UA | RU
13 квітня 2020, 14:00

Львів: чому Зеленський перший на виліт, а Вакарчуку варто приготуватися

Партія "Голос" замовила в соціологічної агенції Fama опитування щодо симпатій львів’ян на виборах до міської ради, які мають відбутися 25 жовтня
Партія "Голос" замовила в соціологічної агенції Fama опитування щодо симпатій львів’ян на виборах до міської ради, які мають відбутися 25 жовтня

Лідерами рейтингів у місті протягом півроку залишаються "Європейська Солідарність" (ЄС) - 33,4%, "Самопоміч" - 19,3% і "Голос" 12%. Далі йде "Свобода" - 9,1% та на межі проходження "Українська галицька партія" (УГП) - 5,5%. Рейтинг "Слуги народу" у Львові впав з 18% у жовтні 2019 року до 4% зараз. Партія не долає бар’єру в 5%. Як і "Батьківщина", в якої 3,5%.

Соціологи і політологи розповіли кореспонденту RagioNews, чи варто довіряти опитуванню, які тенденції в львівській політиці, а також чого очікувати від місцевих виборів через півроку, якщо вони таки відбудуться.

"Вірогідно, відбувається перерозподіл рейтингів між трьома провідними партіями", - соціолог Руслан Савчинський

Дослідження Fama відбулося 27 - 31 березня. Опитали 800 львів’ян віком від 18 років методом телефонного інтерв’ю. Теоретична похибка репрезентативності вибірки не перевищує 3,5% для показників близко 50%.

Львівський соціолог Руслан Савчинський, який консультує Fama, розповів, яким чином проводили опитування та чому цьому опитуванню можна довіряти.

"Fama проводила опитування зі своєї бази телефонних номерів - це стаціонарні і мобільні телефони, – розповідає соціолог Савчинський. - Це приблизно таке ж опитування, як від дверей до дверей і цьому рейтингу можна довіряти. Також агенція входить до соціологічної асоціації України, що є додатковою гарантією довіри, бо це питання престижу".

"Коли дивитесь результати, варто враховувати похибки. – продовжує соціолог. - У нижній частині прохідного списку - УГП, "Слуга народу", "Батьківщина", які "блукають" в зоні проходження. Похибка вказує на інтервал для кожної партії. Наприклад, в УГП інтервал – 4%-7%. Натомість, в "ЄС" похибка більша, й інтервал – 30% - 37%". Якщо за півроку рейтинг партії зріс чи впав на кілька відсотків, то він залишився в межах похибки".

Згідно опитування, за півроку "ЄС" набрала понад 10% рейтингу. "Самопоміч" мера Львова Андрія Садового залишилася другою, її рейтинг за цей період зріс на 3,2%. "Голос" співака Святослава Вакарчука стабільно третій, але за півроку втратив 7%. "Свобода" коливається в межах 8%-11% і має зараз 9,1%. Рейтинг (УГП) поступово підвищується, за півроку він зріс на 3,7% - з 1,8% до 5,5%.

"Припускаю, що між трьома провідними партіями відбувається перерозподіл електорального пирога. Водночас, за останній рік змінилася структура параметрів, за якими люди оцінюють політичні сили. Наприклад, "Голос" "вистрелив" рік тому не з причин ідеології, а тому, що це нова партія, як і "Слуга народу". Виборці голосували за критерієм нових облич. За рік нові обличчя не надто себе показали. Зокрема, "Голос". Відтак, їхній рейтинг розподілився між суміжних партії з тієї ж ідеологічної групи. Відбувається не так втрата рейтингу, як його перерозподіл. У кожній партії є ядро виборців і ситуативні симпатики. Останні можуть "мігрувати" від партії до партії. Це припущення про перерозподіл, які потребують додаткового аналізу", - стверджує соціолог.

З осені президентська "Слуга народу" втратила у Львові 14% рейтингу – з 18% до 4%. Також втратила "Батьківщина" 2% - з 5,5% до 3,5%.

Соціологи Fama зазначають, що 23% львів'ян переконані у своєму виборі. Ще 22% - так званий прихильний електорат, який схиляється до якоїсь партії, але ще вагається. Симпатизують кільком партіям водночас понад 10%. І 19,6% не бажають йти на вибори. Хочуть піти, але не знають, за кого голосувати, майже 25% львів'ян.

"Слуга народу" стрімко втрачає рейтинг через безпорадність дій влади в умовах карантину", - львівський політолог Ігор Танчин

"Сенс таких соцопитувань дізнатися не абсолютні цифри, а динаміку, – каже політолог Ігор Танчин. - Варто співставляти її з подіями останніх півроку. Основна подія зараз - реакція влади на пандемію. У цьому сенсі очевидно, що опозиційні сили критикують владу за безпорадність дій і набирають підтримку. Віртуальна партія "Слуга народу" трималася винятково на образі Зеленського. Вона втрачає, бо люди голосували за свої мрії, а не за реальних політиків. І, природно, розчарувалися".

"Розклад сил в львівській міськраді – це радше про ситуативні голосування за ті чи інші господарські питання, а не про велику політику, – пояснює політолог Ігор Танчин. - На державному рівні є політичні домовленості. На місцевому часто все залежить від приватних інтересів. Відповідно, щоразу є ситуативне голосування по тому чи іншому питанню, захищаються чиїсь інтереси. В усіх локальних політиків між собою є особисті контакти, бізнес-зв’язки. Всі один одного знають, кожен комусь винен, дітей одне одного хрестили. Невелике значення має, хто до якої партії належить. Коли голосуватимуть за політичні питання, то можуть бути розбіжності, а коли щодо практичних, то це, як завжди, кулуарні домовленості. Наприклад, про виділення ділянок під забудову, різні дозволи. Місцеві вибори - це про окремих людей та їхні інтереси, а не про партії чи велику політику".

Львівська міськрада

"Самопомочі" стане важче і складніше домовлятися з "ЄС", - політолог Тарас Радь

Натомість, львівський політолог Тарас Радь вважає, що картина майбутньої міської ради більш-менш вимальовується, і якщо мером вчетверте стане діючий міський глава Андрій Садовий, то його партії "Самопоміч" доведеться важче, ніж зараз, домовлятися з "ЄС" Петра Порошенка.

"Із опитування бачимо позитивну динаміку "ЄС", дещо меншу "Самопомочі" та УГП, – каже політолог Тарас Радь. - Водночас є стрімка негативна динаміка "Слуги народу" і дещо м’якша "Голосу". Водночас, багато виборців не визначилася. Перша четвірка партій виглядає стабільно. Тенденція зберігається півроку. Можливо, буде приріст популярності одних партій і спад інших. Виглядає так, що "ЄС" буде добирати "балів" до літа. У неї суттєвий потенціал. "Самопоміч" вперлася в "стелю" й буде "тупцювати" на другому місці. "Голос" далі поволі "осідатиме", хоча залишатиметься в першій п'ятірці. Потенційно, до кінця жовтня топ-5 партій будуть перетасовуватися. Але можна говорити про загальну картину – 4 партії, які проходять, і 1-2 партії на межі".

"Кампанія до виборів відбувається, але в умовах карантину вона очікувано млява та віртуальна, – продовжує політолог Тарас Радь. - Найбільші її прояви в благодійності, яку проводять окремі кандидати та партії - закупівля масок, апаратів ШВЛ, допомога літнім та соціально-нужденним групам з продуктами і ліками. Водночас вже є газетки окремих кандидатів в супермаркетах".

"Різні соцопитування тієї ж Fama показують, що рейтинги партій і окремих кандидатів суттєво відрізняються, – веде далі Тарас Радь. - Наприклад, по кандидатах в мери з березневого опитування Fama бачимо, що рейтинг Садового на мерських виборах – 38%. А у його "Самопомочі" зараз – 19%. У вірогідного кандидата від "ЄС" на пост мера ексголови ЛОДА Олега Синютки рейтинг близько 9%. А в самої "ЄС" зараз - 33%. Садовий має вдвічі вищий рейтинг, ніж "Самопоміч", а Синютка в 3-4 рази менший, ніж "ЄС".

За результатами місцевих виборів 2015 року депутатами львівської міськради є 24 депутати від "Самопомочі" (37,5%), 10 депутатів від БПП "Солідарність" (попередник "ЄС", 15,6%,), 8 мандатів у "Свободи" (12,5%), 7 у "Громадянської позиції" Анатолія Гриценка (10,9%), 6 у партії "Народний контроль" журналіста Дмитра Добродомова (9,4%), 5 мандатів у партії "УКРОП" (7,8%) та 4 в УГП (6,3%). Загалом у міській раді Львова 64 депутати.

"Більшість у львівській міськраді буде іншою, – продовжує політолог Тарас Радь. - Зараз маємо ситуативну більшість, яку очолює "Самопоміч". Із рейтингом, що є, центром нової більшості буде "ЄС". Зараз ця партія входить в ситуативну коаліцію з "Самопоміччю". Переважно підтримує ініціативи мера, але час-від-часу блокує. Наразі єдиним "залізним" партнером "Самопомочі" в міськраді є "Громадянська позиція", яка не проходить на наступних виборах. Можливо, "Самопоміч" підтримуватиме "Голос", але їхніх голосів буде замало. Водночас, в міськраді є кілька меншостей. Одна - "Свобода". Друга – УГП і УКРОП. Вони не координуються між собою. Кожен по-своєму критикує міського голову. Партія "Народний контроль" весь час вагається - то "за", то "проти".

"Якщо Садовий піде на наступі мерські вибори і вчетверте їх виграє, про що свідчать рейтинги, то в новій міськраді не матиме своєї більшість, – резюмує політолог Радь. - Доведеться довше й складніше, ніж зараз, домовлятись. Не думаю, що буде така сама складна ситуація, як в 2010-2015 роках, коли "Свобода" мала абсолютну більшість, а Садовий був сам по собі. Водночас, не знаємо, як складеться ситуація зі старими образами між Порошенком і Садовим – у 2016 році "Самопоміч" у Верховній раді не підтримала тодішнього президента Порошенка, а той, натомість, влаштував місту "сміттєву кризу", коли зі Львова не було куди вивозити сміття в розпал літа. Взаємні образи між Порошенком і Садовим нікуди не поділися, хоча є розуміння потреби партнерства. Тож, все вказує на те, що буде складний розклад сил для потенційного мера Садового і "Самопомочі". Їм доведеться більше поступатися партнерам в питаннях земельних ділянок, міської нерухомості".

23 листопада 2024
Що не так із Планом стійкості від Зеленського
На тисячний день повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський виголосив у Верховній Раді План стійкості. План охоплює фактично всі сфери життя держави та суспільства, формулює...
22 листопада 2024
Кількість українців, готових погоджуватися на "поганий мир", збільшується — соціолог
Які проблеми сьогодення найбільше турбують українців, на які сценарії закінчення війни готові більшість громадян, чи вбачають жителі країни демографічну кризу та чи впливає на бажання перемогти відклю...
21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
На Рівненщині 13-річного хлопчика засипало піском на сміттєзвалищі, він загинув
24 листопада 2024, 14:54
Дипломат розповів про рішення Туреччини, яке врятувало Одесу та Миколаїв від російської окупації
24 листопада 2024, 14:16
У Мостиськах на Львівщині у дворі будинку підірвали гранату
24 листопада 2024, 13:42
Веніславський виступив проти розформування ТЦК та навів аргументи
24 листопада 2024, 13:14
На вокзалі у Львові сталася стрілянина
24 листопада 2024, 12:34
Правоохоронці ведуть розслідування щодо чоловіка керівниці Хмельницької МСЕК Крупи, — ЗМІ
24 листопада 2024, 12:19
Чоловіка, який застрелив людину у столичному готелі, затримали
24 листопада 2024, 11:33
Нічна атака дронів: на Київщині зафіксовано падіння уламків
24 листопада 2024, 11:19
Понад 100 тисяч людей у Кривому Розі залишаються без опалення: проблеми пов'язують з мобілізацією
24 листопада 2024, 10:57
Внаслідок стрілянини в одному з київських готелів загинула людина
24 листопада 2024, 10:19