UA | RU
28 жовтня 2020, 14:45

Вибори у Маріуполі: чому чутки про проросійський реванш виглядають надто перебільшеними

Попередні результати місцевих виборів на Донбасі і, зокрема, у найбільшому на сьогодні місті під українським контролем - півмільйонному Маріуполі, політексперти вже поспішили назвати реваншем проросійських сил. Однак якщо придивитися до нових електоральних розкладів у столиці Приазов'я, то вони будуть виглядати набагато складніше, ніж сьогодні багатьом здається з Києва або Львова
Попередні результати місцевих виборів на Донбасі і, зокрема, у найбільшому на сьогодні місті під українським контролем - півмільйонному Маріуполі, політексперти вже поспішили назвати реваншем проросійських сил. Однак якщо придивитися до нових електоральних розкладів у столиці Приазов'я, то вони будуть виглядати набагато складніше, ніж сьогодні багатьом здається з Києва або Львова

RegioNews розбирався, які ж політсили насправді визначатимуть життя прифронтового міста в найближчі п'ять років і чи справді в міськраді Маріуполя влаштувалися тільки "друзі Путіна".

"Ахметовські" та ОПЗЖ: дві великі різниці Маріуполя

На виборах маріупольського міського голови передбачувано вже в першому турі переміг чинний мер Вадим Бойченко, який набрав, за попередніми даними, 69% голосів. Його головний суперник - представник від ОПЗЖ Володимир Клименко - безнадійно відстав і набрав всього 23%.

Головною інтригою виборів в приморському місті стала боротьба за більшість у міськраді. Основним конкурентом створеної перед виборами нової політсили - Блоку Вадима Бойченко - була також ОПЗЖ. За попередніми підсумками, мерський блок набирає 45,6%, а партія Медведчука - 30,7%. І це значить, що формальна більшість з урахуванням всіх виборчих бонусів буде все ж у чинного градоначальника. При цьому блок Бойченко являє собою досить строкату солянку, в яку входять дуже різні і формально різношерсті сили - від "Оппоблока" до Радикальної партії Олега Ляшка.

В союз їх об'єднала не тільки симпатія до чинного мера, але і щедра рука найбагатшого українця Ріната Ахметова. Можливо, для когось у Києві і здасться, що між більшістю у "ахметовських" та ОПЗЖ не така вже велика різниця. Але це далеко не так. Безумовно, від блоку Бойченко навряд чи хто почує щось в дусі "армія, мова, віра", але водночас немає і проросійської риторики, типової для ОПЗЖ.

За час першої каденції Бойченко прифронтове місто дійсно зробило крок вперед у своєму розвитку і змінилося на краще. І не тільки завдяки зростанню доходів від децентралізації. Маріуполь отримав багатомільйонні інвестиції у результаті успішного співробітництва з європейськими фінансовими інститутами. Команда Бойченко орієнтована, насамперед, на Захід, а не на Москву. Нагадаємо, що нормальна робота двох найбільших меткомбінатів Маріуполя, які перебувають у власності Ахметова - імені Ілліча та "Азовсталі" - можлива тільки при збереженні українського статус-кво. Те ж саме стосується ще одного важливого роботодавця в місті — Маріупольського порту.

Втім, коли виникають питання, пов'язані безпосередньо з бізнес-інтересами Ахметова, наприклад, щодо підвищення витрат на екологічні проєкти, тут блок Бойченко навряд чи можна відрізнити від "старих добрих регіоналів". Але і тут у громади міста з'явився шанси змінити ситуацію на краще.

Ігри патріотів і золота акція "Сили людей"

У Маріуполі за роки війни сформувався хоч і невеликий, але все ж досить помітний проукраїнський актив. В основному він був представлений популярною у патріотично налаштованого електорату партією "Сила людей", очолюваної депутатом міськради і екологічним активістом Максимом Бородіним, а також партією "Європейська солідарність".

Перед виборами обидві сили прийняли розумне рішення не конкурувати між собою на виборах. У списках міськради повинна була бути представлена тільки "Сила людей", а на виборах в новостворений Маріупольський район, відповідно, балотувалися від "ЄС". Проте напередодні голосування кандидати від партії Петра Порошенка несподівано з'явилися і на виборах в міськраду.

Місцевий актив "ЄС" запевняє, що рішення порушити домовленості за них прийняло київське партійне керівництво без узгодження з ними. У підсумку за голоси патріотичного електорату конкурували відразу дві партії. "Євросолідарність" отримала близько 2,7% голосів і майже не залишила шансів на проходження до міськради "Сили людей", поки ж за це йде серйозна боротьба. У штабі "СЛ" впевнені, що партія подолала прохідний бар'єр, а Бородін вже заявив про готовність до перерахунку голосів по кожній з дільниць. "Ми - за чесний результат. Але якщо остаточні результати будуть розходитися з тими протоколами, які ми отримали від своїх спостерігачів, можете не сумніватися - ми виведемо людей на вулиці", - сказав він.

Якщо "СЛ" вдасться захистити результат і набрати свої 5% - і це хороша новина. Без ситуативних союзів з "Силою людей" блоку Бойченко буде складно проводити результативні голосування. І тут у "СЛ" з'являються шанси нав'язати міськраді свій порядок денний і створити ключові для Маріуполя прецеденти. Важлива також і сама наявність проукраїнської фракції у найважливішому для країни прифронтовому місті Донбасу. Адже, як показав досвід весни 2014 року, навіть мінімальна присутність проукраїнських сил може серйозно вплинути на хиткий баланс сил у східних регіонах України.

Фіаско "слуг" і тріумф "безробітних" Шарія

На момент написання статті президентська партія терпіла в Маріуполі приголомшливе фіаско. "Слуга народу" не змогла подолати навіть п'ятивідсотковий бар'єр, хоч екзит-пол "Рейтингу" давав партії Володимира Зеленського прохідні 5,7%. У разі подолання цього бар'єру депутати від "СН" де-факто б зміцнили перевагу фракції Бойченко. Хоча яким би не були остаточні результати, принципово змінити розклад політичних сил у міськраді вони вже навряд чи зможуть.

А ось "Партії Шарія", за різними підрахунками, вдалося набрати від 6 до 6,5%. У списку українофобської політсили виявилося рекордна кількість безробітних - 22 з 39 кандидатів. Очолює ж список "шариївців" раніше нікому невідома викладачка "мореходок" Христина Ходаріна.

Замість післямови

Щоб зрозуміти специфіку нових електоральних розкладів у Маріупольській міськраді, повернемося на кілька років назад. У 2010 році тут домінували "регіонали", у яких було 52,7% голосів, в 2015-му їх спадкоємець "Оппоблок" отримав і того більше - 69,5%.

Тож, підбиваючи попередні підсумки виборів у Маріуполі, можна безумовно стверджувати одне — якогось катастрофічного зсуву в бік домінування проросійських сил в місті зараз не сталося. Швидше, навпаки - у нинішньому складі міськради точно не буде проросійської більшості.

А для того, щоб принципово змінити карту електоральних симпатій, партіям так званого патріотичного спектра пора б змінити своє "прохолодне" ставлення до виборів на сході і реально включитися в боротьбу за голоси мешканців Донбасу.

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
На Київщині горів приватний будинок: загинула 32-річна жінка
14 грудня 2024, 19:10
Бив окупантів на найгарячіших напрямках: під час виконання бойового завдання загинув пілот 299-ї бригади
14 грудня 2024, 18:40
Росіяни поцілили дроном в авто "Укрпошти" на Миколаївщині: водій у важкому стані
14 грудня 2024, 18:15
Сиділи за прихованою стінкою: на Закарпатті зупинили бус з ухилянтами
14 грудня 2024, 17:21
У Дніпрі пролунав вибух: є загиблий та поранені, серед них – поліцейські
14 грудня 2024, 16:36
На Закарпатті знешкодили залишки ворожої ракети з боєкомплектом
14 грудня 2024, 16:19
Надсилав 10-річній дівчинці порно: у Луцьку затримали педофіла
14 грудня 2024, 15:43
Російські війська обстріляли Нікополь: постраждала жінка
14 грудня 2024, 15:22
ГУР знищило винищувач Су-30 і три локомотиви в РФ
14 грудня 2024, 14:54
Росіяни атакували село під Запоріжжям: двоє поранених
14 грудня 2024, 14:27