UA | RU
Павло Казарін публіцист, військовослужбовець ЗСУ info@regionews.ua
25 травня 2020, 16:15

У журналістики є чимало причин, щоб програти

Нам випало жити в епоху інтернету. Ту саму, що позбавила журналістику головного – монополії на посередництво.
Нам випало жити в епоху інтернету. Ту саму, що позбавила журналістику головного – монополії на посередництво.

Нове середовище призвело до появи людей, які спілкуються з аудиторією безпосередньо, минаючи редакції. Блогерство перестало бути винятком – воно стало новою нормою. Класичні медіа намагаються встигнути за своєю аудиторією, але в новій реальності їм доводиться бігти з усіх ніг – тільки щоб залишатися на місці.

Поява інтернету сприймалася як перемога над інституційною цензурою. Здавалося, що Оруелл остаточно програв – і ніякий державний рубильник відтепер не зможе визначати доступ до правди. Ми помилилися. На зміну інституційній цензурі прийшла добровільна. Інтернет привів до появи інформаційних бульбашок – тих, у які ми занурюємо себе самі, не бажаючи чути альтернативні точки зору.

Будь-яка соціальна мережа дозволяє користувачеві оточити себе зручним контентом. Люди, з якими ми не згодні, рано чи пізно зникають з нашої стрічки новин. Дуже скоро ми опиняємося в "теплих ваннах" - і починаємо міряти за ним реальність. Якісна журналістика повинна розширювати кругозір. А тепер їй на зміну все частіше приходить середовище, яка не розширює горизонти, а звужує їх до точки зору твоїх однодумців. І ми живемо всередині цих коконів – не співпадаючи один з одним ні в оцінках, ні в описі реальності.

Зростання контенту збільшило конкуренцію. Виявилося, що в новій реальності торгувати емоціями куди вигідніше, ніж додатковим знанням. До того ж, "зрада" по всьому світу продається куди краще "перемоги". В результаті, люди думають про реальність куди гірше, ніж йдуть справи насправді. І це не лише українська проблема – французи переконані, що 25% їхніх співвітчизників – мусульмани, хоча насправді лише 8%. І це – лише відгомін тієї битви за реальність, яка розгортається прямо на наших очах.

Журналістика виявилася полем бою. На якому ведуть бій популісти, провокатори, лобісти, і навіть окремі держави. Між реальністю і тим, як люди її собі уявляють, є зазор – і в цей зазор тепер забивають клини як одинаки, так і цілі уряди. Прийнято було вважати, що журналістика повинна інформувати громадянина таким чином, щоб забезпечити адекватний виборчий процес. А виявилося, що цю фразу завжди можна підкоригувати так, щоб замість "адекватний" у ньому стояло слово "бажаний".

Ми так і не стали ринком. Класичним медіаринком, в якому люди платять за нашу роботу напряму (через підписку) або опосередковано (переглядом реклами). В наших рядах виявилося занадто багато штрейкбрехерів. Вони готові надавати аудиторії безкоштовний контент заради вирішення завдань свого власника. Ми встигли звикнути до того, що джанк-фуд витісняє здорове харчування. Прийшла пора звикати до того, що щось подібне з класичною журналістикою робить джанк-контент.

Проти нас грають фінансово-промислові групи і партійні медіа. Російські пропагандистські холдинги і доморощені провокатори-одинаки. Наші конкуренти менше всього думають про ринкові правила, тому що не намагаються бути бізнесом. Поки журналістика намагається пояснювати країні країну, вони намагаються заперечувати реальність. І в цій сутичці вони використовують неконвенційну зброю. Страх, сльози, слабкість і забобони.

В нашій країні є тільки п'ять джерел грошей. Будь-які медіа приречені вибирати собі фінансування з обмеженого меню. Це держбюджету, олігархи, західні гранти, російські вливання і сам споживач. Ті, хто намагаються працювати за правилами, завжди опиняються в гіршому становищі, ніж ті, хто не намагається. Країна робить дурниці, тому що не платить за інформацію. Країна не платить за інформацію, тому що її переконують робити дурниці. Замкнуте коло, з якого вибратися досить непросто.

Корупцію складно перемогти, тому що від неї програють всі – але потроху, а виграють небагато – але багато. З журналістикою все точно так само. Від відсутності якісного контенту втрачають всі – але потроху і непомітно. А виграють цілком конкретні центри впливу – але відчутно і вражаюче. Розрізнена більшість може перемогти лише завдяки солідарності – але рівень міжособистісної довіри в Україні коливається на рівні 25%. Приблизно як у Бангладеш і Пакистану. І скандинавські 60% здаються нам нескінченно далекими. Поряд з їхнім же способом життя.

А в результаті одинаками виявляємося вже ми самі. Та сама журналістика, яка намагається працювати за стандартами. Проти нас грають великі гроші і велика політика. Дріб'язкова жадібність і традиції недовіри. Звичка спрощувати реальність і магічне мислення. Ті, хто готові бути офіціантом – завжди будуть заробляти більше своїх колег по цеху. Проблема лише в тому, що принцип "чого зволите" має мало спільного з нашою професією.

Але все це – зовсім не привід здаватися. Швидше навпаки. Нам випало жити в епоху битви за країну. За право приватизувати Україну б'ються дуже багато. І якщо журналістика дезертирує – це лише полегшить їх завдання. А тому я не бачу жодного приводу так чинити.

Зрештою, перемагати, бути в більшості – це нудно. А тому – let's get ready to rumble.

 
Підписуйтесь на RegioNews
11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Потрапили у об'єктив фотопастки: на кордоні з Румунією затримали чотирьох втікачів
13 грудня 2024, 02:31
На Житомирщині троє людей отруїлися чадним газом
13 грудня 2024, 02:00
На Волині затримали чоловіка, який втретє намагався незаконно перетнути кордон
13 грудня 2024, 01:35
У Києві накрили мережу з продажу контрафактних цигарок
13 грудня 2024, 01:09
Сили оборони знищили техніку та позиції російської армії на Донеччині
13 грудня 2024, 00:50
На Полтавщині потяг збив жінку
13 грудня 2024, 00:39
Сімейний підряд: на Прикарпатті двоє лікарів допомагали "відкосити" від мобілізації за 10 тисяч доларів
13 грудня 2024, 00:14
На Сумщині батько та дядько роками ґвалтували дитину з вадами розумового розвитку: суд виніс вирок
12 грудня 2024, 23:38
У Мінсоцполітики повідомили, скільки переселенців повернулися на окуповані території
12 грудня 2024, 22:13
На Буковині затримали "бізнесмена", який заробив мільйони на продажі гуманітарних авто
12 грудня 2024, 21:36