UA | RU
21 жовтня 2021, 16:00

Сакральні 25%. Як Зеленський отримав перший сигнал від викинутого з команди Разумкова

Дмитро Разумков тільки-но залишив спікерське крісло своєму наступнику Руслану Стефанчуку, а наслідки цього скандального та неоднозначного рішення Банкової вже далися взнаки
Дмитро Разумков тільки-но залишив спікерське крісло своєму наступнику Руслану Стефанчуку, а наслідки цього скандального та неоднозначного рішення Банкової вже далися взнаки
Фото: president.gov.ua

Уважно спостерігаючи за боротьбою із непокірним та вже колишнім головою Верховної Ради, RegioNews зробив свій прогноз на майбутнє – як самого Дмитра Разумкова, так і президента Володимира Зеленського.

Сакральне число

19 жовтня одна із найвідоміших соціологічних фірм України - Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) - оприлюднила свіжі соціологічні рейтинги, які, до певної міри, стали справжньою сенсацією. Хоча і доволі прогнозованою сенсацією. По-перше, рейтинг чинного президента серйозно просів порівняно із вересневими показниками.

З 33,3% (мова тут і далі йтиме про категорію "ті, хто вже визначився") крива популярності Володимира Зеленського сповзла до 24,7%. Падіння на майже 9% було важко не помітити, а дехто навіть іронічно наліпив на портрет глави держави ті самі "25%", якими маркували себе прихильники Петра Порошенка – саме стільки він набрав у другому турі президентських виборів-2019.

Звісно ж, це різні 25% навіть формально, але мотиви тих, хто використав цей прийом, цілком зрозумілі. "Ось ти і докотився до рейтингів Порошенка. А ще ж попереду 2,5 роки, за які показники будуть тільки падати", - кепкували окремі критики нинішньої влади.

У самого лідера "ЄС" показник, до речі, теж трішки знизився, але другою головною подією стало не це. І навіть не майже двовідсоткове зростання рейтингу Юлії Тимошенко, яка уже упевнено випереджає співголову ОПЗЖ Юрія Бойка. Прогнозованою сенсацією №2 став рейтинговий показник колишнього уже спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова.

Принцип "сполучених посудин"

У вересневому опитуванні КМІС Разумкова не було взагалі, а у травнево-червневому тоді ще чинний голова Верховної Ради мав скромні 3,1%. Тепер же – 7,1%. І це вивело його відразу на шосте місце, упритул за "людиною-невидимкою" Ігорем Смєшком, рейтинг якого в останні місяці постійно знижується.

Треба зазначити, що цей показник відставника є ситуативним і непоказовим. З одного боку, він ще нічого не зробив у боротьбі за президентське крісло, крім заяви, що тепер, після звільнення з посади спікера, може балотуватися. З іншого – саме звільнення стало потужним поштовхом. Втім, на 2,5 роки цього поштовху, звісна річ, не вистачить.

Читайте також: Прощання з Разумковим: як Зеленський нічого не виграв і лише розв'язав своєму колишньому партнеру руки

Втім, тут є важливий нюанс: рейтинг Зеленського упав, а рейтинг Разумкова майже в тих самих параметрах виріс - кореляція очевидна. Деякі аналітики навіть влучно охрестили поточні показники (за КМІСом) цих двох політиків "сполученими посудинами" – оскільки базовим електоратом екс-спікера стануть саме ті, хто голосував за "багате завтра", виражене формулою "Кінець епохи бідності", але не отримав його від нинішнього президента. Та є всі підстави вважати, що окремі виборці "Слуги народу" дійсно можуть бути переконаними, що той, хто був першим номером у парламентському загоні Зеленського і кого звідти вигнали за занадто велику самостійність, зможе втілити гасла 2019 року у життя.

Яка трибуна важливіша

Парламентська історія Разумкова, до речі, ще не завершилася. Після звільнення з посади спікера його тепер пробують взагалі викинути із Верховної Ради, використовуючи якраз його колишнє спікерство, заради якого він, обраний за списком "Слуги народу", вийшов у свій час із фракції. Тоді на це, звісна річ, ніхто не звернув увагу, а тепер раптом схаменулися та вирішили нагадати, що за такий крок депутатам, які пройшли за партійними списками, світить позбавлення мандату.

Хід зрозумілий – і на емоційному рівні, і на практичному. Але навряд чи втрата парламентської трибуни аж так вплине на популярність Разумкова. Якщо він всерйоз планує іти на президентські вибори і домовиться про співпрацю чи, принаймні, ненапад з боку основних медіа-олігархічних сил, то свою телевізійну трибуну матиме у будь-якому випадку, яка значно ефективніша за ту, що стоїть у залі засідань Верховної Ради. Як тут не згадати, що сам Зеленський переміг у 2019-му без своєї присутності в парламенті, а, скажімо, його побратим на полі ультрапопулізму - Олег Ляшко –неповних п'ять років активно експлуатуючи трибуну Верховної Ради 8-го скликання, повз скликання 9-е з тріском пролетів, причому двічі.

Тож надалі, за умов посилення активності уже за стінами будівлі парламенту (передусім у телепросторі), Разумков цілком може наростити власний електоральний потенціал, відбираючи його саме у Зеленського. І це не можуть не розуміти як ті, хто сидять на Банковій, так і зацікавлені у зниженні впливу чинного президента.

Ахметов "пішов в атаку"?

Ще під час голосування за відставку Разумкова було помічено, що не підтримали її нардепи, яких прийнято асоціювати із олігархом Рінатом Ахметовим. Тут мова не тільки про уже виключену з лав "Слуги народу" Людмилу Буймістер (свого часу вона працювала у бізнес-структурах, пов'язаних із іншим олігархом Сергієм Тарутою), а і про, наприклад, представників "Батьківщини" (точніше, партії "Основа", яка в 2019-му пішла на парламентські вибори спільно з політсилою Юлії Тимошенко) – самого Тарути та Андрія Ніколаєнка. Останній проголосував проти, усупереч результату фракції, а перший був відсутній на тому голосуванні, однак пізніше написав повний теплих слів пост подяки Разумкову за роботу.

До певної міри, можна вважати спробою Ахметова натиснути на Банкову і продовження скандалу навколо програми "Суспільного" "Зворотній відлік". У вечір того ж дня, коли, власне, і розпочалася ця історія, про тиск з боку Банкової заявили одночасно проєкт "Свобода слова Савіка Шустера" та власник телеканалу "Наш" Євген Мураєв. Програма Шустера взагалі виходить на ахметівському телеканалі, а Мураєва експерти неодноразово помічали в роботі в інтересах саме Ахметова.

До речі, один із неофіційних провідників позиції Банкової, нардеп минулого скликання Сергій Лещенко уже прямим текстом говорить про те, що "Рінат Ахметов пішов у атаку на владу". При цьому про провальні рейтинги Зеленського і він, і інші наближені до ОП медіаперсонажі мовчать, а єдиним креативом в таких ситуаціях традиційно є наїзд на Порошенка. Скажімо, після початку офшорного скандалу Panroda Papers особисто Зеленський заявив, що той є справою рук його попередника. Після ж оприлюднення рейтингів КМІС нардеп-"слуга" Владлен Неклюдов раптом реанімував стару-добру тему "Липецької фабрики", щоправда, без згадок про її саму, а лише про "торгівлю з Росією".

Тож варто очікувати, що одним із тих, хто вкладеться у проєкт "Разумков на президентських виборах", буде як раз Ахметов. Хоча не виключено, що до нього доєднаються й інші зацікавлені персонажі. В будь-якому випадку, домовленості із настільки сильними світу цього означатимуть, що у екс-спікера є досить непогані шанси, як мінімум, добряче попсувати нерви своєму колишньому партнеру перед виборами-2024.

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
ЗСУ отримали на озброєння новітні українські дрони-камікадзе "ТОККО"
12 грудня 2024, 07:40
До дитячих садочків на ТОТ Херсонщини запрошують російських військових, – ЦНС
12 грудня 2024, 07:10
Хто має бути посередником у переговорах між Україною та Росієї
12 грудня 2024, 06:57
Ракетний удар по Запоріжжю: кількість загиблих знову зросла
12 грудня 2024, 06:44
На Львівщині чоловіка засудили на чотири роки за ухилення від мобілізації
12 грудня 2024, 06:07
На Дніпропетровщині горів двоповерховий будинок: загинула 4-річна дівчинка
12 грудня 2024, 05:05
У Запоріжжі легковик на смерть збив на переході жінку
12 грудня 2024, 04:10
На Франківщині чоловік викрав авто, щоб привезти в монастир козу
12 грудня 2024, 03:15
На Вінниччині у водоймі виявили тіло людини
12 грудня 2024, 02:00
Житель Дніпропетровщини намагався незаконно потрапити до Румунії, але заблукав у горах і змерз
12 грудня 2024, 01:29