UA | RU
Іван Павленко Журналіст, політичний оглядач info@regionews.ua
16 грудня 2020, 12:00

Місцеві коаліціади. Хто контролюватиме Чернігівську облраду

Чернігівщина продовжила парад перемог «Слуги народу» у боротьбі за крісло голови обласної ради. Зайнявши на виборах третє місце і отримавши лише 8 мандатів з 64-х, місцевий осередок партії Зеленського зміг поставити чергову «галочку» і відзвітувати на Банкову про виконане завдання
Чернігівщина продовжила парад перемог «Слуги народу» у боротьбі за крісло голови обласної ради. Зайнявши на виборах третє місце і отримавши лише 8 мандатів з 64-х, місцевий осередок партії Зеленського зміг поставити чергову «галочку» і відзвітувати на Банкову про виконане завдання

RegioNews продовжує цикл статей, в яких розповідає про те, хто і як формує коаліцію в облрадах, а хто там опиняється в опозиції. Цього разу ми аналізуємо поствиборчу ситуацію на Чернігівщині.

Вісім партій на одну облраду

Цього разу партій у Чернігівську обласну раду набилося, як звірів у рукавичку в народні казці – прохідний бар’єр у 5% тут подолали аж вісім політичних утворень. Очікувано високий процент взяла партія популярного в регіоні мера обласного центра Владислава Атрошенка "Рідний дім". Свою довіру "РД" висловили 30% виборців, що дозволило Атрошенку сформувати в облраді потужну фракцію у 19 мандатів.

Зі значним відривом і 9 депутатськими голосами в раду пройшла місцева організація "Нашого краю". Партійну організацію вів на вибори нардеп з групи "Довіра" Борис Приходько, в якого тут, на Чернігівщині, є "пригодований" мажоритарний округ №210 з центром у Прилуках. А в облраду пройшли переважно представники місцевого аграрного бізнесу. Приходько у каденцію Януковича працював першим заступником голови Нацбанку, але після Майдану був люстрований і його навіть затримувала Генпрокуратура за підозрою у розкраданнях у Аграрному фонді. Проте ця кримінальна справа очевидним результатом не завершилася.

Третє місце на виборах на Чернігівщині посіла провладна "Слуга народу". Всього 8 депутатів представлятимуть президентську політсилу в обласній раді. Перший номер і керівник новоствореної фракції "зелених" Олена Дмитренко – багаторічна соратниця скандального політика Миколи Рудьковського, який засвітився у багатьох неприємних скандалах. Дмитренко супроводжувала діяльність Рудьковського, починаючи з середини 2000-х: була його помічницею як нардепа, працювала радницею, коли той недовго був мером Чернігова, керувала його благодійним фондом. А коли Микола Миколайович поїхав по світу, осіла в Козельці, де стала головою райради, а згодом - Козелецьким селищним головою. У фракційному списку "СН", окрім Дмитренко, заслуговує на увагу прізвище Оксани Халімон – дружини нардепа і керівника обласного осередку партії Володимира Зеленського Павла Халімона. Загалом же фракцію провладної сили складають пара представників аграрного бізнесу, молоді підприємці і один тимчасово не працюючий громадянин.

Поза трійкою лідерів опинилася Радикальна партія Олега Ляшка, яка здобула 7 мандатів у Чернігівській облраді, "Батьківщина" (6 депутатських місць), а також ОПЗЖ, "За майбутнє" та "Європейська солідарність" (по 5 депутатів кожна).

Гра в коаліцію

Формально, як відомо, місцевим радам не треба утворювати коаліції депутатських фракцій, як це, за вимогою закону, відбувається на рівні парламенту. Проте в регіонах також складаються певні політичні союзи. І сили, які знаходять можливість об’єднати більшість депутатів та знайти між собою консенсус, здобувають вплив на питання. В першу чергу – кадрові. Тож формуванню керівних органів обласних рад зазвичай передує певна коаліційна робота.

Нинішнє формування коаліцій в обласних радах відбувається під егідою настанов з Офісу президента, який вимагає від місцевих "ЗеКоманд" вступати у будь-які можливі конфігурації, аби лише здобувати для "СН" місце голови облради. Глибина такого компромісу зазвичай є різною. Але найбільше нарікань викликають союзи "слуг" з ОПЗЖ, яка практично всюди радо підставляє президентській партії своє плече.

Проте на Чернігівщині в силу того, що "медведчуківці" здобула лише 5 мандатів, "СН" такий компроміс навряд чи врятував би. Тож тут в якості головного партнера для "зелених" опинився "Рідний дім" Атрошенка, чия фракція має 19 "багнетів". Мер Чернігова з великим задоволенням прийняв пропозицію "слуг" про об’єднання в коаліцію. Бо для нього це можливість вийти на більш масштабний політичний рівень. Атрошенко навіть погодився поступитись кріслом обласного спікера, адже без нього його "зеленим" партнерам жодного рішення провести не вдасться, і вони все одно перебуватимуть під повним контролем.

Влаштовувала Атрошенка в якості кандидата на посаду голови облради і цілком зрозуміла йому Олена Дмитренко, оскільки її неоднозначне минуле не дозволяє сприймати її лише як людину президента Зеленського. Для реалізації свого політичного союзу потенційним коаліціантам залишалося лише знайти третього незайвого – фракцію, яка додала би голосів до необхідної кількості для ухвалення рішень. І такими наймолодшими партнерами стали 7 "ляшківців", остаточно склавши пазл більшості у 34 коаліційних мандати.

Тож, зламавши супротив інших фракцій Чернігівської облради, які не надто раділи тому, що залишаються поза політичним "бенкетом", коаліціантам вдалося під час таємного голосування обрати Дмитренко головою, а вже справою техніки було висунення та затвердження першого та другого заступників з числа представників, відповідно, "Рідного дому" (першим віце-спікером від цієї партії стала Ніна Лемеш - відома українська біатлоністка, яка на момент виборів-2020 була заступником міністра молоді і спорту) та Радикальної партії (крісло заступника голови облради дісталося Дмитру Блаушу – керівнику обласного осередку "ляшківців" та лідеру партійної "молодіжки" - організації "Радикальна Молодь").

Таким чином Чернігівщина формально опинилася у списку областей, де соратники чинного президента увійшли в коаліцію і здобули посаду обласного спікера. Втім, політичний розклад виявляється не таким вже й однозначним, адже будь-який порух їм все одно потрібно узгоджувати з Атрошенком та його партією. І в майбутньому, щойно зміниться політична кон’юнктура, мер Чернігова цілком може змінити політичних попутників.

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
На Одещині засудили чоловіка, який намагався зґвалтувати 12-річного хлопчика
22 листопада 2024, 00:43
В одному з районів Києва знайшли міну
22 листопада 2024, 00:12
Жителю Одещини, який відрубав голову 5-річній дівчинці, обрали запобіжний захід
21 листопада 2024, 23:49
На Вінниччині чоловік підірвав гранату у квартирі багатоповерхівки
21 листопада 2024, 22:48
Виступ Путіна із завуальованим ядерними погрозами. Що все це означає?
21 листопада 2024, 22:09
У Львові знайшли мертвою зниклу 22-річну дівчину
21 листопада 2024, 21:31
Суд повернув під арешт нерухомість Рабиновича, яку він намагався "сховати" від конфіскації
21 листопада 2024, 21:13
Росіяни скинули дві авіабомби на Костянтинівку: шестеро людей поранені
21 листопада 2024, 20:44
Путін знов погрожує Заходу, але б'є по Україні: логіка терору
21 листопада 2024, 20:32
Після удару міжконтинентальною ракетою по Дніпру Путін виступив з заявою
21 листопада 2024, 20:08