UA | RU
Михайло Дяденко керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків info@regionews.ua
14 червня 2020, 17:00

Сто днів: тверда четвірка Дениса Шмигаля

100 днів із призначення нового Кабінету Міністрів України – традиційний привід підбити попередні підсумки, а також спрогнозувати, наскільки новий уряд буде ефективним надалі
100 днів із призначення нового Кабінету Міністрів України – традиційний привід підбити попередні підсумки, а також спрогнозувати, наскільки новий уряд буде ефективним надалі

28 лютого 2020 року президент України Володимир Зеленський звернувся до Голови Верховної Ради Дмитра Разумкова з вимогою про проведення позачергового засідання парламенту і розгляду на ньому питання відставки Олексія Гончарука з посади прем'єр-міністра України.

Виступаючи на засіданні 4 березня 2020 р., президент скупо похвалив уряд за роботу, але тут же піддав жорсткій критиці, назвавши його помилкою. "Це уряд нових осіб. Але осіб мало. Потрібні нові мізки і нові серця. Цей уряд знає, що робити, але знати мало. Треба, дійсно, дуже багато працювати, потрібно робити. І ми не повинні боятися правди. Ми повинні визнавати помилки", - заявив тоді Володимир Зеленський. Хоча під цими словами підписався б тоді більшість громадян України, яку прем'єр-теоретик кинув в управлінський хаос.

Верховна Рада підтримала пропозицію президента і 353-ма голосами "за" відправила Гончарука у відставку. У той же день прем'єр-міністром України був призначений Денис Шмигаль - ексміністр розвитку громад і територій України, а також сформований новий склад Кабміну (хоч і не повний).

Слід визнати, що незважаючи на певні помилки і прорахунки, в цілому робота Кабінету Міністрів України під керівництвом Дениса Шмигаля заслуговує твердої четвірки за п'ятибальною шкалою. Притому, що з перших днів роботи він зіткнувся з викликом, пов'язаним з епідемією коронавіруса. Адекватна оцінка загрози і вчасно введений урядом карантин врятував тисячі життів українців. Також, в стислі терміни, при порожньому Держрезерві, залишеному попередниками і тонни експортованих, при потуранні уряду Гончарука, медичних масок, уряду Дениса Шмигаля довелося зробити неординарні заходи по забезпеченню країни, в першу чергу медичних установ, засобами захисту.

Ті, хто критикував завищені ціни, просто не розуміють, що багато країн у той час проходили пік захворюваності, засоби захисту були у великому дефіциті і закуповувалися за будь-якими, найчастіше - на порядки завищеними цінами.

В найкоротші терміни урядом був переверстаний державний бюджет та виділено кошти для підтримки бізнесу, а також соціально незахищених верств населення. На програми по безробіттю було додатково виділено 9 млрд. гривень, на підвищення пенсій - 28 млрд. грн, на підтримку сімей підприємців – 1,6 млрд. грн, а також автоматично продовжені всі субсидії.

Більш того, уряд прискорив темп реформ: 13 березня 2020 р. була запущена ініційована президентом Володимиром Зеленським містобудівна реформа, прийнято рішення про припинення діяльності наскрізь корумпованої Державної архітектурно-будівельної інспекції та створення замість неї трьох незалежних органів: Державної сервісної служби містобудування (реєстраційні функції в будівництві), Державного агентства з технічного регулювання (параметри будівництва, ДБН, єврокоди) та Державної інспекції містобудування (функції нагляду і контролю у будівництві).

Також продовжена і розширена програма "Велике будівництво", яка передбачає державні інвестиції в інфраструктуру в обсязі понад 100 млрд. грн. А це і гроші, вкладені в реальну економіку, і створення важливої соціальної інфраструктури.

І ключове досягнення – Кабмін в стислі терміни приступив до фінального етапу реформи децентралізації. На засіданні Кабміну, яке пойшло 12 червня, були затверджені всі перспективні плани областей і проєкт нового поділу на райони, що сприятиме фінансовій незалежності об'єднаних територіальних громад, покращенню системи надання адміністративних послуг, наближення її до людей. Відповідні проекти найближчим часом будуть передані у Верховну Раду.

Слід також відзначити прекрасні робочі взаємовідносини президента Володимира Зеленського та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Завдяки злагодженій спільній роботі був підписаний меморандум з МВФ про виділення Україні в цьому році кредитних коштів у розмірі $5 млрд, які підуть на підтримку економіки. З них - $2,1 млрд уже зараховані на рахунки Національного банку.

Заслуговують також на позитивну оцінку кроки уряду щодо розробки програми стимулювання економіки (230 конкретних пунктів) в умовах боротьби з коронавірусом. Над програмою працювали понад 90 учасників, серед яких найкращі аналітичні центри, асоціації і бізнес.

Вже в наступний четвер заплановано розгляд Верховною Радою України Програми діяльності Кабінету Міністрів України. В умовах, коли ряд народних депутатів (забувши, завдяки якому лідеру і команді вони пройшли в парламент) ведуть деструктивну діяльність, складно передбачити результати голосування. Однак вже зараз ясно, що Володимиру Зеленському та Денису Шмигалю вдалося сформувати професійну команду, яка буде давати реальний результат, незважаючи на можливу протидію і інформаційний галас.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...
11 квітня 2025
Соціологія проти Мін’Єд. Чому українців за кордоном не зацікавили ініціативи Олексія Чернишова
На діяльності Міністерства національної єдності, за великим рахунком, можна ставити хрест. Міністерство з пафосною (цілком в стилі неймінгу нинішньої влади) назвою, створене минулого року, констатувал...
Не сподобалась поведінка ТЦК: на Полтавщині чоловіка судили за ухилення від мобілізації
19 квітня 2025, 04:30
Житель Львівщини прийшов на тест на отримання водійського посвідчення в "розумних" окулярах
19 квітня 2025, 03:50
На Волині за п'яне ДТП судили 16-річного підлітка
19 квітня 2025, 03:30
На скільки подорожчала спечена паска на Великдень: у Держстаті розповіли як змінились ціни
19 квітня 2025, 02:55
Актор Тарас Цимбалюк стане новим "Холостяком"
19 квітня 2025, 01:55
В Україні протестували FPV-бомбери: чим вони краще за FPV
19 квітня 2025, 00:55
Удар росіян по Нікополю: в прокуратурі почали розслідування і розповіли про наслідки
18 квітня 2025, 23:25
На Черкащині затримали чоловіка, який "торгував" бронюванням від мобілізації
18 квітня 2025, 23:05
На Великодні свята в Україні чергуватимуть понад 6 тисяч рятувальників
18 квітня 2025, 22:59
На Волині поляка засудили на 5 років за те, що він намагався вивезти ухилянта за кордон
18 квітня 2025, 22:40