UA | RU
27 серпня 2020, 12:00

Кампанія в Маріуполі: новий бренд на вітрині Ахметова

Вибори міського голови Маріуполя будуть практично безальтернативними, але розклад в Маріупольській міськраді може змінитися. Втім, максимум – візуально
Вибори міського голови Маріуполя будуть практично безальтернативними, але розклад в Маріупольській міськраді може змінитися. Втім, максимум – візуально

Хто і як готується отримувати довіру маріупольців на виборах-2020 розбиралися на місці, спеціально для RegioNews.

Місцеві вибори-2020 в Маріуполі можуть стати як традиційно нудними, так і медійно цікавинками. Як бій боксерів одного промоутера або футбольний матч "Шахтар" – "Маріуполь". Майже абсолютне панування в міськраді ахметівського "Оппоблока" чисто статистично може похитнутися, причому не на користь "Слуги народу", а промосковських ОПЗЖ і Шарія. Кандидат на посаду міського голови, чинний мер Вадим Бойченко поки залишається безальтернативним. Ще немає офіційних опонентів, так і реальних теж.

Ставленику ахметівського "Метінвесту" Бойченко належить не тільки знову боротися за гарантоване крісло градоначальника, але і воювати за всі крісла в місцевій раді. Для чого і створена партія "Блок Вадима Бойченко" (БВБ) – поки що ситуативний проект, який повинен абсорбувати не тільки голоси прихильників "Оппоблока" та "Слуги народу", але і відібрати у ОПЗЖ і Шарія електорат, який прийнято називати "ватяним".

Поле бою

Поки що розклад сил, згідно з останнім соцопитуванням від групи "Рейтинг", такий: 39,2% - "Блок Вадима Бойченко"; 26,7% - ОПЗЖ; 9,7% - "Слуга народу"; 7,4% - "Партія Шарія"; 5,9% - "Опозиційний блок".

А минулі вибори дали такий розподіл мандатів у міськраді: "Опозиційний блок" - 45, "Сила людей" - 5, "Наш Край" - 4. З яких реальну опозицію представляли тільки депутати "Сили людей", результати якої на виборах в 2015 році стали сенсацією місцевого масштабу. І тепер співвідношення сил, ще й з новими прозорими списками, явно буде змінюватися.

Крім того, з виборів випадає селище Сартана, де постановою ЦВК голосування в 2020 році не буде проводитися, так як Донецька обласна військово-цивільна адміністрація не гарантувала його безпеку. Причому з початку російсько-української війни всі вибори – місцеві, парламентські, президентські – там проводилися, навіть попри куди більш небезпечні умови. Чого тільки коштує артилерійський обстріл похоронної процесії 14 жовтня 2014-го, коли 7 мирних жителів загинули і ще 18 отримали поранення. Згодом Сартану накривало артобстрілом неодноразово, поки перед підписанням других мінських угод сили АТО не відкинули гібридну російську армію ближче до кордону. Але тепер велика ОТГ, по суті – частина Маріуполя, де дуже великий вплив чинного секретаря міськради Степана Махсми, випадає з ахметівського табору, та мітинги протесту поки що не подіяли на ЦВК.

Чому блок Бойченко

Причини створення партії вождистського спрямування – блоку імені чинного мера – не складна загадка для політологів. Маріуполь відомий своїми фантомними болями по соціалізму Володимира Бойка – колишнього, давно покійного господаря металургійно-сільськогосподарської імперії місцевого масштабу - Маріупольського меткомбінату імені Ілліча. Тоді ковбаса і молоко були дешевше, своїх – більше, донецьких – менше. І ліпити вождя з майже омофона Бойко – Бойченко, ще й ексдиректора з персоналу комбінату імені Ілліча – не сама марна затія. Тим більше, коли в ОПЗЖ є ще один вождь – Бойко, колекціонер бурових веж, віджатих росіянами в кримських водах. І потрібно терміново вказати, хто тут свій, маріупольський. Що дуже важливо для місцевого електорату, втомилася доводити, що Маріуполь – не Донбас, а Приазов'є, і тут навіть сепаратизм якщо і пройде, то хитрий, щоб, не дай Боже, як у Донецьку і з ароматом грецьких чебуреків.

Посвята у велику політику Вадима Бойченко пройшло на інтерв'ю у Дмитра Гордона, де такий самий усміхнений мер розповідав програму партії так довго, що в обох треновані м'язи вилиць увійшли в тонус. Пізніше, 20 серпня він разом з командою видав розширену версію передвиборчих обіцянок на презентації блоку імені себе на березі моря, де кораблі борознили глибоко і красиво: реконструкція пляжу в селищі Піщаний, будівництво Аквапарку та інноваційного стадіону Mariupol Arena, питна вода з кранів до 2024 року, Палац культури в кожному районі і т. д. Вітрина з істинно ахметовським розмахом руками місцевих маріупольських заводчан.

Монополія як мета

Технології передвиборчої боротьби зараз в Маріуполі вимірюються грошима. В ідеальних умовах, як здалося б політичним гравцям в будь-якому іншому місті, господарі ситуації вкладаються в агітацію за повною програмою і навіть більше. БВБ є на кожній рекламної і не тільки площині, віщає з кожної праски, повністю зачищений під "Метінвест" медіа-простір (практично всі ЗМІ Маріуполя, крім одного міського сайту, підконтрольні структурам Ахметова) працює на перемогу чинного мера. З загальнонаціональних телеканалів тут в основному популярні підконтрольні Медвечуку, так що агитполе опонентів БВБ у вигляді ОПЗЖ широко і ефективно, що залишилися підбирає в соцмережах колективний Шарій.

Залучені й інші ресурси, на мікрорівні. Наприклад, у списки заводяться керівники ОСББ, які в надії на плюшки з міськбюджету працюють на своєму дворовому рівні. Навіть друк бюлетенів планується в друкарні "Приазовський робітник", підконтрольній Ахметову. Зовсім не факт, що там під вибори зроблять додатковий тираж, але на всяк випадок – нехай буде, та й зайві замовлення не завадить.

В хід пішла і токсична для меткомбінатів тема екології: Бойченко заявив про перенесення з центру міста самого брудного коксохімічного виробництва "Азовсталі" на комбінат імені Ілліча – на периферію, мовляв, так пообіцяв Юрій Риженков, генеральний директор Метінвест-Холдингу. Зовсім не факт, що так і буде, але таким чином БВБ заходить на агітаційний поле єдиною реальною опозицією у вигляді "Сили людей", яка зараз виглядає на тлі ахметовської політсили взагалі без ресурсів. Доступна для СЛ форма агітації – від будинку до будинку. У 2015 році вона дала 7,8% і п'ять місць у міськраді. У цьому - все може скластися сумніші. Місцевий лідер СЛ, голова депутатської комісії з екології міськради Максим Бородін поки не знає, чи стане кандидатом на посаду міського голови. "Намір є, але все впирається в заставу. Шансів перемогти чинного мера дуже мало, це більше про те, щоб дати людям можливість проголосувати проти, показати свою позицію", - говорить він.

На фото: Максим Бородін

Бородін побоюється, що в результаті виборів моноліт Ахметова в міськраді тільки зміцниться, а лише додасться нова партійна розфарбовка. Щодо "Слуги народу" він говорить наступне: "Партії тут немає як такої. Просто туди увійдуть люди, пов'язані з "Метінвестом" і Бойченко, просто під їхніми прапорами. Там - реальний договірняк, це було видно по з'їзду, у якому брали участь люди, так чи інакше пов'язані з міськрадою". Аналогічні схеми він пророкує і в ситуації з "опонентами" з медведчуківського ресурсу: "В ОПЗЖ – люди, які йдуть займатися решаловом. Там немає ніякої ідеології, хто заплатив грошей – того ми і представляємо".

Як ще одного помітного гравця в місцевому політикумі можна згадати Сергія Таруту. Але зараз він – нардеп від "Батьківщини" і стає все менш маріупольським, до того ж шанси цієї партії пройти до міськради – практично нульові. Хіба що він допоможе своїми людьми в комісіях БВБ, адже Ахметов і Тарута – давні партнери.

Так що поки дійсно загадкою залишається не те, скільки умовного Ахметова на крісло в міськраді, а який стане риторика Маріупольської міськради щодо російсько-української війни. За першу каденцію Вадим Бойченко навчився вимовляти слово "агресор" щодо РФ, місто виглядає підкреслено жовто-блакитним, патріотизм – офіційний тренд. Та чи розверне флюгер нового складу міськради – покажуть результати виборів і, звичайно, відносини Ахметова з офіційним Києвом.

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Україна не готова до переговорів з РФ через слабкі позиції, – Єрмак
12 грудня 2024, 11:29
Окупанти атакували Донеччину авіабомбами: поранені 4 цивільних
12 грудня 2024, 11:19
На Черкащині під час пожежі загинуло подружжя
12 грудня 2024, 10:55
Російська армія накрила з артилерії селище поблизу Херсона: пошкоджена житлова інфраструктура
12 грудня 2024, 10:20
Окупанти обстріляли з РСЗВ село на Харківщині: зруйнований навчальний заклад
12 грудня 2024, 09:58
За добу ЗСУ знищили майже 1400 окупантів і 30 російських ББМ
12 грудня 2024, 09:39
Росіяни вдарили дронами по магазинах у Херсоні та Козацькому: загинули 2 людини
12 грудня 2024, 09:18
Російські війська атакували БпЛА Очаків на Миколаївщині
12 грудня 2024, 08:55
Окупанти обстріляли Запорізьку область безпілотниками та артилерією: є руйнування
12 грудня 2024, 08:39
Через російські обстріли постраждали 6 жителів Херсонщини
12 грудня 2024, 08:28