Верещук Ірина Андріївна
Сторінка у Facebook
Канал у Telegram
Народилася Ірина Верещук 30 листопада 1979 року в місті Рава-Руська Львівської області.
Освіта
У 2002 році Верещук закінчила військовий інститут НУ "Львівська політехніка" за спеціальністю Міжнародна інформація.
У 2006 році – правничий факультет Львівського національного університету імені Івана Франка за спеціальністю Правознавство, а у 2010-му – Львівський регіональний інститут державного управління НАДУ при Президентові України за спеціальністю Державне управління.
Також Верещук закінчила магістратуру у Варшавському університеті та Крайову школу публічної адміністрації (Польща).
Захистила дисертацію на тему "Організаційно-правовий механізм удосконалення адміністративно-територіального устрою України". Кандидатка наук з державного управління.
Кар'єра
Після першої вищої освіти Верещук працювала за спеціальністю – 5 років проходила службу на офіцерських посадах у ЗСУ. Має звання старшого лейтенанта. На цьому вона завершує військову карʼєру та подається до місцевого самоврядування. Там вона влаштовується за спеціальністю, яку здобула на другій вищій освіті – в 2007-2008 роках працює юристкою у Рава-Руській міській раді.
Влітку 2010 року йде на стрімке підвищення та стає заступницей голови Жовківської РДА з гуманітарних питань і зовнішньої політики, але на ці посаді затримується лише на кілька місяців, оскільки того ж року обирається мером Рави-Руської від партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпка. Очолила місто в 30 років, ставши на той момент наймолодшою жінкою-мером в Україні.
У 2014 році пробує надалі рухатися політичними сходинками, намагається балотуватися до Верховної Ради 8-го скликання по округу №122 (Львівська область) як самовисуванка, але безуспішно.
На початку 2015 року подає у відставку з посади міського голови Рави-Руської. Через кілька місяців стає співзасновницею Соціальної платформи "Важливий кожен".
Наступні кілька років присвячує науці. В цей час – президентка ГО "Міжнародний центр балтійсько-чорноморських досліджень та консенсусних практик"; доцентка кафедри політології НПУ імені Драгоманова. Професорка кафедри загальної та прикладної психології Інституту екології, економіки й права.
Пробитися до Верховної Ради їй вдається вже зі зміною влади. До парламенту вона проходить у 2019 році від партії "Слуга народу", № 29 у списку. Тоді ЗМІ відносили Верещук у так званий пул спікерів "СН" – депутатів, яким було дручено спілкуватися та комунікувати зі ЗМІ на будь-які теми. Зокрема тоді вона часто виступала на телеканалах 112, NewsOne та ZIK, які офіційно належали партнеру Віктора Медведчука Тарасу Козаку, через що ЗМІ закидали їй близькість до Медведчука. Верещук пояснювала, що давно знайома з Козаком, але ставиться до нього "нейтрально", а з Медведчуком не знайома взагалі.
До речі, тоді одним із помічників Верещук став Микола Більченко, який був помічником нардепа від "Партії регіонів" Віталія Барвіненка. Верещук казала, що не знала про "цю сторону біографії" свого помічника.
Кілька місяців нардеп Верещук встигла побути й представницею уряду в парламенті, однак полишила цю посаду, бо, за її словами, не знайшла спільної мови з тодішнім прем'єром Олексієм Гончаруком.
Влітку наступного 2020 року намагалася очолити Київ. На внутрішньопартійних праймеріз Верещук перемогла Миколу Тищенка, Олександра Дубинського та інших претендентів, отримавши 87 голосів, зокрема голос президента Зеленського. Загалом, за результатами виборів мера Києва, посіла п'яте місце, але це не стало кінцем її політичної кар'єри, а навпаки.
Вже за рік, у листопаді 2021-го, вона посіла пристойну політичну посаду – віцепрем'єр-міністр – міністр з реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Із початком повномасштабного вторгнення Ірина Верещук відповідала за гуманітарні коридори для евакуації цивільних із зони бойових дій та за обмін полоненими й тілами загиблих. Міністерку неодноразово критикували за її діяльність та навіть звинувачували в некомпетентності. У травні 2022 року з неї зняли обов'язки щодо роботи над поверненням полонених та обміну тілами загиблих, і від тоді це стало сферою відповідальності керівника ГУР МО Кирила Буданова.
5 вересня 2024 року Верховна Рада України звільнила Ірину Верещук з посади віцепрем'єр-міністра, а невдовзі вона була призначена заступником очільника Офісу президента.
Сім'я
Уперше Ірина Верещук вийшла заміж у 2003 році за Ігоря Верещука, наступного року в подружжя народився син Олег. У 2012 році пара розлучилася.
Зараз цивільним чоловіком Верещук є полковник СБУ, колишній глава львівського спецпідрозділу СБУ "Альфа", співзасновник Міжнародної асоціації ветеранів підрозділу антитерору "Альфа" у Львівській області Михайло Кухаренко.
Статки
В електронній декларації за 2023 рік Верещук зазначила 2,1 млн грн доходів. Зокрема заробітна плата становила 995 тис. грн, дохід від продажу нерухомості – 280 тис. грн та дохід від продажу авто – 912 тис. грн. Водночас її співмешканець задекларував 1,7 млн грн доходів.
На банківських рахунках Верещук тримає 201,4 тис. грн; 1,7 млн грн і 10 тис. доларів готівкою, а партнер – 665,4 тис. грн на банківських рахунках.
Верещук володіє 50% квартири (45,5 кв. м) у Львові, зареєстрована у службовій квартирі партнера (59 кв. м) у Києві, а проживає в орендованій партнером квартирі (191,9 кв. м) у Києві. Крім того, партнер володіє п'ятьма земельними ділянками (загальна площа 4,7 тис. кв. м) у Київській, Львівській та Миколаївській областях.
Також Верещук володіє автомобілем Toyota Camry (2018 року випуску), а партнер – Volkswagen Touareg (2018 року випуску).
Скандали
У 2013 році, коли уряд Віктора Януковича відмовився від курсу на вступ до ЄС, звернулась до Європарламенту з проханням укласти окрему угоду про асоціацію між ЄС та містом Рава-Руська. У грудні того ж року на тлі Революції Гідності у коментарі російським журналістам з видання "Огонёк" назвала Росію "авторитаризмом з демократичним обличчям" та сказала, що "якби в нас був такий Путін, я б за нього голосувала – він робить для Росії добре і діє в інтересах своєї країни".
У вересні 2019 року в ефірі 112 каналу, говорячи про НАТО, сказала, що "нам не можна йти туди, де нас не чекають". На наступний день Верещук заявила, що її слова висмикнули з розмови. Роз’яснювати ситуацію також довелося пресслужбі Кабміну.
У грудні 2019 року двоє "слуг народу" Гео Лерос та Максим Бужанський побились через Верещук. За даними ЗМІ, Бужанський накинувся на Лероса нібито через те, що той образив Верещук у партійному чаті.
Під час передвиборчої кампанії 2020 року Ірина Верещук дала інтерв'ю Дмитру Гордону, в якому, зокрема, розкритикувала фемінізм. "Коли я чую про ці "феміністичні рухи", кажу їм: "В армію. І все стане на свої місця", – заявила тоді вона. За це висловлювання вона отримала премію "Це яйце" від Української гельсінської спілки за сексистське висловлювання.
Також Верещук дала інтерв'ю каналу проросійської релігійної секти "АллатРа". Пізніше вона публічно заявила, що не належить до прихильників цієї сумнівної секти та не поділяє її ідеологію.
У 2020 році балотувалась у мери Києва від "Слуги народу". Кандидатуру Верещук обрали на внутрішньопартійних праймеріз, також її висування підтримав президент Володимир Зеленський. У Верещук була найдорожча передвиборча кампанія серед усіх кандидатів в мери Києва – за підрахунками руху ЧЕСНО вона обійшлася у 22 млн грн. Більшість цих грошей були витрачені на оплату ефірного часу на телебаченні.
Кампанія Верещук також запам'яталася зйомками проморолика, в якому вона літала з парасолькою над Києвом в образі Мері Поппінс. Нардепка назвала ролик "цілком прийнятним та креативним". Врешті Верещук програла вибори й посіла п'яте місце, набравши 5,4% голосів.
Під час виборчої кампанії сплила інформація про те, що у 2015 році Верещук їздила до Москви на вручення премії своїй знайомій журналістці Марині Ахмедовій. Верещук пояснювала, що на момент візиту вона не була держслужбовицею і їздила як цивільна особа.
Того ж року втрапила у скандал, коли в телеефірі озвучила фейк Кремля про те, що експрезидент Петро Порошенко у 2014-му році привітав російського диктатора Володимира Путіна з днем Росії.
Брала участь в ефірах проросійського телеканалу "Наш" фігуранта Реєстру зрадників Євгена Мураєва.
Навесні 2024 року Верещук потрапила у скандал, пов'язаний з діяльністю волонтерської групи Humanity, до якої входять волонтери з Нової Каховки. Так, у своєму Telegram-каналі чиновниця виклала світлину, на якій зображено евакуацію літньої жінки з тимчасово окупованої росіянами території. Як виявилось, Верещук не має жодного стосунку до евакуації 90-річної бабусі, а коли їй на це вказали волонтери, пані міністр заблокувала коментарі.
У серпні 2024 року Верещук висловила думку, що Україні варто прийняти в себе біженців із Курської області та створити для них всі необхідні умови для проживання на час конфлікту на Курщині. Згодом Україна офіційно заявила, що готова створити гуманітарний коридор в Курській області та прийняти біженців із РФ у себе. Таке рішення викликало бурхливі обговорення та дискусії у мережі, багато людей проти того, щоб росіяни жили в Україні.
- 10:16 15 грудня Росіяни вдарили по Запорізькій області з авіації та РСЗВ: поранені цивільні
- 09:55 15 грудня У ВМС повідомили, чи є загроза ударів "Калібрами" з моря
- 09:30 15 грудня Більша вогнева потужність: Україна модернізувала американські бронетранспортери М113
- 07:00 15 грудня Як відключатимуть світло в Україні 15 грудня: в Укренерго показали графіки
- 05:05 15 грудня Теракт біля будівлі ТЦК у Дніпрі: правоохоронці затримали підривника
- 19:10 14 грудня На Київщині горів приватний будинок: загинула 32-річна жінка