UA | RU
22 листопада 2022, 12:50

Лавра і не тільки: СБУ провела обшуки в церквах московського патріархату

Служба безпеки України, в межах протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні, провела спільно з Нацполіцією та Нацгвардією обшуки в Лаврі та в інших приміщеннях УПЦ МП. "Безпекові заходи" пройшли у Києві та на Рівненщині
Служба безпеки України, в межах протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні, провела спільно з Нацполіцією та Нацгвардією обшуки в Лаврі та в інших приміщеннях УПЦ МП. "Безпекові заходи" пройшли у Києві та на Рівненщині
Фото: Getty Images

У Києво-Печерській Лаврі, яка досі перебуває в розпорядженні Української православної церкви московського патріархату, силовики провели контррозвідувальні заходи. Вони відбулись, щоб не допустити використання Лаври для осередку "русского міра".

"Враховуючи збройну агресію РФ, зростає ризик вчинення терористичних актів, диверсій, захоплення заручників, особливо в місцях великого скупчення громадян", - пояснили в СБУ.

За інформацією силовиків, вказані заходи проводяться для:

 • недопущення використання Лаври як осередку "русского міра";
 • перевірки даних про використання приміщень УПЦ для переховування диверсійно-розвідувальних груп, іноземних громадян, зберігання зброї тощо;
 • убезпечення населення від провокацій і терористичних актів.

Так, при безпосередній участі представників церкви правоохоронці:

 • проводять огляд території та приміщень Лаври для виявлення заборонених до обігу предметів;
 • здійснюють перевірку осіб на території Лаври щодо їхньої причетності до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України.

"Усі дії відбуваються в межах чинного законодавства. Наголошуємо, що у своїй діяльності СБУ дотримується принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії та поважає право кожного громадянина на свободу світогляду і віросповідання, як це визначено Конституцією України", - додали в СБУ.

Обшуки в храмах УПЦ МП на Рівненщині

Після Києво-Печерської Лаври силовики прийшли з обшуками до Корецького Свято-Троїцького монастиря, жіночого монастиря на честь Волинської ікони Божої Матері та до приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ МП. Усі вони розташовані в Рівненській області.

"На Рівненщині Служба безпеки України проводить контррозвідувальні (безпекові) заходи на території Корецького Свято-Троїцького монастиря (м. Корець), жіночого монастиря на честь Волинської ікони Божої Матері (с. Серники Зарічненського району) та на території приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ", - йдеться у повідомленні.

Повідомляється, що такі заходи відбуваються спільно з Нацполіцією та Нацгвардією в межах системної роботи СБУ з протидії підривній діяльності спецслужб РФ в Україні.

СБУ зазначає, що враховуючи збройну агресію Росії, зростає ризик вчинення терактів, диверсій, захоплення заручників, особливо в місцях великого скупчення громадян.

Тому вказані заходи проводяться для:

 • недопущення використання релігійних громад в якості осередку "русского міра";
 • перевірки даних про використання приміщень монастирів для переховування диверсійно-розвідувальних груп, іноземних громадян, зберігання зброї тощо;
 • убезпечення населення від провокацій і терористичних актів.

За участі представників церкви правоохоронці:

 • проводять огляд території та приміщень з метою виявлення заборонених до обігу предметів;
 • здійснюють перевірку осіб на предмет їхньої причетності до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету нашої країни.

На зображенні може бути: 2 людини та військова форма

Скандал у Києво-Печерській Лаврі: що відомо

12 листопада у мережі з'явилося відео, на якому під час під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі моляться за Росію.

Відео інциденту опублікував у мережі священник Православної церкви України Михайло Омелян. Ролик, за його словами, зняв випускник Київської православної богословської академії, який був у Лаврі у цей момент.

Відео поширилося мережею та спричинило скандал. Тільки через два дні намісник лаври митрополит Павло факту не визнав, але заявив, що отця Захарія, який правив літургію, відсторонили від богослужінь.

"Виклали в інтернет, нібито в Лаврі ми молимося за Росію і тому подібне. Це є факт неправдивий. Під час літургії ми молимося до Бога за нашу державу, за наше військо… Пісня, що лунала на відео, є не богослужбовим піснеспівом, а світською піснею. Вона лунала за ініціативою мирян, втім буде строга заборона отця Захарія служити літургії, а також звершувати ці молебні", - сказав він.

СБУ відкрила справу

Керівник СБУ Василь Малюк заявив, що ця ситуація не залишиться без реакції. Правоохоронці розпочали розслідування у справі щодо співів у київському храмі.

"Служба безпеки відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту, що стався 12 листопада 2022 року. Тоді під час богослужіння у храмі звучали тези пропагандистського характеру, що вихваляють "русскій мір”. Наразі усі матеріали скеровані для проведення відповідних експертиз", - заявили у службі.

Слідство розпочали за статтею 436-2 Кримінального кодексу України, а саме - за першою її частиною: виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України та глорифікація (прославлення) тих, хто вчиняє цю агресію. Тобто під санкції статті підпадає як прославлення російських військових чи політиків, так і держави-агресорки в цілому.

За порушення цієї норми передбачені три види покарання:

 • виправні роботи - до двох років;
 • арешт - до шести місяців;
 • позбавленням волі - до трьох років.

"Ті, хто в умовах повномасштабної війни, яку розв’язала Росія проти України, чекає на "пробудження матушкі-русі”, мають розуміти, що це шкодить безпеці та інтересам України та наших громадян. І ми не допустимо таких проявів", - заявив керівник СБУ Василь Малюк.

Нагадаємо, раніше повідомлялось, що Служба безпеки продовжує викривати нові факти підривної діяльності керуючого однією з єпархій УПЦ МП у Вінницькій області.


 
Підписуйтесь на RegioNews

Натисніть «Подобається», щоб читати
Regionews.ua в Facebook