UA | RU
22 квітня 2020, 10:44 496

Ахметов Рінат Леонідович

Український бізнесмен, політик, мільярдер
Український бізнесмен, політик, мільярдер

Народився Рінат Ахметов 21 вересня 1966 року в шахтарському селищі Жовтневе, розташованому в межах Донецька. Його батьки – корінні татари.

Освіта

Вищу освіту здобув у Донецькому національному університеті, де вивчав маркетинг (випустився у 2001 році).

Кар'єра і бізнес

Як Ахметов розпочинав свій кар’єрний шлях – достеменно й офіційно  невідомо. Сам він розповідав, що зміг розбагатіти завдяки багатьом підприємницьким ризикам у перші роки після того, як розпався Радянський Союз. Щоправда, відомо, що він мав спільний бізнес із кримінальним авторитетом Ахатем Брагіним, який загинув у 1995 році.

Перший запис у трудовій книжці Ахметова з'явився того ж 1995 року. Тоді він почав керувати "Донгорбанком", який пізніше об’єднався з "ПУМБом".

Наступного року він став президентом футбольного клубу "Шахтар". У 2000 році заснував компанію "Систем Кепітал Менеджмент" (SCM). Із 2009 року став єдиним акціонером фірми. У 2005 році відкрив фонд "Розвиток України", котрий згодом було перейменовано на "Фонд Ріната Ахметова".

Наступного 2006-го року вперше був обраний народним депутатом України. Переобрався у Верховну Раду також у 2007-му році. В обох випадках мав № 7 у списку "Партії Регіонів".

Активи

До групи SCM, якою володіє Ахметов, входять десятки підприємств, серед найбільших:

 • "Метінвест";

 • ДТЕК;

 • "Укртелеком";

 • "ЕСТА Холдинг" (цій компанії належить, зокрема, київський ЦУМ);

 • ПУМБ;

 • HarvEast;

 • "Лемтранс";

 • "Портінвест".

Також він був власником "Медіа Групи Україна", частиною якої були телеканали "Україна" й "Україна 24", мережа каналів "Футбол", газета "Сьогодні" та інші ЗМІ. У липні 2022 року Ахметов заявив про вихід із медіабізнесу через "закон про олігархів".

Сімʼя

Одружений із Лілією Смирновою – очільницею ревізійної комісії SCM. Подружжя має двох дорослих синів: Даміра й Алміра.

Скандали

За інформацією ЗМІ, у квітні 2014 року люди Ахметова начебто були серед тих, хто керував сепаратистами, які захопили Донецьку й Луганську ОДА та низку інших будівель у цих містах. Крім того, ватажок сепаратистів Ігор Гіркін заявляв, що мільярдер контролює батальйон "Восток" (бойовики "ДНР").

У 2015 році Ахметова як свідка допитали у справі про фінансування тероризму на Донбасі. Він сам зазначив, що, на його думку, до нього більше питань із цього приводу немає. Пізніше того ж року з’явилася інформація, що Ахметов їздив на окуповану "ДНР" територію: відвідав школу, в якій учився, і пообіцяв профінансувати ремонт одного із районів Донецька. Прес-служба мільярдера ці дані спростувала. Журналіст та військовий Дмитро Тимчук, який загинув у червні 2019 року, тоді заявив: на Донбасі цілі райони залишаються під контролем Ахметова.

Низка українських та закордонних видань неодноразово говорили про ймовірне "кримінальне минуле" Ахметова. Так, йому закидали незаконний бізнес з торгівлі одягом, відмивання грошей та злочинну діяльність, пов’язану з незаконною купівлею нерухомості. Дехто вважає його причетним до вбивства вищезгаданого Брагіна. Однак жодних юридичних доказів звʼязків Ріната Ахметова з кримінальним світом не було оприлюднено. І сам мільярдер спростував цю інформацію.

Також у 2020 році стало відомо про те, що Ахметов продовжував розвивати бізнес в анексованому Криму. Так, спільне розслідування "Настоящего Времени" і антикорупційного проекту "Муніципальний сканер" показало, що олігарх зберігає контроль над дитячим табором "Берег", санаторієм "Ай-Даніль" і резиденцією "Новий Кучук-Кой" у Криму в обхід санкцій Євросоюзу. Тоді як у холдингу Ахметова CКM запевняли: бізнесмен не має стосунку до цих об'єктів, тому що їх "націоналізувала Росія". Однак ні інформація у документах, ні працівники вищезгаданих закладів це не підтверджували.

Також ЗМІ неодноразово писали, що Ахматов мав політичний вплив на Радикальну партію Олега Ляшка, надаючи доступ до своїх медіа, та контролював партію "Опозиційний Блок".

За рослідуванням журналістів має вплив на так звану групу Павлюка в "Слузі народу" – певний пул народний депутатів, які нібито лобіюють його інтереси.

Восени 2021 року Президент України Володимир Зеленський заявив, що Ахметов може бути причетним до підготовки державного перевороту за участі Росії. Тоді ж у Зеленського вирішили серйозно взятися за економічні інтереси Ріната Ахметова, аби примусити його до миру на прийнятних для влади умовах.

У лютому 2022 року посів третє місце у рейтингу фізосіб за кількістю розслідувань на сайті "Української правди" за 12 років. 

У 2022 році Ахметов розповів The Washington Post, що був у ліжку, коли його помічник увірвався до кімнати зі словами: "Прокидайтеся, почалася війна". Бізнесмен стверджує, що з моменту вторгнення Росії не залишав Україну й живе в Києві.

У серпні 2023 року Національний банк України оштрафував банк ПУМБ бізнесмена Ріната Ахметова на 10,9 млн грн. Тоді ж Ахметов нібито замовив у СБУ "рекламну кампанію" для покращення свого іміджу та репутації його приватного банку ПУМБ після корупційного скандалу щодо відмивання коштів.

Статки

У 2021 році став найбагатшим українцем за даними Forbes.ua. Загальні статки сягали 7,6 млрд доларів. Натомість, за даними Forbes, станом на квітень 2024 року, статки Ахметова оцінювалися вже в 4 млрд дол. Однак він продовжує залишатися найбагатшою людиною України й посідає 785 місце у світовому рейтингу мільярдерів.

Через війну він поніс найбільші матеріальні втрати. Суттєво пошкоджено: металургійні, енергетичні та аграрні активи. У Маріуполі компанія втратила два головних підприємства – "Азовсталь" і ММК ім. Ілліча. Решта заводів групи в Запорізькій та Дніпропетровській областях працюють не на повну потужність. Із наближення зими під удар російських ракет потрапили теплові електростанції Ахметова, які входять до групи ДТЕК.

Відомо, що 2020 році Рінат Ахметов купив віллу, яку в 2017 році було визнано найдорожчою на планеті. Маєток розташований поблизу Ніцци і коштував 200 млн євро. Востаннє подібну покупку Ахметов робив у 2011 році – тоді йшлося про елітну квартиру в Лондоні за 136 млн фунтів стерлінгів.

У 2022 році журналісти New York Times дізналися, що німецька верф Lürssen у Бремені будує величезну яхту для сім’ї Ахметова. Але вже в 2024 році стало відомо, що добудував цю яхту й водночас виставив на продаж усі свої приватні літаки.

Наразі яхта Ахметова "Luminance" входить до переліку найбільших яхт у світі, востаннє її зафіксували біля берегів Хорватії, що може свідчити про те, що нею почали користуватися.


11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Як відключатимуть світло в Україні 15 грудня: в Укренерго показали графіки
15 грудня 2024, 07:00
Теракт біля будівлі ТЦК у Дніпрі: правоохоронці затримали підривника
15 грудня 2024, 05:05
На Київщині горів приватний будинок: загинула 32-річна жінка
14 грудня 2024, 19:10
Бив окупантів на найгарячіших напрямках: під час виконання бойового завдання загинув пілот 299-ї бригади
14 грудня 2024, 18:40
Росіяни поцілили дроном в авто "Укрпошти" на Миколаївщині: водій у важкому стані
14 грудня 2024, 18:15
Сиділи за прихованою стінкою: на Закарпатті зупинили бус з ухилянтами
14 грудня 2024, 17:21
У Дніпрі пролунав вибух: є загиблий та поранені, серед них – поліцейські
14 грудня 2024, 16:36
На Закарпатті знешкодили залишки ворожої ракети з боєкомплектом
14 грудня 2024, 16:19
Надсилав 10-річній дівчинці порно: у Луцьку затримали педофіла
14 грудня 2024, 15:43
Російські війська обстріляли Нікополь: постраждала жінка
14 грудня 2024, 15:22
 
Негода В'ячеслав Андронович
Начальник Тернопільської ОВА
Борзов Сергій Сергійович
Екс-начальник Вінницької ОВА
Чернишов Олексій Михайлович
Голова Міністерства національної єдності
Всі досьє »