У Веніціанській комісії оприлюднили висновок стосовно скандального рішення КСУ
Венеціанська комісія разом з Генеральним управлінням з прав людини й верховенства права Ради Європи оприлюднили Терміновий спільний висновок про законодавчу ситуацію з механізмами протидії корупції згідно зі скандальним рішенням Конституційного суду України від 27 жовтня.
Як передає RegioNews, про це повідомляється на сайті комісії.
У висновку зазначається, що боротьба з корупцією є важливим елементом держави, але попри це відзначається роль поваги до Конституції. "Вони йдуть пліч о пліч. Парламент і виконавча влада повинні поважати роль Конституційного суду як зберігача Конституції й повинні виконувати його рішення”, - йдеться у рішенні.
"Венеціанська комісія визнає, що рішення № 13-р/2020 Конституційного суду України не має чіткої аргументації й твердої основи в міжнародному праві”, - наголошується в документі. У ньому також вказується, що це рішення могло мати серйозний процесуальний недолік - невирішений конфлікт інтересів деяких сторін.
Експерти комісії зазначають, що це викликає жаль не тільки через негативний вплив на боротьбу з корупцією в Україні, а й тому, що такі рішення підривають суспільну довіру до конституційного правосуддя в цілому.
"Тим не менше роль Конституційного суду повинна дотримуватися”, - вважають експерти.
На їхню думку, Верховній раді слід виконувати це рішення, інтерпретуючи його у світлі конституційних основ держави й міжнародних стандартів. Зокрема, вважають експерти, важливо зберегти обов’язок посадових осіб (в тому числі суддів судів загальної юрисдикції та Конституційного суду України) представляти фінансові декларації, мати ефективний механізм перевірки таких декларацій, а також передбачити в законі відповідні санкції за свідому фальсифікацію декларацій.
Автори документа рекомендували парламенту відновити відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей. Законом, однак, вказують експерти, можуть бути передбачені різні санкції в залежності від тяжкості скоєного.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний Суд України визнав такою, що суперечить Конституції статтю 366-1 Кримінального кодексу про покарання за недостовірне декларування. Згодом у Зеленського відреагували на рішення КСУ по деклараціях.
28 жовтня Національне агентство з питань запобігання корупції закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій.
3 грудня в парламенті зареєстрували третій проект закону про відновлення відповідальності за недостовірне декларування.
4 грудня Рада відновила кримінальну відповідальність за брехню у деклараціях, яка була скасована 27 листопада рішенням Конституційного суду.