UA | RU
02 листопада 2023, 14:00

Велика чистка триває. Що стоїть за обшуками у мера Ужгорода Богдана Андріїва

Мер Ужгорода Богдан Андріїв став черговим керівником обласного центру, який потрапив у приціл правоохоронців. 1 листопада СБУ провела обшуки в його кабінеті та приміщенні міської ради. Офіційною причиною стали незаконні виїзди деяких депутатів за кордон, однак справа, найімовірніше, має певні політичні мотиви
Мер Ужгорода Богдан Андріїв став черговим керівником обласного центру, який потрапив у приціл правоохоронців. 1 листопада СБУ провела обшуки в його кабінеті та приміщенні міської ради. Офіційною причиною стали незаконні виїзди деяких депутатів за кордон, однак справа, найімовірніше, має певні політичні мотиви
фото: Богдан Андріїв/Facebook

Служба безпеки України та Національна поліція провели серію обшуків в Ужгородській міській раді, зокрема і в кабінеті мера Богдана Андріїва. Правоохоронці переконують, що чиновники міськради виписували місцевим депутатам фіктивні службові відрядження, які ті використовували для виїзду за кордон на відпочинок під час війни.

Щоб оформити таку зарубіжну поїздку посадовці нібито використовували фіктивні запрошення від афілійованих іноземних організацій. Таку "кореспонденцію" чиновники не реєстрували, а підписані листи на закордонні "відрядження" не вносили до системи електронного документообігу.

Багато хто, розглядає обшуки в Андріїва як старт до заміни влади в місті. Цього року щонайменше четверо міських голів із Чернігова, Полтави, Рівного та Сум уже втратили посади через різного роду корупційні справи. Говорити впевнено, що Андріїв доєднається до цієї когорти, поки зарано. Проте тенденції та перспективи появи в подальшому якоїсь корупційної справи все ж таки проглядаються.

Обшуки в Ужгороді – далеко не перші за час повномасштабної війни. Влітку СБУ вже навідувалася до Ужгородської міськраді та вилучила документи про роботу комунального підприємства "Боздоський парк". Тоді силовики затримали заступника директора КП на хабарі з підприємця за безпроблемне розміщення розважальних атракціонів. Водночас керівник парку Анатолій Ковальський відбувся лише обшуком, під час якого в будинку чиновника знайшли чималу суму готівки.

Ковальський – дуже скандальний ужгородський забудовник, депутат міськради від "Батьківщини", однопартієць, соратник і негласний бізнес-партнер Андріїва. Зокрема, незадовго до початку повномасштабної війни обох підозрювали у намаганні без аукціону та через власні фірми-прокладки пустити під будівництво колишню територію заводу "Модуль", загальною площею понад 13 гектарів і вартістю понад $15 млн.

У ситуації з Ужгородом центральна влада навряд чи ставить собі за мету замінити Андріїва на якогось лояльного секретаря міської ради – в.о. мера зі "Слуги народу". Позиції "зелених" як в обласному центрі, так і в регіоні не надто міцні, тому шанс провести успішні пертурбації дуже малий.

В принципі, обшуки в Андріїва можна розглядати як помсту центральної влади за вибори 2020 року. Тоді в гонитві за посаду керівника міста Андріїв переміг кандидата від влади Віктора Щадея з дуже-дуже мінімальним відривом у 1,4 тисячі голосів, фактично позбавивши "Слугу народу" перемогти в перспективному Ужгороді й можливості отримати хоча б одного "зеленого" мера. Немалу роль у цьому могла зіграти "сітка" Андріїва й можлива скупка голосів за 500 грн, про яку тоді повідомляли в СБУ.

Однак найбільш реальним видається інший мотив. Обшуки в мерії Ужгорода варто розглядати як можливість послабити позиції Михайла Ланя – голови Мукачівської райради, лідера потужного політично-бізнесового клану на Закарпатті, а також патрона того ж Богдана Андріїва. Під протекторат Ланя сам Андріїв перейшов іще 2015 року, коли переметнувся від іншого впливового українського політика та бізнесмена Віктора Балоги.

До речі, клан Балог зараз теж переживає непрості часи. У сина Віктора Балоги – мера Мукачева Андрія Балоги нещодавно також відбулися обшуки. Андрій Балога підозрюється у зловживаннях при продажі землі.

Закарпаття певною мірою дуже відособлений регіон в політичному плані. Головну роль тут завжди відігравали місцеві політичні рухи. Якщо ж хтось із регіональних політиків і вливався в загальнонаціональний політичний проект, то шукав він там лише організаційну та фінансову підтримку, при цьому завжди залишаючись відносно незалежним.

Центральна влада завжди прагнула взяти фінансовий і політичний контроль над місцевими елітами Закарпаття. Щоправда, якщо раніше влада вибудувати свої позиції в регіонах шляхом "договорняків", то зараз у діло пішли більш серйозні методи. Як бачимо, зараз під потужний тиск силовиків потрапили уже два серйозні політичні групи Закарпаття – Балоги і Ланьо.

Як бачимо, загальна тенденція щодо міських голів, про яку уже писав Regionews зберігається. Представники місцевого самоврядування перебувають під прискіпливим поглядом підконтрольних Банковій правоохоронців. І хоча, українські мери аж ніяк не святі і багато претензій до них цілком можуть бути виправданими, уся ця тенденція має один великий ризик – місцеве самоврядування в країні стає все менш незалежним, що в перспективі нічого позитивного Україні не віщує.

Читайте також: Небезпечна тенденція для мерів. Чому очільників великих міст пачками знімають за звинуваченням у корупції?

Обшуки у мера Мукачева: Чи втратить клан Балог свій вплив на Закарпатті?

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
Виступ Путіна із завуальованим ядерними погрозами. Що все це означає?
21 листопада 2024, 22:09
У Львові знайшли мертвою зниклу 22-річну дівчину
21 листопада 2024, 21:31
Суд повернув під арешт нерухомість Рабиновича, яку він намагався "сховати" від конфіскації
21 листопада 2024, 21:13
Росіяни скинули дві авіабомби на Костянтинівку: шестеро людей поранені
21 листопада 2024, 20:44
Путін знов погрожує Заходу, але б'є по Україні: логіка терору
21 листопада 2024, 20:32
Після удару міжконтинентальною ракетою по Дніпру Путін виступив з заявою
21 листопада 2024, 20:08
У Чугуєві на Харківщині затримали чоловіка, який спалив військове авто
21 листопада 2024, 19:48
Скандальній очільниці Хмельницької МСЕК Крупі зменшили заставу на 200 млн гривень
21 листопада 2024, 19:15
Внаслідок ударів по Дніпру та Кривому Рогу постраждали 34 людини
21 листопада 2024, 18:46
Справа ексголови Дніпропетровської ОВА Резніченка: апеляція залишила без змін запобіжний захід
21 листопада 2024, 18:14