UA | RU
Юрій Михальчишин Колишній депутат Верховної ради України 7-го скликання, політолог та експерт з питань безпеки info@regionews.ua
09 січня 2025, 11:21

Зовнішня політика США: Трамп і повернення до імперіалістичних ідей

Новообраний президент США Дональд Трамп провів прес-конференцію у приватній резиденції Мар-а-Лаго, яку значною мірою присвятив проблемним питанням зовнішньої політики США, озвучивши низку резонансних положень, які можуть складати майбутню "доктрину Трампа" у зовнішньополітичній та безпековій сферах
Новообраний президент США Дональд Трамп провів прес-конференцію у приватній резиденції Мар-а-Лаго, яку значною мірою присвятив проблемним питанням зовнішньої політики США, озвучивши низку резонансних положень, які можуть складати майбутню "доктрину Трампа" у зовнішньополітичній та безпековій сферах
фото: ​​Дональд Трамп у Мар-а-Лаго 7 січня. Reuters

Д. Трамп поставив під сумнів легітимність суверенітету Данії над о. Гренландія (можливо, маючи на увазі результати референдумів про розширення автономії Гренландії), заявив, що не виключає застосування військового або економічного тиску, аби забезпечити реалізацію національних інтересів США в контексті контролю над Гренландією.

Аналогічні за кардинальністю заяви новообраний президент зробив стосовно Панами в контексті контролю над Панамським каналом, передача якого в 1999 р. під юрисдикцію Панами не сприяє ані економічним, ані військово-стратегічним інтересам США; та Канади, яку фактично запропонував методами економічного тиску схиляти до переходу під суверенітет США.

Воєнно-стратегічне значення Панамського каналу зростає в контексті потенційного збройного конфлікту США з КНР на тихоокеанському ТВД та ймовірною потребою передислокації з’єднань ВМС США з Атлантичного океану в Тихий, що збільшить логістичне плече щонайменше на 8000 морських миль. Воєнно-стратегічний вплив політико-географічного розташування Гренландії та Канади матиме вирішальну роль у формуванні домінуючої позиції в полярному Арктичному регіоні (зокрема, контролю над Північним морським шляхом з Європи до Азії).

Слід вказати, що у вказаних географічних регіонах посиленими темпами нарощує геополітичну присутність КНР, яку Д. Трамп вважає головним противником.

Додаткові інформаційні приводи члени оточення та однодумці Дональда Трампа продукують практично щоденно (публікація Трампом у власній соціальній мережі TruthSocial карти США та Канади, позначених одним кольором; підбурювальні дописи підприємця І. Маска у власний соціальній мережі "Х" (екс-"Twitter") стосовно приналежності Канади та особистості її прем'єр-міністра Дж. Трюдо; приватна туристична поїздка сина Д. Трампа до Гренландії; коментарі ведучих популярного телеканалу FoxNews тощо).

Це свідчить про наявність щонайменше цілеспрямованої стратегії інформаційного супроводу майбутньої зовнішньої політики США, аніж про керовані емоціями публічні заяви.

Чітка негативна реакція наразі пролунала від дипломатичного відомства Франції та речника уряду ФРН.

Наслідки: індивідуальний стиль політичної риторики Дональда Трампа у поєднанні з імперіалістичними ідеями в зовнішній політиці вказує на орієнтацію нової адміністрації у Вашингтоні на політичну та безпекову філософію кінця ХІХ-початку ХХ ст. з ідеями американського експансіонізму та месіанства.

Національні інтереси України для продовження ресурсної підтримки Сил оборони з боку США вимагають корекції оцінок попередніх форматів співпраці з опорою на "цінності" на користь максимального просування інтересів – та віднайдення перетину спільних інтересів України та США в протидії рф та КНР.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
23 грудня 2025
Україна-2025: шість головних подій, які формували наше майбутнє
Підсумовуємо четвертий рік повномасштабної війни та те, як, з якими головними подіями Україна його пережила
19 грудня 2025
Шаг і картка: чому вже можна говорити про початок передвиборчих перегонів в Україні
Недолугі популістичні спроби другорядних персонажів попіаритися на важливих питаннях відкривають новий період в сучасній історії України
17 грудня 2025
"Тату, не кидай мене!": як родина Данилкових пережила жахи окупації в Бучі та чотири роки розлуки
Сьогодні родина Данилкових готується до зимових свят. У дворі сяє ілюмінація, в будинку прикрашена велика ялинка, всюди гірлянди та різдвяні декори
12 грудня 2025
Поодинці врятуватися було нереально: як на початку війни жителі блокадного Маріуполя виживали під обстрілами без їжі й тепла
Побоювання зіткнутися з важкою ситуацією через війну змушує багатьох українців шукати порятунку за кордоном. Про це свідчать і дані Нацбанку України, відповідно до яких із 3 жовтня до 14 листопада з к...
Небезпечна їжа у школах Миколаєва: виявили кишкову паличку та порушення санітарних норм
23 грудня 2025, 19:57
Вибір "іти до кінця" означатиме цілковитий крах критичної інфраструктури в майбутньому
23 грудня 2025, 19:44
У Києві повідомили про результати відновлення після ворожого удару по одному з районів міста
23 грудня 2025, 19:25
У Житомирі 24-річний чоловік прогулювався біля автовокзалу з гранатою в сумці
23 грудня 2025, 18:53
Енергетики розповіли про відключення світла у середу 24 грудня
23 грудня 2025, 18:49
На Житомирщині чоловік вимагав майже півтора мільйона з підприємця, погрожуючи штрафами
23 грудня 2025, 18:45
Ворог атакував Нікопольщину та Криворіжжя: постраждала 86-річна жінка
23 грудня 2025, 18:44
В Уряді зробили заяву про нові тарифи на воду
23 грудня 2025, 18:39
На Київщині трьох осіб підозрюють у вбивстві чоловіка 11 пострілами на кладовищі
23 грудня 2025, 18:29
ЦВК розпочала підготовку до виборів
23 грудня 2025, 18:25