UA | RU
Сергій Ясюкевич журналіст Херсон info@regionews.ua
23 жовтня 2020, 17:00

Херсонщина перед вибором: прогнози та можливі конфігурації

Херсон і область напередодні дня голосування - це скандал про сексуальне домагання у Каховці, війна клонів в обласному центрі, а також останні спроби кандидатів скомпрометувати опонентів та знайти спільну мову з виборцями
Херсон і область напередодні дня голосування - це скандал про сексуальне домагання у Каховці, війна клонів в обласному центрі, а також останні спроби кандидатів скомпрометувати опонентів та знайти спільну мову з виборцями

У дверях та поштових скриньках купа передвиборчої друкованої агітки. У дворах Херсона все частіше можна було зустріти тих, хто хоче отримати депутатський мандат. Ми пройшлися лише по одній вулиці. "От ви бачите, ми тут зібралися у цьому дворі – тут гарно, прибрано, облаштовано все. Але ми всі тут з інших дворів, у нас все погано, а з цього будинку люди до вас не вийшли навіть", - розповідає жінка пенсійного віку представниці однієї з місцевих партій біло-синього спрямування.

Далі на цій же вулиці біля супермаркету ви можете зустріти представника партії "ЄС", який балотується у міську раду – він записує завдання, що надиктовують йому херсонці. Тут взагалі утворилося передвиборче містечко з представників різних політсил, котрі вручають листівки і газети. Помітили, як роздає агітматеріали керівник ОСББ Віктор Тоцький, що балотується у мери від партії "Сила людей". А ще кандидати організовували концерти та шоу. Відео та фото з кандидатами, які співають і танцюють, розходяться у соцмережах.

Обіцянки чи цяцянки

Після десятирічної перерви на місцеві вибори повернулись передвиборчі програми. Як свідчить аналіз Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень, за великим рахунком, жодна з оприлюднених програм партій, що претендують на депутатські мандати у Херсоні, не є такою за визначенням. Скоріше, це реєстри обіцянок, адже в жодній не зазначені шляхи їх виконання. Хоча зробити повноцінну програму було майже нереально, враховуючи вимогу Виборчого кодексу (не більше 4 тисяч знаків тексту).

На думку експертів, тільки 7 з 21-ї програми (саме стільки партій висунули кандидатів до міськради) мають пряме відношення до Херсону. Це - передвиборні програми партій "Херсонці", "Нам тут жити", "Голос", "Радикальна партія Олега Ляшка", "Сила людей", "Партія Шарія" та "Народний контроль". До змісту всіх цих програм також є питання (частина пунктів занадто узагальнена), але загалом вони адекватно передають проблеми міста, а більшість обіцянок є конкретними та вимірюваними, кажуть експерти.

Найбільш популярною темою в 2020 році став благоустрій. 29 обіцянок стосуються прибирання вулиць, парків та скверів, впорядкування дитячих майданчиків, ремонту фасадів будинків, освітлення вулиць тощо. Наступна за популярністю тема - соціальний захист (15 обіцянок). Мова йде про пряму допомогу соціально незахищеним громадянам, про якісні медичні послуги, врахування потреб людей з обмеженими можливостями. 14 обіцянок стосується ремонту доріг та модернізації дорожньої інфраструктури. Таким собі сучасним трендом є бажання створювати велодоріжки. Про покращення роботи громадського транспорту - 13 обіцянок. Транспорт має працювати цілодобово, строго за розкладом і збільшуватись переважно за рахунок придбання електробусів.

Часи реально змінюються. Якось на другий план відійшла тема ЖКГ з обіцянками ремонтувати житловий фонд, що було головною тенденцією у минулі роки. Стало менше обіцянок в сфері освіти, і стосуються вони тепер майже виключно прозорості розподілу коштів. Не дивлячись на пандемію і карантин, мало згадується тема охорони здоров’я. Майже не має пропозицій щодо підвищення ефективності роботи самої влади.

Щодо передвиборних програм інших партій, то вони або обласні, і тільки частково стосуються проблем Херсону, або партії просто скопіювали всеукраїнські тексти, які взагалі не мають відношення до міста. Знайшли експерти цікаві пропозиції в деяких обласних програмах. Наприклад, "Батьківщина" вже зараз створює новий психоневрологічний диспансер і обіцяє надати медичну страховку за рахунок бюджету 100% пенсіонерам. ОПЗЖ обіцяє знизити комунальні тарифи, а Блок Володимира Сальдо - створити Фонд підтримки постраждалих від коронавірусу. У "Слуги народу", яка вважається одними з електоральних лідерів, програма, на думку експертів, занадто узагальнена, і єдиною конкретною обіцянкою є модернізація херсонського аеропорту.

Секс-скандали та зради

Рух по партіям кандидатів коментувати важко: тут суцільний вінегрет. Змінюють не лише партії, що близькі за ідеологією, а й переходять у геть протилежний табір. У Херсоні Ірина Ценкер з Блоку Петра Порошенка "Солідарність" перейшла у Блок Володимира Сальдо, Аркадій Подлєсний з "Самопомочі" перебрався в "Наш край", Євген Назарян з "УКРОПу" перебіг у "Наш край", а Олена Мазур з того ж "УКРОПу" - в ОПЗЖ.

З найбільш гучних передвиборчих скандалів можна згадати про події в Генічеському районі. Там гoлoвa Щacливцeвcькoї ciльради Biктop Плoxушкo, якого представили Володимиру Зеленському у серпні як "зеленого" кандидата на місцевих виборах, в останній момент, скориставшись скандалом із реєстрацією кандидатів від цієї партії, вистрибнув з "зеленого потягу" і висунув свою кандидатуру на посаду міського голови Генічеська як самовисуванець.

Ще один скандал розгорнувся буквально напередодні виборів – людина, яка працювала у команді нинішнього мера Каховки Андрія Дяченка (він балотується від партії "Пропозиція"), звинуватила його у сексуальних домаганнях. Анна Садова (вона очолювала відділ культури міської ради) опублікувала пост про звільнення і про те, що мер, начебто, її сексуально домагався, і що вона не одна така.

Натомість у Facebook з’явилися пости жінок, які стверджують, що це - наклеп на Дяченка. Спростував такі звинувачення і сам мер: "Використання таких брудних технологій з боку моїх опонентів зайвий раз доводить їхню слабкість та нездатність виграти вибори чесно", - написав він.

Виборчі тезки та клони

Координатор спостереження громадянської мережі "Опора" за виборами в Херсонській області Євгеній Гладкий каже, що балотуватися і змагатися за депутатське місце чи за посаду мера можуть люди з однаковими прізвищами, і це не завжди клони. З технологією клонів, що свідчить про низьку політичну культуру, важко боротися, говорить, у свою чергу, голова облорганізації Комітету виборців України Дементій Білий. Хто клон, а хто чесний кандидат має визначати поліція і, звісно, сам виборець.

В "Опорі" детально інформують про людей зі співзвучними прізвищами, які вирішили податися у мери в різних містах – Бериславі, Каховці, Олешках та Голій Пристані. Обласний центр також не обійшла ця напасть. Крім кандидата на посаду міського голови Херсона Ігоря Колихаєва ( "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити"), на цю посаду балотується мешканець Запорізької області, самовисуванець Юрій Колихаєв (працює він керівником проєкту у громадській організації з назвою-тезкою партії свого тезки - "Громадська ініціатива "Нам тут жити"). З ним спілкувалися колеги з телеканалу "Херсон плюс".

Але це не єдина проблема Ігоря Колихаєва та його команди. У списку кандидатів у міські голови такий собі мешканець Дніпропетровської області з тієї ж громадської ініціативи "Нам тут жити" Юрій Станіславович Рожков. Він тезка одного з однодумців справжнього Колихаєва - Юрія Геннадійовича Рожкова (кандидата у депутати міської ради від колихаєвської партії, діючого депутата облради від БПП). Останнього експерти досить довго розглядали як можливого кандидата у мери, тому частина виборців може проголосувати за це прізвище.

Прогнози та конфігурації

Звісно, вже за кілька днів стане зрозуміла розстановка сил у місцевій владі. Експерти роблять певні прогнози та пишуть, хто за якою партією може стояти – про, так би мовити, кінцевих бенефіціарів.

Ми попросили прокоментувати можливу розстановку сил в Херсонській обласній та міській раді наших експертів.

Голова облорганізації КВУ Дементій Білий

Усе залежатиме від явки виборців. Ми бачимо, що ця явка, можливо, буде не дуже висока, і переможуть ті партії, які мають власний "залізний" електорат. У Херсоні є чотири кандидата, яких називають лідерами перегонів на посаду міського голови, але у другий тур, на мою думку, вийдуть Колихаєв та Сальдо. Щодо партій, які наберуть найбільшу кількість голосів, це - ОПЗЖ, "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити", "Слуга народу", "ЄС", "Блок Сальдо", а також "Батьківщина" - думаю, вона перетне бар’єр. Що стосується облради, то шанси зайняти крісла у сесійній залі мають кандидати від ОПЗЖ, "ЄС", "Слуги народу". Можливо, пройдуть кандидати від "Нашого краю" та "Батьківщини".

Політолог Володимир Молчанов

Поки що прогнозувати можливі союзи зарано. Хочу лише відзначити, що є угрупування або клани, які представлені у списках різних партій. Наприклад, у списку "ЄС" до Херсонської міськради є Оксана Пастух - дружина Ігоря Пастуха, який здійснює неофіційний контроль над "Блоком Сальдо" в якості "власника" вищого керівного органу партії (формально партію очолює його землячка з Чернівців Ірина Хруник). Тобто, незважаючи на ідеологічну протилежність цих партій та історичне минуле, яке їх роз’єднує, у них можуть бути за певними питаннями спільні позиції, хоча навряд чи буде спільна коаліція. До речі, може скластися анекдотична ситуація – якщо Сальдо не буде чемно поводитися, то його виключать з партії його імені. Зрозуміло, що пов’язані між собою десятками зримих і невидимих ниток "Блок Сальдо" та ОПЗЖ. Стосовно ж "Партії Ігоря Колихаєва "Нам тут жити", то в ній є "агенти" з усіх можливих угрупувань та соціальних верств. Вони широко представлені – і патріотами, і ексчиновниками часів Януковича, і часів Порошенка, і політичними невдахами з лави запасних Зеленського. Це така збірна солянка, і якби не було імперативного мандату, можна було б спрогнозувати, що вона не переживе цю каденцію і швидко розвалиться.

Політолог Олександр Мошнягул

За будь-якого результату виборів обраний міський голова не матиме більшості у Херсонській міськраді. Тобто чи виграє Сальдо, чи Кирилов, чи Колихаєв, які вважаються головними претендентами, жодна з політсил, які вони очолюють, не сформує більшості. І в залежності від того, хто переможе і від того, які він проведе перемовини і які будуть домовленості - від цього буде взагалі залежати розвиток міста. Є кілька варіантів. Наприклад, перемагає Сальдо і веде перемовини. Він може опинитися у певній ізоляції з невеликою групою депутатів. З точки зору ідеологічної, у випадку його перемоги, там лише варіант союзу з ОПЗЖ. Більше спільного (з огляду на ідеологію) у Кирилова та у Колихаєва. У випадку перемоги одного з них вони потенційно можуть розраховувати на опонента, також до цієї більшості можуть до приєднатися "ЄС" та "Батьківщина".

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
Під Вовчанськом прикордонники знищили транспорт та піхоту окупантів
22 листопада 2024, 01:48
На Буковині судитимуть групу молодиків, які викрали та знущалися над 20-річним хлопцем
22 листопада 2024, 01:14
На Одещині засудили чоловіка, який намагався зґвалтувати 12-річного хлопчика
22 листопада 2024, 00:43
В одному з районів Києва знайшли міну
22 листопада 2024, 00:12
Жителю Одещини, який відрубав голову 5-річній дівчинці, обрали запобіжний захід
21 листопада 2024, 23:49
На Вінниччині чоловік підірвав гранату у квартирі багатоповерхівки
21 листопада 2024, 22:48
Виступ Путіна із завуальованим ядерними погрозами. Що все це означає?
21 листопада 2024, 22:09
У Львові знайшли мертвою зниклу 22-річну дівчину
21 листопада 2024, 21:31
Суд повернув під арешт нерухомість Рабиновича, яку він намагався "сховати" від конфіскації
21 листопада 2024, 21:13
Росіяни скинули дві авіабомби на Костянтинівку: шестеро людей поранені
21 листопада 2024, 20:44