. Зокрема компанія Чернишова VI2 Partners, зареєстрована через фірму з офшорних Віргінських островів Standing Assets S.A за допомогою громадянина Австрії Марка-Мілло Любе. //Чесно

2 квітня 2020 року нардеп від "Слуги народу", глава комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко оприлюднив відкритого листа, в якому звинуватив Чернишова в затягуванні реформи містобудування, ініційованої президентом Володимиром Зеленським. // facebook

У квітні 2020 року з ім'ям Чернишова був пов'язаний скандал з блокуванням закупівлі апаратів ШВЛ в Київській області необхідних для боротьби з епідемією коронавірусу. В.о. голови КОДА Василя Володіна та профільного заступника Олега Торкунова, яких в ОДА привів Чернишов, звинуватили в тому, що вони наполягали на покупці апаратів ШВЛ у сумнівного продавця, який не міг гарантувати постачання в потрібний термін. Також питання викликала можливо завищена ціна на апарати .// Чесно

З 2003 по 2013 рік, коли Чернишов активно займався харківським ринком "Барабашово", навколо нього регулярно виникали гучні скандали. У ЗМІ неодноразово з'являлася інформація про свавілля адміністрації ринку. Повідомлялося, наприклад, що адміністрація ринку не тільки збирала не цілком офіційно плату з орендарів, але і примушувала їх передавати ринку павільйони, встановлені підприємцями за власний рахунок, щоб потім платити за своє ж майно орендну плату. Це вилилося в кілька кримінальних справ за фактами "самоуправства на території ринку" // delo.ua

У 2012-2019 роках, коли Чернишов активно займався будівельним бізнесом, виникло кілька гучних скандалів з недобудованими великими об'єктами в Харкові і в Києві. Так, компанія Чернишова анонсувала будівництво великого трирівневого торгово-розважального центру Levada Mall в центрі Харкова на проспекті Гагаріна, площею 85 000 кв м. Його здачу в експлуатацію було заплановано на кінець 2015 року. Але Levada Mall досі існує тільки на папері. Така ж доля недобудови спіткала і ТРЦ Cosmo Mall, що планувався в районі ринку "Барабашово".

У столиці компанії Чернишова просували мега-проект "Київської бізнес-гавані" на території Троєщини. На більш ніж 300 га планувалося спорудити цілий ділової "місто в місті" з 20 тисячами нових робочих місць, який до сих пір навіть не почали будувати. Також не відбувся проект Asia Trade & Technology Park, під який Чернишов розраховував залучити китайських інвесторів.// Soroka

Під час роботи Чернишова в КОДА, його звинувачували в тому, що він привів в будівлю ОДА приватну охорону, і огородив себе від зовнішнього світу глухими дверима з кнопкою пропуску по карті, виділивши собі половину сьомого поверху будівлі на Печерську. Потрапити до губернатора Чернишова не могли навіть депутати обласної ради. Для входу в крило губернатора біля спеціальної кнопки був і охоронець, за допомогою якого можна було скромно попроситися на аудієнцію. // Polemika

Обіцянки та резонансні заяви

Олексій Чернишов не соромиться висловлюватися про український ринок нерухомості. За його словами, головна негативна ознака цієї сфери — рейдерство. Бізнесмен стверджує, що іноді цей ризик безпосередньо пов'язаний з політикою і спровокований людьми, причетними до влади. Чернишов підкреслює, що практично всі забудовники в Україні змушені давати хабарі: $30-50 на кожний квадратний метр. // Дело

У листопаді 2019-го інтерв'ю "Главкому" на питання: "Коли ви заробили свій перший мільйон?" відповів: "Я цього не помітив. Я скажу так, гроші є, поки ти їх не рахуєш. Коли ти починаєш їх рахувати, це ознака того, що у тебе вони закінчуються. Тому я не можу сказати, коли саме. Це, мабуть, відбулося в момент переходу з ІТ-сфери в нерухомість".

Назаренко Андрій
Голова Кіровоградської обласної державної адміністрації
Сергійчук Сергій
Голова Черкаської обласної державної адміністрації
Вершина Анатолій
Міський голова Павлограда
Всі досьє »