UA | RU
09 травня 2024, 16:04

Народні депутати проголосували за закон про інструменти народовладдя: що він передбачає

фото: sluga-narodu.com

У Верховній Раді підтримали один з ключових законопроєктів, який сприятиме децентралізаційним процесам в Україні. Йдеться про законопроєкт №7283, який запроваджує для мешканців громад кілька ефективних інструментів народовладдя. Завдяки ним вони зможуть безпосередньо впливати і ухвалювати рішення про те, яким повинен бути устрій і розвиток їхньої громади. Зокрема, в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету. Натомість місцевих депутатів зобов'язують перед ними постійно звітувати

Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії "Слуга Народу” Олена Шуляк, передає RegioNews.

За її словами, до першої редакції законопроєкту №7283 було подано чимало правок, які зрештою були враховані і законопроєкт нарешті підтримали у Парламенті. Для продовження реформи децентралізації він - один з ключових, оскільки передбачає активну участь людей в життєдіяльності громади не лише на період виборів, а і між ними.

"Ми чітко усвідомлюємо, що деякі законодавчі зміни, необхідні для реалізації принципів народовладдя, "провисають” далеко не перший рік, якщо не десятиліття. Крім цього, багато надважливих децентралізаційних законопроєктів забуксували на рівні Конституції через війну. Але сьогодні один з них - №7283, який впроваджує необхідні ефективні інструменти народовладдя, народні депутати нарешті підтримали”, - наголосила Шуляк.

Законопроєкт №7283 передбачає запровадження для мешканців громад наступні засоби впливу на рішення щодо життєдіяльності громади:

  • Публічні консультації;

  • Громадські обговорення;

  • Загальні збори;

  • Участь громади в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету.

Крім цього, місцеві депутати будуть зобов‘язані звітувати перед мешканцями - досі це відбувалося раз на рік. Але тепер депутати будуть зобов‘язані не просто звітувати перед своєю громадою, а робити це на відкритих зустрічах, де відповідатимуть на питання, вестимуть активну дискусію, публікуватимуть свої звіти, щоб виборці бачили, що робить обраний ними місцевий депутат.

Ще одна важлива норма, яку запроваджує підтриманий сьогодні законопроєкт - запровадження місцевих референдумів. До завершення воєнного стану, згідно з Законом, вони неможливі, але після його завершення їх обов‘язково почнуть проводити.

"До такого формату волевиявлення потрібно готуватися вже сьогодні, адже таким інструментом як референдум ми будемо користуватися після перемоги. Без цього не обійтись” - зазначила народна депутатка.

Також віднині більший вплив матитуть електронні петиції, оскільки їх розгляд буде відбуватися набагато оперативніше - на черговому засіданні ради, пояснила Шуляк.

За словами парламентарки, ще один важливий пункт прийнятого законопроєкту - встановлення обов’язку сільської, селищної, міської ради затверджувати статут територіальної громади. До 1 січня 2027 року ОМС мають привести у відповідність до закону чинний статут територіальної громади або затвердити новий.

Шуляк нагадала – реформа децентралізації має на меті дві найважливіші зміни. Перша – передача влади, її повноважень і, безумовно, бюджетних коштів з центрального з рівня на місцевий. Друга – забезпечити умови, щоб рішення про те, яким повинен бути устрій і розвиток конкретної громади, ухвалювали винятково її мешканці. Наслідком цього, вважає Олена Шуляк, стане збільшення довіра до органів влади з боку громадян.

Нагадаємо, раніше очільниця партії "Слуга народу” Олена Шуляк також повідомила, що в Україні працюють над оновленням житлової політики – її реформа дозволить ефективно реалізовувати право українців на житло різними способами, зокрема через механізми соціальної оренди, пільгової іпотеки та державно-приватного партнерства для будівництва доступного житла. Наразі ведеться робота над створенням трьох законопроєктів.

23 листопада 2024
Що не так із Планом стійкості від Зеленського
На тисячний день повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський виголосив у Верховній Раді План стійкості. План охоплює фактично всі сфери життя держави та суспільства, формулює...
22 листопада 2024
Кількість українців, готових погоджуватися на "поганий мир", збільшується — соціолог
Які проблеми сьогодення найбільше турбують українців, на які сценарії закінчення війни готові більшість громадян, чи вбачають жителі країни демографічну кризу та чи впливає на бажання перемогти відклю...
21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
Через Львівщину намагалися незаконно ввезти техніку на понад 400 тисяч гривень
23 листопада 2024, 19:18
На Черкащині легковик в'їхав у причіп вантажівки: двоє загиблих
23 листопада 2024, 18:35
На Київщині у квартирі стався вибух: постраждала жінка
23 листопада 2024, 17:28
Польські фермери заблокували пункт пропуску "Медика – Шегині"
23 листопада 2024, 16:50
Заплатили за "безпечний маршрут" та човен 400 тисяч: четверо чоловіків планували переплисти Тису
23 листопада 2024, 16:19
Україна повернула з російської окупації ще трьох дітей
23 листопада 2024, 15:46
На Прикарпатті затримали вербувальницю жінок для сексуальної експлуатації в Польщі
23 листопада 2024, 15:12
Окупанти обстріляли селище на Херсонщині: поранений чоловік
23 листопада 2024, 14:36
Окупанти посилюють тиск на українських дітей у тимчасово захопленій Херсонщині, – ЦНС
23 листопада 2024, 13:48
Росіяни ввечері атакували Запоріжжя авіабомбою ФАБ-500
23 листопада 2024, 13:20