UA | RU
Кирило Сазонов політолог, військовослужбовець ЗСУ info@regionews.ua
15 грудня 2020, 15:45

Висновки по бюджетному процесу

Сьогодні Верховна Рада повинна розглянути проєкт бюджету 2021 року. Вчора фракція "Слуга народу" засідала, до посиніння, тому і Комітет з 16 годин перенесли майже на 20:00.
Сьогодні Верховна Рада повинна розглянути проєкт бюджету 2021 року. Вчора фракція "Слуга народу" засідала, до посиніння, тому і Комітет з 16 годин перенесли майже на 20:00.
Фото: з відкритих джерел

Вузьке коло тих, хто приймає рішення в інших фракціях, весь цей час були на зв'язку. Не буду говорити з ким - хоча деякі прізвища відповідальних за комунікації мене здивували. Комітет затвердив проєкт. Кажуть - є голоси. Не тільки від монобільшості, де багато незадоволених. Привернули інші групи й фракції.

Якщо говорити прямо - докупили. Як це завжди робилося при голосуванні за бюджет. Сама система побудована так і не тільки в Україні - в ЄС і США голосування за бюджет ключовий момент для лобістів. У нас, правда, все трохи дико виглядає, але спишемо на хвороби зростання. Процес був дуже складним, просто тому що кількість грошей в статті "доходи" і апетити депутатів і їх "старших товаришів" розходилися занадто сильно. Головною формою підкупу традиційно стало виділення грошей на соціально-економічний розвиток регіонів". Іншими словами - хабар нардепам на округи. Там вже витратять на дороги й школи, розпиляють з місцевими чиновниками - вже навчилися цьому нехитрому промислу. Голоси дадуть. Хоча сам бюджет викликає справедливі нарікання.

Давайте коротко пройдемося по пунктах з того розрахунку, що грошей реально на все не вистачає. Виходимо з необхідного і думаємо, як це найнеобхідніше витрачати правильно.

Армія - безумовний пріоритет. Хто не вірить - можна покататися у Донецьк і подивитися на життя тих, хто не зміг прогодувати свою армію. І в результаті намагається з літер Ж, О, А та П скласти слово "щастя" або "процвітання". Виходить тільки "Росія" і то натяком з тих чотирьох букв. Так що можна не підтримувати, а збільшувати фінансування. Гроші в трубу на оборону? Нічого подібного - при розумному підході. Давайте під фінансування армії зробимо нормальний оборонне замовлення. Чому міністр його не пропонує? Чому замість наших вантажівок і гаубиць ми втридорога купуємо чеські гаубиці, які навіть не під стандарти НАТО? Завантажуйте наші підприємства Укроборонпрому, у них є що запропонувати. І найсучасніші ракети, і арту. По дронам маса проєктів, які не гірше турецьких. Цим хлопцям дати нормальне держзамовлення, так вони через пару років стануть міцно на ноги і ще на імпорт почнуть гнати озброєння. Ні в яку не в трубу гроші - при грамотному підході перспективна інвестиція.

Що у нас ще в списку з логічного крім зарплат бюджетникам і пенсій? Велике будівництво? Що там в списку? Дороги, мости, школи, дитячі садки та амбулаторії. Ок, сама тема хороша, а що з локалізацією? Кажуть, по мостах 90% витрат це українські виробники. Відмінно. По дорогах є імпортні компанії (не знаю чому, але турецькі підрядники роблять набагато краще, ніж наші - перевіряли). Але і у них більша частина робочих - українці. Бітум та інше купують тут за місцем - знову робочі місця для українців і податки в український бюджет. Устенко та Кухар кажуть, що таке завантаження суміжників дають на вкладену гривню плюс три до ВВП. Супер. Гуд, я тільки За. Але з природної недовірливості контролював би на фініші кожний метр. Вибачте, чесні люди в цьому бізнесі, але параноїки зі своїми перевірками допомагають вам залишатися чесними. Витрачаємо свої гроші на свої зарплати людям, які вони витратять в українських магазинах і все заплатять податки в український бюджет. Тільки вітаю. Але на цьому у мене гарний настрій скінчилося - далі буду лаятися.

Хлопці, ось максимально м'яко і без мата запитаю: Ви впевнені, що витрати на Офіс Президента і ДУС потрібно підвищувати або навіть зберігати? Я розумію логіку переїзду Володимира Зеленського на держдачу - це питання спецзв'язку і охорони президента. Але це одна держдача. Зеленський там живе і все - він не їздить в численні мисливські угіддя, дачі, пансіонати, яких десятка два по Україні та все за бюджетний рахунок утримують. Ющенко цю справу любив, Янукович любив дуже, а от Порошенко відверто нехтував. Чому не продав я не знаю, але вже не користувався. Зеленський теж не користується - вже два президента у відмові. Так припиніть витрачати на них гроші, поставте на аукціон санаторії, а мисливські угіддя зробіть заповідниками. І все, скоротити цю статтю витрат у принципі. До речі, буде дуже круто для рейтингу, якщо Зеленський запише відео, де розповість, як він все це продає. У серіалі "Слуга народу" це було, зайшло відмінно. Так на хріна грати в Януковича і зберігати все це в структурах ДУС?

Загалом, по бюджету короткий висновок. Є правильні речі. Є абсолютно зайві. І я все чекаю, коли нам не буде соромно за пріоритети розподілу державних видатків. Коли, як говорив простий вчитель Василь Голобородько з серіалу - всі ваші дачі й санаторії для чиновників - на х..!

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...
11 квітня 2025
Соціологія проти Мін’Єд. Чому українців за кордоном не зацікавили ініціативи Олексія Чернишова
На діяльності Міністерства національної єдності, за великим рахунком, можна ставити хрест. Міністерство з пафосною (цілком в стилі неймінгу нинішньої влади) назвою, створене минулого року, констатувал...