UA | RU
Вадим Денисенко виконавчий директор Українського інституту майбутнього info@regionews.ua
29 липня 2021, 09:59

Майбутнє Зеленського: чому ця осінь визначальна

Екватор Президента передбачає кілька важливих моментів, але найголовніший – це психологічне усвідомлення, що пішов зворотній відлік до дня виборів. Досі, лише Кучма зрозумів, що підготовка до виборів починається саме в цей момент
Екватор Президента передбачає кілька важливих моментів, але найголовніший – це психологічне усвідомлення, що пішов зворотній відлік до дня виборів. Досі, лише Кучма зрозумів, що підготовка до виборів починається саме в цей момент

Будь-яка політична кампанія (революція також, між іншим) передбачає шість ключових складових: лідер, структура, ідеологія, гроші (в тому числі і на лояльність ключових ЗМІ та стейкхолдерів), час і міжнародна підтрика. Виграє той, хто має чотири і більше складових. Станом на зараз у Володимира Зеленського є лише дві: лідер та час. Все інше, якщо виразитися метафорично: в процесі розробки.

Структура і некерована вертикаль

Станом на зараз Володимир Зеленський може похвалитися лише двома речами: взятим під певний контроль парламентом і частковим контролем над центральною частиною вертикалі влади. Але поки це все ще ілюзія контролю: є величезна група людей, які нічого не вирішують і яким певними преференціями закрили рот. У більшості немає жодних політичних перспектив, якщо виходити з нинішнього закону про вибори, і тому, все залежить від чіткості виконання домовленостей з цими людьми і відсутності будь-кого, хто міг би внести дестабілізацію. Ключовий посил Банкової: "Ми їм потрібні більше, ніж вони нам", але в ньому, хоч і є частина правди, є й реальна загроза: нинішня стабільність тримається на тому, що різні групи впливу погодилися поки(!) грати в цю гру. Але чим ближче буде до кінця каденції Президента і Ради, тим більш зухвало нардепи будуть шукати своє майбутнє. І їхня лояльність залежатиме саме від перспектив, а не від чогось іншого. Ними буде рухати страх майбутнього, і якщо вони не боятимуться масово вийти з-під підпорядкування, в критичний момент структура може посипатися.

Щодо керованості в регіонах, то влада перебуває в ілюзії, що вона має впливи на місцях, які особливо укріпилися після перемоги Вірастюка на Франківщині. Поки можна говорити тільки про проникнення центральної влади, як максимум, на рівень обласної ради, де вдалося, в більшості регіонів, перетягнути на свою сторону "зрадників", які готові за певні преференції присягнути всім.

В цілому ж, зараз, протягом останніх тижнів почався процес переформатування вертикалі влади. Звільнення правої руки Івана Баканова, заміна керівників МВС та генштабу, пошук нових міністрів оборони та юстиції - все це спроба створити нову, більш свою, вертикаль. В цьому немає, насправді, нічого поганого - кожен лідер будує свою вертикаль. Але, починаючи з осені, перед Зеленським стане одне з найважливіших питань двох років правління: це вертикаль людей чи вертикаль функцій і змістів. І зміна 2-3 людей не дає відповіді на ці питання. Найкращі міністри є заложниками системи. І кращий тому приклад - ситуація з новим міністром економіки. Він не може створити чуда (як і попередній, між іншим). А від нього вимагають швидких рішень, які просто неможиливі. Власне, вертикаль працює так, як їй ставлять задачі і як її контролюють. І ще, вертикаль існує або у власній системі координат або є частиною великого ідеологічного механізму, який вибудовується в центрі прийняття рішень. Поки все це відсутнє – є вертикаль відносно лояльних людей. Вертикалі лояльних людей, які є частиною більш великого функціоналу просто нема. І у Володимира Зеленського, якщо він не хоче в 2023-24рр., опинитися в ситуації, коли всі рішення залежать від лояльності потенційних зрадників, є кілька місяців для того, щоб почати створювати вертикаль функцій, яка опирається на лояльних людей. Інакше, ілюзія міцності швидко пройде.

Ідеологія

Можна говорити, що в Зеленського немає ідеології, але це не зовсім так. Його ідеологія базувалася і базується на розмиванні ідеологем: він за все хороше і проти всього поганого. Це помножено на відсутність реальних конкурентів, лояльність олігархату і, що не менш важливо, певному страху українців.

В п‘ятницю, Ukrainian Institute for the Future украінський інститут майбутнього буде презентувати результати дослідження фокус-груп, які ми провели в рамках великого проекту "Хто ми. Українці очима українців". Один з важливих висновків полягає в наступному. Ми, будучи інфантильною нацією, посеред інших атрибутів інфантильності, маємо і такий: відсутність відчуття часу. Так от, серед українців є не лише велике розчарування в державі, але й є велике відчуття страху, що ми перепробували всі можливі варіанти з правителями і моделями правління. І якщо ми помилилися з Зеленським, то ми не розуміємо, а що ж буде далі. І не розуміємо по простій причині - у нас немає відчуття часу в дорослому значенні цього слова. Саме цей аспект є одним з найважливіших в утримуванні високого рейтингу Зеленського.

Будучи в своїй основі популістом (я не вважаю це поняття лайливим чи негативним) Володимир Зеленський не може не потрапити в головну пастку популіста, яка зводиться до формули: "Ми (в даному випадку, влада) і є весь народ". І тут є одна важлива річ, яку також показали наші фокус-групи: Зеленський для народу, поки так і не став частиною цього самого широкого народу (в соціології це вимірюється перш за все відсотком тих, хто говорить, що країна рухається в неправильному напрямку). І для свого політичного майбутнього Президент має вирішити надскладну задачу: як стати частиною народу, а не відокремленої від народу влади (та сама історія згубила всіх попередніх президентів включно з Кучмою).

Гроші. Ніяких швидких точок росту нема і не буде

Влада зараз достатньо міцна, щоб фінансово не залежати від олігархату (головна залежність медійна). Але економіка і інвестиції залежать від одного-єдиного фактору – від правил гри. Це ключова тема для розмови, яку Президент має провести з 20-30 головними стейкхолдерами держави. Але ця розмова весь час відкладається. І головна причина – відсутність розуміння, якими будуть ці правила гри. А якщо подивитися більш глобально, правила гри в будь-якій країні, які йде до успішності, визначаються перш за все рівнем патріотизму, потім розумінням того, як влада розширює можливості і рівні цього патріотизму і, нарешті, як ці можливості дозволяють конвертувати патріотичні можливості в матеріальні блага. Тридцять років ми відразу підходили до третього пункту, саме тому, ніяких правил гри ми не встановили.

Щодо більш приземлених речей, то ми маємо для себе чітко уяснити: у нас в найближчі 2-3 роки буде один інвестор - держава. І, якщо зовсім вже опуститися на землю, то влада має зрозуміти: бюджет 2022 є запорукою успіху на виборах-2024. Ніяких швидких проривів і точок росту немає і не буде. Якщо зараз почати щось, то воно (це щось) вистрілить в 2023-24 рр.. Якщо зараз влада не закладе амбітні багаторічні проекти, не лише Зеленський ні з чим не вийде в 2024 році до виборців, всі ми не матимемо точок росту в 2024-25рр. І тут є ще один аспект, який треба пам’ятати: великі проекти - це ті, які дають реальний привід для гордості більшості українців (згадайте про відокремленість влади від народу, вона базується і вкорінилася на відсутності приводів для гордості).

А тому, якщо коротко і приземлено: тільки ідіот може зараз запропонувати зменшення дефіциту бюджету.

Замість висновків

Я свідомо тут не пишу про міжнародні відносини. Перш за все, тому що ми не хочемо зрозуміти: наша задача до 2024 року вийти із стану об’єкта в суб’єкт певних аспектів міжнародної політики. Як тільки ми це зрозуміємо, нам стане набагато легше. Можна черговий раз повторити історію про. Те, що в Вашингтоні крім Держдепа є ще й конгрес, крім Брюселя потрібно шукати двосторонні союзи з Варшавою, Анкараю та Бухарестом іт.д. але поки, виглядає так, що міжнародної політики у нас немає.

Наостанок хотілося б повторити лише одну річ: правильний діагноз – це 50% лікувіання хвороби. Але це тільки в тому випадку, якщо є бажання лікуватися, а не ходити до шаманів чи знахарів.

 
Підписуйтесь на RegioNews
11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Окупанти обстріляли Дніпропетровщину: в ОВА повідомили, як відпрацювала ППО
15 грудня 2024, 12:15
РФ атакувала Миколаїв ударними БпЛА: пошкоджений об'єкт інфраструктури, постраждали працівники
15 грудня 2024, 11:50
Росіяни вдарили ракетою по Харкову: є постраждала
15 грудня 2024, 11:28
Сили оборони знищили польовий склад БК та укриття окупантів на Харківщині
15 грудня 2024, 11:10
Російська армія била по цивільній інфраструктурі Херсонщини: поранені 5 людей
15 грудня 2024, 10:55
Під Львовом зіткнулися легковик, автопоїзд та мікроавтобус із пасажирами: 7 людей загинули, 3 травмовані
15 грудня 2024, 10:30
Росіяни вдарили по Запорізькій області з авіації та РСЗВ: поранені цивільні
15 грудня 2024, 10:10
У ВМС повідомили, чи є загроза ударів "Калібрами" з моря
15 грудня 2024, 09:55
Більша вогнева потужність: Україна модернізувала американські бронетранспортери М113
15 грудня 2024, 09:30
Як відключатимуть світло в Україні 15 грудня: в Укренерго показали графіки
15 грудня 2024, 07:00