UA | RU
15 лютого 2024, 17:35

Черняк Євген Олександрович

Український бізнесмен
Український бізнесмен

Профіль у Facebook

Канал у Youtube

Сторінка в Instagram

Євген Черняк народився у Запоріжжі в 1969 році. З його офіційної біографії випливає, що наприкінці 80-х років він два роки служив в радянській армії на території Одеської області. В середині 90-х років закінчив Запорізький технічний університет.

Євген Черняк часто говорить, що свій бізнес "почав із нуля" чи з одного кіоску, однак насправді першим бізнесменом у сім'ї був його батько. Олександр Черняк є засновником Запорізького заводу кольорових металів. У радянські часи він працював на керівній посаді на заводі "Радіоприлад". Він заробляв великі за тими мірками гроші. У 1990-х відкрив на "Радіоприладі" корпоратив, почав торгувати ломом кольорових металів, а згодом запрацював його власний завод на місці колишньої філії "Радіоприладу".

Алкогольна бізнес-імперія Черняка

Після завершення навчання Черняк був керівником приватних фірм, а на початку 2000-х років заснував лікеро-горілчаний завод "Хортиця". Продукція заводу дуже широко рекламувалася і мала попит серед українців. Вже пізніше Черняк придбав ще кілька лікеро-горілчаних заводів в Україні, що згодом побудило його до створення холдингу "Global Spirits", який спеціалізується на виробництві алкогольних напоїв, які експортуються до багатьох країн світу. Свого часу цей холдинг навіть був одним зі світових лідерів за кількістю виробленої та проданої продукції.

За словами самого Черняка, за часів Януковича (2010-2014 роки) на його бізнес здійснювалися постійні "наїзди", а тому ще до початку Революції гідності алкогольний магнат поїхав жити до США. Євген Черняк вже давно є доларовим мультимільйонером, а також регулярно входить до різноманітних рейтингів найбагатших людей України.

У США Черняк зазвичай проживає у Нью-Йорку, де сконцентровані дуже багато різноманітних центральних офісів та представництв світових компаній. Під час зустрічей з журналістами Євген Черняк поводить себе наче звичайний житель американського мегаполісу: ранкова пробіжка, кава у найближчій кав’ярні і поїздка на метро чи на таксі до свого офісу. Сам мільйонер розповідав журналістам, що у США веде спосіб життя бідної людини, але з грошима.

Окрім своєї основної діяльності – виробництва алкоголю, Черняк вже кілька років веде свій блог на YouTube, а його канал Big Money має понад 800 тис. підписників. На цьому каналі Черняк викладає різноманітні інтерв’ю з відомими бізнесменами, які розповідають, як їм вдалося досягти успіху. Крім цього, сам Черняк збирає цілі зали охочих розібратися, як відрити та розвивати бізнес. Одним словом, він є досить відомою та медійною персоною.

Санкції росії

Влітку 2023 року російські силовики провели велику кількість обшуків у справі міжнародного алкогольного холдингу "Global Spirits", яким володіє Євген Черняк. У помешканнях, на складах та в офісних приміщеннях компанії, що представлена на території росії, були проведені обшуки. Тоді ж місцеві силовики вилучили комп'ютерну техніку та фінансово-господарську документацію, а також провели допити засновників і керівників організацій, що входять до холдингу Черняка. Самого ж горілчаного магната у рф оголосили у розшук, а справа щодо нього та його підлеглих трактується як "фінансування тероризму". Справа в тому, що, за даними російського слідства, працівники холдингу Черняка підтримували Збройні сили України, а після початку повномасштабного вторгнення росії перевели на потреби ЗСУ понад 500 млн рублів. Вже після всіх цих обшуків росія внесла Євгена Черняка до списку екстремістів та терористів.

Проте після того, як українські журналісти почали публікувати новини щодо справи проти Черняка та його компанії у росії, піар-служба "Global Spirits" навіть звернулась до журналістів зі спростуванням інформації щодо "пресування" силовиками росії представників компанії. Мовляв, "Global Spirits" взагалі не працює на ринку рф і не має там співробітників, а з 2014 року російська сторона заборонила ввозити на територію країни-агресора горілчану продукцію компанії.

Втім, цікавим є момент, що представники самої компанії Черняка визнали, що ще 24 лютого 2022 року відкликали ліцензію на виробництво брендів в рф. Мовляв, це була єдина процедура, що давала можливість передчасно припинити дію ліцензії раніше встановленого строку. Наостанок у компанії додали, що саме так зробили всі американські та європейські компанії, які вирішили залишити ринок росії після її повномасштабного вторгнення на територію України. Фактично "Global Spirits" підтвердила, що була все ж присутня на ринку росії до 24 лютого 2022 року. Тобто ця присутність у рф була можливою для компанії Черняка після анексії росіянами Криму і початку війни на Донбасі навесні 2014 року. І лише повномасштабна війна рф проти України збудила власників компанії піти з росії.

У російських ЗМІ взагалі прямо писали, що з холдингом Євгена Черняка протягом 2011-2022 років були тісно пов’язані лікеро-горілчані заводи "Русский север" і "Родник". Перший завод знаходиться у Вологодській області, а другий – у Московській області. Причому свого часу в українських інтернет-магазинах з продажу алкоголю була навіть доступна горілка з назвою "Русский север" і в анотації до неї було чітко вказано, що походить вона з Вологодської області на території росії, а виробником є "Global Spirits". Втім, після 2022 року навіть російські фахівці та журналісти визнавали, що активи цих брендів були виведені з-під керування компанії Євгена Черняка.

До речі, у грудні 2023 року російські ЗМІ писали, що заводи "Русский север" та "Родник" готують до фактичної націоналізації шляхом передачі їх в керування "Росимущества".

Фактично і російські журналісти стверджують, що компанії Черняка працювали в росії і навіть сплачували податки до бюджету рф. Навіть якщо припустити, що зараз на території росії немає жодної компанії, що підпорядковується Черняку, то в 2022 році вони, схоже, були. 

Справа Черняка

Наприкінці 2023 року Служба безпеки України повідомила, що українському бізнесмену Євгену Черняку оголошено про підозру за статтею Кримінального кодексу "пособництво державі-агресору, вчинене за попередньою змовою групою осіб". Такі ж підозри отримали шість топменеджерів компанії Черняка, яка спеціалізується на виробництві спиртних напоїв. В СБУ запевнили, що зібрали доказову базу, згідно з якою Черняк підозрюється у фінансуванні збройної агресії росії.

Більше того, у спецслужбі підкреслили, що, за їхніми даними, компанії Євгена Черняка продовжили вести бізнес з росією попри повномасштабну російську агресію проти України. Наприклад, слідство стверджує, що протягом 2022 року всі компанії, що підпорядковані Черняку, сплатили до бюджету рф податків та різноманітних зборів на суму, що еквівалентна 6 млрд гривень. Також в СБУ кажуть, що підприємства Черняка, які розташовані у Центральній Азії та на Південному Кавказі для виробництва своєї продукції закуповували спирт у росії, причому робили це у промислових обсягах. В СБУ також додали, що під час обшуків було знайшли відповідні документи.

Сам Черняк заявив, що в росії від 2014 року діють санкції проти Global Spirits і мати там якісь активи компанія не могла.

"Ліцензію відкликано 24 лютого, ніхто на втрати не дивився, працювати з убивцями українців ніхто не буде. Це база. Усі українські компанії перервали ліцензії за такою ж процедурою. Компанія виграла суд на Кіпрі і заборонила судовим рішенням європейського суду в будь-якому вигляді використовувати торгові марки, додатково юридично закріпивши відкликання ліцензії. У документах справи йдеться не про сплату податків у рф, а про якісь підприємства в Середній Азії, Сакартвелло та Азербайджані. Я не був і не є зараз власником або посадовою особою підприємств, ніколи не орендував їх, ніхто з менеджменту компанії не є посадовою особою або вигодонабувачем компаній і заводів, зазначених у справі, і, відповідно, не міг нічого купувати або продавати. Звинувачувати їх у цьому повний абсурд", – запевняв бізнесмен.

Родина

Одружений, має трьох дітей.


17 травня 2024
Квартирне питання: де українці купують найбільше житла і чому у Києві більше не придбати дешевих осель
Повномасштабна війна позначилась на усіх сферах життя в Україні. Не став виключенням і ринок нерухомості, адже ситуація на ньому сьогодні вкрай відрізняється від тієї, що була до 24 лютого 2022 року. ...
09 травня 2024
Тариф на світло: на скільки та коли може зрости
Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також оф...
26 квітня 2024
Вища освіта по-новому: до чого тепер готуватися студентам
Днями Верховна Рада прийняла закон, що покликаний удосконалити освітній процес для здобувачів вищої освіти в українських вишах. Загалом чиновники запевняють, що з прийняттям цього закону, усі вищі нав...
24 квітня 2024
Військовий експерт Іван Киричевський: росіяни не чекають травня чи червня, вони вже наступають
Експерт військового порталу Defence Express Іван Киричевський розповів в інтерв’ю RegioNews, де зараз найгарячіше на фронті, чи можливий великий наступ України і що для цього потрібно, а також чи пере...
Збитків на 1,5 млн грн: на Закарпатті лісничий намагався приховати незаконні рубки дерев
22 травня 2024, 02:00
РФ вдарила "шахедами" по енергетичним об’єктам Шостки та Конотопа, — Сумська ОВА
22 травня 2024, 01:15
Спецпризначенці знищили пів дивізіону російських ЗРК "Бук": відео
22 травня 2024, 00:55
На Буковині засудили чоловіка, який три роки ґвалтував маленьку падчерку
22 травня 2024, 00:15
Дехто з українців може пройти ВЛК дистанційно — наказ Міноборони
21 травня 2024, 23:52
Працівник ТЦК на Прикарпатті безпідставно виключив з обліку 33 офіцерів, суд покарав його штрафом
21 травня 2024, 22:18
На Львівщині затримали жінку, яка планувала вивезти за кордон свого фіктивного чоловіка
21 травня 2024, 21:19
Росіяни не дозволяють евакуюватися із Вовчанська близько сотні цивільних, — Синєгубов
21 травня 2024, 20:28
У прокуратурі повідомили подробиці щодо розстрілу чоловіка в інвалідному візку у Вовчанську
21 травня 2024, 19:55
Електронна черга вже доступна у всіх ТЦК – як зареєструватися
21 травня 2024, 19:21
 
Залужний Валерій Федорович
Посол України у Великобританії, екс-головком ЗСУ
Трепак Олександр Сергійович
Командувач Сил спеціальних операцій ЗСУ
Слобоженко Олександр Олександрович
Український мільйонер, фігурант кримінальних проваджень і журналістських розслідувань
Всі досьє »