UA | RU
27 листопада 2024, 21:50

Перегріта економіка Росії: коли курс 110 – не про стабільність, а про слабкість

Долар по 110+ рублів – це про перегріту економіку. Чому це добре для нас?
Долар по 110+ рублів – це про перегріту економіку. Чому це добре для нас?
фото: pixabay

Курс по 110 – це не "кінець російської економіки”. Це і про бажання якось звести бюджет і адаптуватися. Але це не тільки про адаптацію. Це ще й фіксація рівня перегріву економіки і її вразливості до все нових і нових подразників.

У нас часто доводиться читати від фракції "помиральної ями”: ось бачите, жах який, економіка Росії зростає під час війни. Тут і санкції погані, і Путін геній, і все тлен. Але з цим взагалі дуже не просто. Бо питання у ціні зростання.

Дедалі більше ознак вказують на перегрів економіки, що в умовах війни може стати фатальним. Давайте трохи поясню.

Перегрів економіки – це стан, коли темпи зростання перевищують потенціал, який може забезпечити стабільний розвиток. Коли у вас зростання відбувається не через обʼєктивні фактори (збільшення кількості робочої сили, нових технологій, приватних чи державних інвестицій у продуктивну економіку), а завдяки спекуляціям, надуванню кредитного портфелю чи неповоротних державних витрат (на війну, наприклад, а не на освіту).

Зазвичай перегрів супроводжується високою інфляцією, дефіцитом робочої сили, зростанням витрат бізнесу і нестачею ресурсів для подальшого розширення виробництва. В результаті такі економіки стають вразливими.

Чим зазвичай перегрів завершується? Неконтрольованим крахом і наступною стагнацією. Як це було перед Великою депресією, у Японії перед настанням доби дефляції, перед кризою 2007–2009. Думаю, українці добре памʼятають як це працює.

У випадку Росії, ключовими ознаками перегріву є:

  1. Швидке зростання інфляції. Ціни летять і локальні дефіцити виникають все частіше.
  2. Дефіцит робочої сили. Вербування у армію, на військове виробництво, втеча найбільш якісного населення за кордон і мігрантофобія в РФ призвели до браку робочої сили, особливо у виробничих секторах. Так, військове виробництво для економіки – це у чистому вигляді витратна частина з дуже коротким "позитивом”.
  3. Зростання державних витрат. Росія витрачає величезні ресурси на утримання армії, що посилює бюджетний дефіцит.

На початку війни економіка РФ змогла адаптуватися завдяки накопиченим резервам, високим цінам на енергоносії та експорту в Індію і Китай. Однак у довгостроковій перспективі цей ресурс вичерпується. І через санкції, і через дефіцит технологій, і через диспропорції в економіці.

Власне, вся політика Набіулліної – вона про спроби стримати цей перегрів. Висока ставка – лише один з інструментів. Тому в неї і загострення з Чемезовим зараз, бо той, як представник "оборонки”, хоче більше грошей. І не тільки у виробництво зброї. Але і й у всілякі експерименти. І саме тому Ельвіра Сахіпзадовна вже два місяці активно говорить про те, що економіку треба охолоджувати. Навіть "фактор СВО” згадує.

Для РФ, яка намагається одночасно підтримувати шалений військовий темп та економічну стабільність, відсутність "охолодження” буде вести до повної катастрофи. Звісно, нам було б корисніше, щоб санкції могли бути більш жорсткими і це все впало ще 2022-2023, але цього не сталося. РФ вдалося застрибнути у середньостроковий цикл, але цей ресурс поступово доходить до свого кінця.

Так от, щоб економіка уникнула колапсу треба скоротити військові витрати, послабити тиск на ринок праці, зменшити тиск "військового лоббі” на ЦБ тощо. Звісно, в умовах війни всього цього не буде.

Для РФ вихід з цієї пастки можливий лише після закінчення війни, зміни влади і повернення до співпраці з Заходом, якому економічна стагнація РФ не потрібна. Але за Путіна цього не станеться, навіть якщо війна в Україні так чи інакше завершиться.

Ну і наостанок я нагадаю, що ми маємо бути нескінченно вдячні нашим партнерам за економічну підтримку у вигляді грошей і доступу на їх ринки. Саме це дозволяє нам економічно триматися цілком пристойно. Незважаючи на війну на нашій землі, втечу частини населення і менший базовий потенціал.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
01 травня 2026
Шкільна битва в Тернополі. Чому ця кров – не остання
Правоохоронці звертають увагу на наслідок, а не на причину, а у школі, схоже, як завжди, нічого не помічали
28 квітня 2026
Боротьба за роботу в умовах обстрілів: що відбувається із зайнятістю в прифронтових регіонах
Людям, які живуть поблизу зони бойових дій, крім частих обстрілів доводиться стикатися зі свавіллям в питаннях зайнятості з боку управлінців та чиновників
23 квітня 2026
Замість мобілізації – ОПГ. Що силовики виявили у діяльності ТЦК в Одесі й Харкові
СБУ та ДБР виявили факти вимагання грошей та катування громадян під прикриттям мобілізації, а один із ТЦК перетворили на катівню
21 квітня 2026
"Забуті" державою. Як працює соцдопомога біля лінії фронту
Соціальна допомога в Україні багато в чому тримається на людському факторі. Яскравий приклад – робота соціальних робітників. Багато з цих людей, попри низькі зарплати і щоденні ризики обстрілів, продо...
На Закарпатті жінка продала власних дітей за 500 доларів
04 травня 2026, 18:25
Три роки відпочивав у ЄС за бюджетні кошти: голові районної ради на Херсонщині оголосили підозру
04 травня 2026, 18:20
Артудар по передмістю Херсона: у Комишанах через атаку РФ загинув чоловік, є поранені
04 травня 2026, 17:58
На Дніпропетровщині невідомий підпалив будку з цуценятами, тварини згоріли живцем
04 травня 2026, 17:40
Заробила на замовленнях окупантів: у столиці затримали підприємицю, яка працювала на "владу" Луганщини
04 травня 2026, 16:59
На Черкащині госпіталізували підлітка після зіткнення легковика та мотоцикла
04 травня 2026, 16:33
У Києві продавали фальшиві документи ухилянтам за 12 тисяч доларів
04 травня 2026, 16:25
У Дніпрі підлітки стріляють по собаках (ВІДЕО)
04 травня 2026, 16:10
Філатов влаштував публічні розборки з головою сусідьої громади через гроші
04 травня 2026, 16:06
Удар по Мерефі: кількість постраждалих зросла до 31 людини
04 травня 2026, 15:59