Ставніцер Андрій Олексійович
Особистий профіль у Facebook
Андрій Ставніцер народився 19 червня 1982 року в місті Тирниауз, що в Кабардино-Балкарії – нині Росія.
Освіта та становлення у бізнесі
Дитячі роки Андрія Ставніцера пройшли в Одесі, де він закінчив середню школу. У 1997 році майбутній бізнесмен переїжджає до Великої Британії, де два роки навчається у коледжі Герроу Хауз та отримує спеціальність з комерції. Після цього Андрій вже переїздить до Швейцарії, де у місті Цуг закінчує Інститут Монтана, здобуваючи фах із ведення міжнародного бізнесу. У 19 років Ставніцер також отримав ступінь Executive MBA, закінчивши Французький інститут HCMS у Москві. У 2012 році також закінчив Одеський національний університет ім. Мечникова за спеціальністю Менеджмент організації та адміністрування.
Можна сказати, що путівку в життя Андрію Ставніцеру дав його батько – досить відомий альпініст та колишній підприємець Олексій Ставніцер. Саме він свого часу заснував компанію ТІС (ТрансІнвестСервіс), яка володіє терміналами у порту "Південний" у місті Южне. Олексій Ставніцер помер у 2011 році, але за десять років до смерті зіграв визначальну роль у становленні свого сина Андрія. Саме в компанії свого батька той отримав перший трудовий досвід, коли у 19 років влаштувався помічником головного диспетчера в компанії TIS.
Усього шість років знадобилось Андрію Ставніцеру, щоб стати генеральним директором цієї компанії, а також акціонером підприємства. Крім цього, йому належали частки у різних терміналах порту, а саме: ТІС-Руда, ТІС-Вугілля, ТІС-Контейнерний термінал. Також мав частки у компаніях ТІС-14 причал, ТІС-15 причал, ТІС-Інфраструктура. Крім цього, Андрій Ставніцер був співвласником компанії "МВ Карго", яка разом з американською корпорацією Cargill будувала зерновий термінал у порту "Південний". Фактично Ставніцер залучив тоді американську продовольчу корпорацію як інвестора. У 2016 році інвестиції на будівництво цього терміналу пішли в Україні й у цьому були задіяні ЄБРР і Міжнародна фінансова корпорація. У 2018 році термінал був збудований.
У 2020 році всесвітньовідомий оператор контейнерних перевезень DP World придбала 51% акцій одного з терміналів, що належить компанії Ставніцера ТІС, а після цієї угоди термінал отримав назву "DP World TIS Pivdennyi".
У 2021 році Андрій Ставніцер вирішив відійти від оперативного управління своєю компанією ТІС, якою керував майже 13 років. Втім, бізнесмен все ж залишився акціонером і зберіг за собою місце в наглядовій раді. Після цього Ставніцер активно почав займатися розвитком інвестиційної компанії SD Capital, що займається проєктами у сфері медичним інновацій, а також інноваційними харчовими технологіями.
Що робив після початку повномасштабної війни
Майже одразу після початку повномасштабного вторгнення росії до України почав розвивати гуманітарну ініціативу www.helpukraine.center у Польщі.
На початку березня 2022 року окупаційні війська рф облаштували артилерійську позицію на території приватного будинку Ставніцера у селі Березівка на Київщині. Бізнесмен заявляв, що вийшов на зв'язок з українськими військовими, надавши координати свого будинку, в якому були окупанти та їхня вогнева позиція. Після цього будинок Ставніцера фактично був зруйнований задля знищення росіян.
На початку повномасштабного вторгнення Ставніцер заявив, що загострення військового конфлікту в Україні та повномасштабне вторгнення Росії може спровокувати продуктовий дефіциту у всьому світі. При цьому він додав, що вторгнення в Україну Росії, а також воєнні дії в акваторії Чорного моря у буквальному сенсі загрожують продуктовим дефіцитом приблизно 400 млн людей у різних країнах світу.
Також Співвласник групи ТІС виступив проти ідеї вивезення українського зерна та інших вантажів до балтійських портів територією Білорусі. Ставніцер переконаний, що у такому форматі транзит не лише надасть країні-агресору важель тиску на світ, а й "принесе злочинному режиму Лукашенка дуже багато грошей, оскільки залізничний тариф оплачуватиметься в повному обсязі у всіх країнах проходження".
У квітні 2023 року почав роботу Центр протезування Superhumans – приватна ініціатива Андрія Ставніцера та його соратників по бізнесу. Також цей проєкт фінансують відомі іноземні компанії.
Уночі 25 вересня 2023 року росіяни знищили готельний комплекс біля морського вокзалу Одеси. Бізнесмен Андрій Ставніцер написав у соцмережі, що готель "Кемпінські Одеса" був його власністю.
Родина та статки
У Ставніцерів четверо дітей: троє доньок – Мішель, Стефанія та Вів'єн і старший син Давид. Старші діти навчаються за кордоном. Дружина бізнесмена Діана Ставніцер є організатором благодійного проекту "Vintage Charity Market" в Одесі. Також Андрій Ставніцер має брата – Єгора Гребеннікова, який є співвласником компанії ТІС.
Андрій Ставніцер є досить заможною людиною і кілька років поспіль до початку повномасштабної війни в України входив до списку найбагатших людей України. Наприклад, у 2021 році ЗМІ віддавали йому 49 позицію у цьому списку зі статками у 215 млн доларів. Втім, велика війна вдарила по бізнесу Ставніцера дуже потужно. Якщо протягом 2021 року всі термінали компанії ТІС перевалювали майже 30 млн тонн вантажів, то вже у 2022 році майже пів року вони фактично не працювали через те, що росія усіляко блокувала українські порти. Сам Ставніцер навіть казав, що в якийсь момент відчув, що може втратити весь свій бізнес через дії Росії. Згодом, компанія Ставніцера, а саме його термінали у портах, були задіяні в "зерновому коридорі", коли продовольство з України під наглядом міжнародних партнерів і зі згоди РФ все почали вивозити у треті країни.
Скандали
У 2016 році розгорівся скандал за участю Ставніцера та тодішнього радника очільника "Укрзалізниці" Олександра Кави. Останній заявляв, що Ставніцер начебто лобіює в Україні інтереси російського олігарха Алішера Усманова, який наближений до Путіна. Мовляв, Андрій Ставніцер робив усе, щоб люди Усманова зустрілись з очільниками "Укрзалізниці" для обговорення знижок на залізничний транзит для компаній російського олігарха територією України. Тоді Кава заявлял, що Ставніцер лише грає роль патріота, фотографуючись, наприклад, у вишиванках, а насправді гроші для нього не пахнуть, якщо на третій рік після нападу Росії на Україну, у 2016 році, має спільні інтереси з російськими олігархами.
Сам Ставніцер тоді заявляв, що структура російського холдингу "Металоінвест" веде переговори з ПАТ "Укрзалізниця" і групою терміналів ТІС про транзит через Україну 5 мільйонів тонн гірничорудної продукції.
"У мене є клієнт, який готовий привезти близько 5 млн тонн на рік нового вантажу в Україну. Це транзит. Ми знизили ставку перевалки в порту нижче плінтуса, але все одно не конкурентні. Якщо Україна не забере цей вантаж – він піде на Балтику. Потрібна знижка від УЗ на транзитний тариф", – повідомив Ставніцер.
Також Ставніцер казав, що саме Олександр Кава робив усе, щоб зірвати ці переговори.
Восени 2016 року Служба безпеки України проводила обшуки в офісах приватного морського терміналу ТІС в Одеській області, а також в квартирах і будинках його керівників у межах кримінального провадження щодо можливого заволодіння шістьма мільйонами доларів так званих корабельних зборів. У СБУ тоді чітко вказували, що в 2015 році компанія відомого російського бізнесмена, якому належить термінал, незаконно оформила права на отримання частини коштів від портових зборів, які до того часу надходили в ДП Адміністрація морських портів України. За версією слідства, це стало можливим через незаконне оформлення прав власності на частину акваторії Аджалицького лиману, який, відповідно до Конституції, є власністю українського народу. У самому ТІС спростовували будь-яке відношення до Росії.
У 2019 році ЗМІ писали про те, що насправді компанією ТІС володіє не лише Андрій Ставніцер. І якщо до його брата Єгора Гребеннікова та голови юрвідділу Олега Кутателадзе, які разом зі Ставніцером є власниками 51% акцій компанії, питань не було, то великі питання до тримача інших 49% акцій – скандального бізнесмена з росії Олексія Федоричева. Журналісти-розслідувачі з'ясували, що росіянин ще у 2008 році почав скуповувати активи ТІС, а згодом взагалі став повноправним власником терміналів "ТІС-зерно" та "ТІС-міндобрива". Втім, у другій половині 10-х років ЗМІ все частіше повідомляли, що Федоричева насправді начебто володіє ледь не усім ТІС з його портовими перевалками. До речі, навесні 2019 року Олексія Федоричева навіть включали до санкційного списку Ради національної безпеки та оборони України.
Також у ЗМІ писали про аферу з "Укрзалізницею", до якої міг бути причетний Ставніцер. Йдеться про облаштування станції "Чорноморська-ТІС". Тоді керівники "Одеської залізниці" начебто відмовилися отримувати по 2,5 долари від ТІС за послуги з подачі та відбуксируванню вагонів. Таким чином за рік державна компанія недоотримала майже 60 млн гривень, а за десять років ця цифра вже становила понад 500 млн гривень. Натомість усі ці кошти йшли начебто в кишеню саме Олексію Федоричеву як власнику компанії "Чорноморська-ТІС". Тоді ж народний депутат Віталій Купрій навіть казав, що до цієї схеми причетний керівник самого ТІС Андрій Ставніцер.
Навесні 2020 року, коли Україну потроху почала накривати хвиля захворюваності на COVID-19, в ЗМІ з’явилася інформація пов’язана з сином одеського бізнесмена Ставніцера. Мова йшла про фірму "Revel Laboratory", співвласниками якої були Іван Чеботарьов та Давид Ставніцер і яка оголосила про намір розпочати виробництво на 3D-принтерах спеціальних клапанів для апарату штучної вентиляції легень, що дозволяють підключати до нього відразу двох пацієнтів. Варто додати, що фактичним засновником був одеський інженер Василь Тимощук, якому належало обладнання студії. І саме він публічно звинуватив інвесторів проекту вищезазначеної фірми у погрозах, побитті та здирстві. Простіше кажучи – у рейдереському захопленні. Інженер заявив, що його били, погрожували та змушували віддати своє обладнання (3D-принтери, сервери, паяльну станцію на загальну суму 30 тисяч доларів) і автомобіль Mazda MX. Тимощук стверджував, що все його майно перебувало у Revel Laboratory, правоохоронці вилучили його під час затримання. Але погрози, як скаржився інженер, на цьому не скінчилися. Приморський районний суд Одеси розглядав справу на його заяву.
Давид Ставніцер раптом у цей час поїхав до Лос-Анджелесу, а його бізнес-партнер Іван Чеботарьов перебуває під слідством. Врешті його арештували, але згодом за нього була внесена застава у розмірі 420 тис. гривень, і Чеботарьов опинився на волі.
Одеській бізнесмен Андрій Ставніцер, своєю чергою, зробив все можливе, аби цей скандал не торкнувся їхнього прізвища і не висвітлювався у ЗМІ.
13 лютого 2022 року Ставніцер вилетів з України. У пресслужбі мільйонера повідомили, що він полетів у відрядження і ще повернеться в Україну. Ставніцер дійсно повернуся до Одеси і періодично на своїй сторінці у соцмережі Facebook постить дописи і світлини з України.
- 07:10 14 грудня На Хмельниччині увʼязнили чоловіка, який металевим прутом побив 12-річного пасинка
- 00:19 14 грудня На Київщині чоловік протягом восьми років ґвалтував свою доньку: його засудили до довічного
- 22:35 13 грудня "Сталевий Кордон" показав, як вночі полює на російських окупантів на Сумщині
- 21:50 13 грудня Вивозили 20 тонн щомісяця: на Львівщині посадовці крали пальне з військової частини
- 21:20 13 грудня У Запоріжжі на вихідні перекриють Дніпровську ГЕС
- 20:42 13 грудня Міноборони спрямувало додаткові 1,1 млрд грн на закупівлю безпілотників для Сил оборони