UA | RU
02 квітня 2020, 11:40

Бізнес Харкова витрачає мільйони на допомогу медикам, а Кернес - на зоопарк

Ліки, респіратори, апаратуру і навіть гарячі обіди везуть сьогодні в харківські лікарні представники крупного і дрібного бізнесу, айтішники та юристи. Усвідомлення того, що всі раптово опинилися в одному човні, який давно вже почав протікати, зробило щедрими навіть тих, хто десятиліттями не помічав бід української медицини
Ліки, респіратори, апаратуру і навіть гарячі обіди везуть сьогодні в харківські лікарні представники крупного і дрібного бізнесу, айтішники та юристи. Усвідомлення того, що всі раптово опинилися в одному човні, який давно вже почав протікати, зробило щедрими навіть тих, хто десятиліттями не помічав бід української медицини

Все в Харкові сьогодні нагадує весну 2014 року, коли державна машина не встигала реагувати на війну, що розгортається на Донбасі, і волонтери та бізнесмени одягали, годували, забезпечували бронежилетами і навіть заправляли техніку українських військових. Тільки тоді передова була у 175 км від дому, в Слов'янську, а тепер полем битви стає вся країна, і від невидимого ворога не можна сховатися, або втекти за кордон.

І чим ближче ця сутичка, тим сміливіше лікарі і медсестри опорних лікарень, де планують приймати пацієнтів з COVID-19, розповідають, що у них немає елементарних засобів захисту і навіть дезінфекторів. А реанімації укомплектовані переважно апаратами ШВЛ "Бриз" та "Малятко", які навіть на момент випуску (кінець 90-тих років минулого століття) були морально застарілими. Здавалося б, саме час мерії 2-мільйонного Харкова віддати усі кошти на підготовку до епідемії, але вже після старту карантину в місцевому зоопарку вирішили побудувати павільйон для пінгвінів за 90 мільйонів гривень, а буквально днями почався тендер на ремонт кормокухні для звірів за 27 мільйонів. На ці кошти мегаполіс міг би самостійно купити сотню нових апаратів ШВЛ, але харківська мерія попросила фінансової допомоги у держави.

Заради справедливості варто сказати, що харківська міськрада направила 40 млн грн з резервного фонду на придбання 20-ти сучасних апаратів штучної вентиляції легенів, а також засобів захисту для медпрацівників.

Не дивно, що харків'яни не вірять бравурним запевненням влади всіх рівнів про те, що медичні заклади готові до зустрічі з коронавірусом. Тому бізнесмени різного профілю і достатку взялися підтримувати лікарні Харкова і області.

Обладнання від айтішників, маски від ФОПів

Одним з перших про бажання допомогти медикам заявив харківський IT- кластер. До справи програмісти підійшли масштабно: проаналізували, скільки і чого потрібно місцевим лікарням на випадок епідемії коронавируса. І почали збирати кошти - на момент підготовки матеріалу більше 20 IT-компаній пожертвували майже 4 млн грн. На них уже закупили дезінфікуючі засоби, 3 апарати УЗД, медичний маніпуляційний стіл, 12 ларингоскопів, дві настільні центрифуги, 3 електрокардіографа, 18 дихальних респіраторних мішків для дорослих, 30 пульсоксиметрів, 18 мобільних інфузійних стендів і 670 багатофункціональних каталок. Частина обладнання залишиться в міськлікарні №17, решту розподілять між обласною клінічною лікарнею, міською лікарнею швидкої і невідкладної допомоги та обласною дитячою "інфекціонкою".

Не залишилися осторонь і приватні підприємці, серед яких ті, хто тримали невеликі магазинчики на ринку "Барабашово" і останні місяці відчували чимало труднощів з веденням бізнесу. "Save ФОП" щодня збирає по 5-6 тисяч гривень, за які вже закупив кілька тисяч одноразових масок та дезінфікуючі засоби для обласної дитячої інфекційної лікарні.

"Підприємці допомагають медикам, бо ті зараз на передовій. Звернулися в лікарню, запитали: "Що вам потрібно?" Нас попросили купити маски, господарське мило. Біокостюми хлопці зараз шукають, безконтактні термометри. Придбали респіратори FFP3 - поки що 50 штук, але стільки знайшли в залишку, 50 л. дезінфектантів", - перераховує президент "Асоціації приватних роботодавців" Олександр Чумак.

Підприємці хотіли було в Харкові шити антибактеріальні костюми для лікарів, але виявилося, що спецодяг без сертифікатів в лікарні не беруть – за це можуть притягнути до кримінальної відповідальності, тому бізнесмени купують тільки ліцензовану продукцію, розповідає Чумак.

Адвокат Лариса Матвєєва, яка захищала інтереси потерпілих в резонансному ДТП на Сумській (прим. ред. У жовтні 2017 Lexus, за кермом якого була Олена Зайцева, виїхав на тротуар, в результаті чого загинуло шестеро людей) перерахувала обласній дитячій "інфекціонці" 100 тис грн.

"Я розмовляла з головним лікарем, вони теж займаються підготовкою, але ресурсів на все не вистачає. Можна сказати, а причому тут я, адже часи у всіх тяжкі. А можна просто вийти зі стану тотального жлобства і допомогти тут і зараз ", - пояснила Матвєєва.

Тести на вірус і книга китайських лікарів від товстосумів

Після того, як на Харківщині організували антикризовий штаб, місцеві товстосуми теж взялися допомагати лікарням. Бізнесмен Олександр Давтян відгукнувся на заклик інфекційної лікарні і закупив цілий мікроавтобус необхідних ліків - жаропонижуючих і антибіотиків.

А відомий бізнесмен Олександр Ярославський виділив на протидію епідемії $2 млн. З них $850 тис були перераховані на придбання 100 тисяч ПЛР-тестів, про закупівлю яких Ярославський домовився з китайським мільярдером Джеком Ма. На решту $1,15 млн були придбані 50 апаратів ШВЛ у німецького виробника медтехніки.

Книгу про діагностику і лікування коронавируса від китайських лікарів днями випустило видавництво "Фоліо" за підтримки харківського бізнесмена Юрія Сапронова. Сапронов, в минулому спонсор однієї з найсильніших тенісисток світу Еліни Світоліної, не один раз виступав меценатом культурних та медичних проектів. Що до "Довідника по профілактиці і лікуванню COVID-19", то його написав професор Тінбо Лян, головний лікар 1-ої клінічної лікарні міста Чжецзань.

"Це брошура на 80 сторінок, медичне видання. У Китаї її видали за кошти засновника компанії Alibaba Group Джека Ма. До нас потрапив готовий переклад на російську, наша справа була підготувати її до друку", - пояснив власник видавництва "Фоліо" Олександр Красовицький.

"2 тисячі примірників вже надрукували, 1500 тисячі брошур я вже віддав в Харківську ОДА та міськвиконком, а вони роздадуть по лікарнях", - розповів Юрій Сапронов. Крім книги, меценат придбав за півмільйона гривень найновітніший апарат УЗД Versana Essential від General Electric, який передасть 17-ї міськлікарні.

"Це незамінна річ для лікаря в реанімації - апарат бачить будь-які зміни в легенях. УЗД працює в комплексі з апаратом ШВЛ. 4 тисячі респіраторів FFP3 я вже роздав, ще 5 тисяч залишилося у мене в кабінеті - коли зрозумію, яка з лікарень "зашивається", моментально туди їх завезу. Якщо у нас почнуть вмирати лікарі, це буде велика біда. Люди, які рятують життя харків'янам, мають бути максимально захищеними: окуляри, маски, костюми, рукавички. І це повинні бути сотні тисяч, якщо не мільйони комплектів", - пояснює Сапронов.

Возять і годують

Ледве в Харкові зупинилося метро і медики, багато з яких отримують мінімальну зарплату, не змогли діставатися до роботи, сервіс OnTaxi зголосився возити співробітників харківської обласної інфекційної лікарні. Водії організували телеграмчат для колег-автомобілістів, готових допомагати лікарям і медсестрам. І тепер щодня перевозять кілька десятків медпрацівників на роботу і назад.

А щоб лікарі і медсестри на добових чергуваннях в дитячій інфекційній лікарні могли відновити сили, мережа ресторанів "Мафія" з 27 березня годує їх гарячими обідами.

"Кожен день привозимо їм 50 гарячих обідів. Всі порції в індивідуальній упаковці. Готуємо їжу для лікарів в масках, рукавичках, формі. Привозимо до лікарні, співробітники виходять і забирають. Також годуємо лікарів другої клінічної лікарні в Києві", - розповіла операційний директор мережі ресторанів "Мафія" Світлана Тимченко.

Чим більше, тим краще

"Багато людей відгукнулося, більше 10 приватних фірм і осіб нам вже допомогли", - розповідає головний лікар харківської обласної дитячої інфекційної лікарні Дмитро Кухар.

А ось апаратів ШВЛ і концентраторів кисню дитяча "інфекціонка" поки не отримувала, хоча її керівник і повідомив, що медустанові потрібні як мінімум два апарати вищого класу.

Скільки ще потрібно обладнання і масок, щоб повністю забезпечити медпрацівників Харкова і області на час епідемії, чиновники сказати не можуть.

"Щоб назвати точну цифру, потрібно знати, скільки буде всього пацієнтів. А цього сьогодні ніхто не може спрогнозувати. Тому чим більше, тим краще", - втомлено пояснює заступник міського голови Харкова з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан.

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Стало відомо, на що українці витрачають "тисячу Зеленського"
13 грудня 2024, 19:30
СБУ закликає молодь "спалити" ФСБшників, які вербують українців
13 грудня 2024, 18:55
У Києві чоловік пограбував 6-річну дівчинку
13 грудня 2024, 18:46
Відключення світла 14 грудня: графіки діятимуть майже всю добу
13 грудня 2024, 18:14
Військові показали, як збили з ПЗРК російську крилату ракету
13 грудня 2024, 17:50
Через атаку російських безпілотників загинула мешканка Херсонщини
13 грудня 2024, 17:22
У Броварах затримали шахрайку, яка ошукувала людей під виглядом працівниці енергокомпанії
13 грудня 2024, 17:08
У Міноборони відзвітували, скільки майже за рік передали дронів для ЗСУ
13 грудня 2024, 16:30
Посадовець військової частини на Донеччині шантажем змушував бійців працювати на свою родину
13 грудня 2024, 16:07
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільну автівку в Херсоні: є поранені
13 грудня 2024, 15:50