UA | RU
17 вересня 2020, 13:00

Передвиборчі пристрасті прифронтової Донеччини: чи встоїть бахмутське князівство Реви

Згідно з рішенням ЦВК, у більшості прифронтових ОТГ Донбасу місцеві вибори-2020 не відбудуться. Але це не стосується Бахмута, де вже 30 років мерствує беззмінний Олексій Рева
Згідно з рішенням ЦВК, у більшості прифронтових ОТГ Донбасу місцеві вибори-2020 не відбудуться. Але це не стосується Бахмута, де вже 30 років мерствує беззмінний Олексій Рева
Фото: Facebook

Місто Бахмут (колишній Артемівськ) мало стратегічне значення в російських планах бліцкригу по захопленню Донбасу навесні-влітку 2014 року. На Артемівській танковій базі в той період зберігалося 260 танків Т-64, Т-80 і Т-72, 270 БТР, 227 БМП і 129 БРМ-1К. У разі захоплення цієї бази бандам Гіркіна навіть не було б сенсу придумувати легенди про "викопані з шахт Донбасу танки", адже захопленої бронетехніки вистачило б на цілу армію бойовиків. На щастя, в 2014-му воїни ВСУ, які охороняли військово-стратегічний об'єкт, успішно відбили п'ять штурмів російських найманців. Сьогодні танкової бази в Бахмуті вже немає, однак питання про владу в прифронтовому місті залишається важливим фактором не тільки регіонального значення.

RegioNews спробував розібратися в передвиборчих розкладах 80-тисячного Бахмута.

Більше ніж Лукашенко

Навіть для консервативного Донбасу приклад безперервного мерства Олексія Реви унікальний. Нинішній градоначальник вперше очолив колишній Артемівськ ще в 1990-му і з того часу вже тридцять років керує Бахмутом — це національний рекорд України. Рева примудрився пережити правління п'яти президентів України і 15 очільників Донецької області. І поки на пенсію 67-річний бургомістр йти не збирається. На місцевих виборах шанси Реви в черговий раз стати мером Бахмута оцінюються дуже високо.

При цьому в його біографії є факти, які могли фатально позначитися на його політичній кар'єрі. Навесні 2014 року з будівлі Артемівської міськради за згодою мера зняли прапор України підняли прапор ДНР". Пізніше Рева так пояснив свою поведінку: "Що жителям важливіше – прапор чи спокій в місті?".

Після ультиматуму, поставленого ватажком горлівських бойовиків Ігорем Безлером, мер і зовсім покинув рідне місто. Сам Рева пояснив свою втечу в Київ станом здоров'я: "Після того, як мене Безлер попередив, що у мене три доби, я виїхав до Києва. У мене була три роки тому операція дуже серйозна, тому знову пройшов курс лікування. Я весь час був на зв'язку з адміністрацією президента, з Турчиновим, Аваковим, Пашинським". Повернувся Рева в звільнений Артемівськ тільки у вересні 2014 року.

Приголомшливе політичне довголіття бахмутського градоначальника багато в чому пояснюється його вмінням оперативно переходити на бік переможця. Колишній "регіонал" ще в 2014-му був різким противником знесення пам'ятників Леніну, але вже в 2015-му в Бахмуті без особливих ексцесів демонтували пам'ятники Леніну, і Артему.

Під час останніх президентських перегонів Рева відкрито підтримував Петра Порошенка, але як тільки п'ятий президент втратив владу, стрімко налагодив відносини з ЗеКомандою. На вибори мера Рева формально йде як самовисуванець, але всім добре відомо, що міський голова отримав благословення від чинної влади, а до Бахмутівської міськради його люди йдуть під прапором "Слуги народу".

Вендета по-бахмутівські

Попри те, що Олексій Рева вважається головним фаворитом місцевої передвиборної гонки, у нього є серйозний опонент. Все-таки попри свою популярність, не всім жителям Бахмута подобається тридцятирічне правління клану Реви, який перетворив найдавніше місто Донеччини (було засновано в 1571 році) фактично у свою феодальну вотчину.

Одним з опонентів Реви ще з довоєнного часу стали брати Клюєви, які в часи президентства Януковича, були тоді ще в Артемівську, напевно, найбільш могутніми. На посаду мера від групи Клюєвих цієї осені, швидше за все, балотувався б колишній гендиректор машинобудівного заводу "Вістек" Ордаш Дадашів. Однак ще рік тому СБУ провела в його офісі обшуки в рамках справи про фінансування "ДНР", і сьогодні колишньому депутату Донецької облради явно не до виборів.

А прапором регіональної опозиції став депутат місцевої міськради Валерій Слєсарєв - син відомого в місті підприємця Валерія Слєсарєва, якого в 1990-тих називали в числі найбільш авторитетних людей Артемівська. Слєсарєв-старший на зорі 90-х, кажуть, серйозно конфліктував з Ревою, а потім був жорстоко убитий. Так що вихід на авансцену Слєсарєва-молодшого можна вважати своєрідною спробою політичної вендети.

На фото: Валерій Слєсарєв

Слєсарєв формально йде від ОПЗЖ, але, за даними місцевих політекспертів, він фактично сам формував список кандидатів у міськраду, в який потрапили навіть люди з патріотичними поглядами. Скоріш за все, Слєсарєв програє-таки Реві боротьбу за пост бахмутівського мера, але під прапором ОПЗЖ цілком може створити свою більшість у міськраді. Так що в разі перемоги нова каденція Реви вперше може стати для бахмутського патріарха боротьбою за політичне виживання.

Також мають шанси провести своїх депутатів в міськраду місцеві осередки партій "Європейська солідарність" і Шарія. Як би то не було, але нова міськрада може стати ареною реальної політичної боротьби, що після тридцятирічного автократичного правління Реви стане безсумнівним кроком вперед у сучасній історії Бахмута.

Нагадаємо, що згідно з рішенням ЦВК, у більшості інших прифронтових ОТГ Донбасу місцеві вибори не відбудуться. У Донецькій області в їх число потрапили Світлодарська, Торецька, Волноваська, Угледарська, Авдіївська і Мар'їнська міська ОТГ. В РНБО це пояснили неможливістю забезпечення там повної безпеки під час голосування.

Нещодавно глава Центрвиборчкому Олег Діденко допустив, що в цих об'єднаних громадах місцеві вибори можуть відбутися вже навесні 2021 року. Зрозуміло, що визначальним фактором тут буде ситуація на лінії фронту. Однак сьогоднішні тенденції з вибухами, обстрілами і втратами сил ООС наочно свідчать, що до реального, а не паперового перемир'я на донбаському фронті ще дуже і дуже далеко.

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Російська армія накрила з артилерії селище поблизу Херсона: пошкоджена житлова інфраструктура
12 грудня 2024, 10:35
Окупанти обстріляли з РСЗВ село на Харківщині: зруйнований навчальний заклад
12 грудня 2024, 09:58
За добу ЗСУ знищили майже 1400 окупантів і 30 російських ББМ
12 грудня 2024, 09:39
Росіяни вдарили дронами по магазинах у Херсоні та Козацькому: загинули 2 людини
12 грудня 2024, 09:18
Російські війська атакували БпЛА Очаків на Миколаївщині
12 грудня 2024, 08:55
Окупанти обстріляли Запорізьку область безпілотниками та артилерією: є руйнування
12 грудня 2024, 08:39
Через російські обстріли постраждали 6 жителів Херсонщини
12 грудня 2024, 08:28
В Одесі під колесами пасажирського поїзда загинула людина
12 грудня 2024, 08:15
Ракетний удар по Дніпровському району 30 листопада: у лікарні помер ще один потерпілий
12 грудня 2024, 07:55
ЗСУ отримали на озброєння новітні українські дрони-камікадзе "ТОККО"
12 грудня 2024, 07:33