UA | RU
27 березня 2024, 17:44

У Раді працюють над новими правилами проведення місцевих і президентських виборів

фото: Олена Шуляк/Facebook

В Україні працюють над створенням нового виборчого законодавства. Йдеться про законодавчі умови для проведення не тільки місцевих виборів, але й повоєнних  виборів президента та Верховної Ради. Зокрема, розглядають можливість переформування виборчих округів

Про це під час круглого столу "Пріоритетні напрямки реформування виборчого законодавства в контексті виконання Україною актуальних міжнародних рекомендацій" розповіла Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії "Слуга Народу” Олена Шуляк, інформує RegioNews.

За її словами, згідно з оцінками Єврокомісії, правова база українського виборчого законодавства в цілому сприятлива, але потрібно продовжувати виборчу реформу згідно з тими рекомендаціями, які містяться в звітах спостережних місій. Вони стосуються зокрема фінансової прозорості виборчої кампанії, професіоналізації виборчих комісій, вдосконалення виборчої системи.

"Через те, що у поточному році вибори відбуватимуться у понад 70 країнах світу, 2024-й називають роком виборів. Вони мали відбутися і в Україні, але через те, що вибори під час війни неможливі, ми їх не проводимо. Натомість, готуємо підґрунтя до наступних: разом з нашими партнерами - експертами офісу Ради Європи в Україні, Асоціації міст України, представники громадського сектору, ЦВК, напрацьовуємо зміни до виборчого законодавства. За новою виборчою системою вибори вже відбулися у 2020 році, але перші післявоєнні вимагатимуть певних змін і до тих речей, які ми тоді використовували. Тому готуватися до післявоєнних виборів і вдосконалювати для цього виборче законодавство так, щоб забезпечити демократичність та безпеку народного волевиявлення, потрібно вже сьогодні”, - повідомила Шуляк.

Парламентарка пояснила - місцеві вибори за принципом відкритих партійних списків у 2020 році виявили деякі недосконалості, які потребують виправлення. Тому у парламенті створили робочу групу для напрацювання відповідних змін. Це питання не лише місцевих виборів, але й інших, зокрема виборів президента та Верховної Ради.

Шуляк також додала, що після широкомасштабної російської агресії стало очевидно, що для проведення будь-яких виборів після перемоги України існує багато викликів. Вони не регулюються чинними положеннями Виборчого кодексу, тому потрібно вносити зміни та напрацьовувати нові закони.

Перший виклик – безпековий. Лише у випадку гарантування повної безпеки наших громадян ми можемо проводити вибори. Другий виклик – визначення територій, де їх проведення буде неможливим.

"Нині ворог повністю знищив деякі населені пункти і навряд чи можна буде проводити вибори через відсутність не тільки інфраструктури, але й людей, які залишили свої домівки. Думаю, нам доведеться переформовувати виборчі округи або визначати території, де проведення виборів буде неможливим”, - пояснила Шуляк.

Третій, за її словами, виклик полягає в специфіці деокупованих територій - важливо врахувати терміни перебування під ворожою окупацією та встановити чіткі правила щодо відновлення самоврядування там.

Четвертий виклик - захистити права і свободи громадян на певних територіях. Важливо, аби на звільнених територіях належним чином функціонували правоохоронні, судові та банківські системи. Ще один з важливих критеріїв - ефективне функціонування українських медіа, телебачення та радіомовлення, через які люди отримують інформацію, наголосила очільниця партії "Слуга Народу”.

П’ятий виклик – забезпечити рівний доступ до участі у післявоєнних виборах. Відповідно до чинного законодавства, жінки, які перебували за кордоном понад 3 місяці, не зможуть балотуватися на наступних післявоєнних виборах.

"Повномасштабна війна підсвітила потребу оновлення законів, адже багато жінок, врятувавши дітей від війни, змушені були залишити країну. Проживання за кордоном не свідчить про байдужість чи неспроможність жінок працювати на благо України. Тому зараз наш комітет спільно з міжнародними партнерами переглядає виборче законодавство, щоб готувати його до майбутніх виборів відповідно до сучасних реалій”, - повідомила Олена Шуляк.

Наостанок вона додала, що оскільки післявоєнні вибори потребуватимуть ретельного планування і дієвих заходів для забезпечення їхньої прозорості та демократичності, над змінами виборчого законодавства, щоб врахувати попередні та сучасні виклики потрібно працювати вже сьогодні. Нині ця робота вже розпочалася.

Нагадаємо, політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик розповів про перспективи та можливість проведення виборів в Україні на тлі загостреної політичної ситуації, що склалася в країні. Про це Кулик детально розповів в інтерв'ю для RegioNews.

Раніше у ЦВК заявили, що президент України Володимир Зеленський продовжить виконувати повноваження глави держави, якщо у 2024 році не відбудуться вибори. Це передбачено українським законодавством.

26 квітня 2024
Вища освіта по-новому: до чого тепер готуватися студентам
Днями Верховна Рада прийняла закон, що покликаний удосконалити освітній процес для здобувачів вищої освіти в українських вишах. Загалом чиновники запевняють, що з прийняттям цього закону, усі вищі нав...
24 квітня 2024
Військовий експерт Іван Киричевський: росіяни не чекають травня чи червня, вони вже наступають
Експерт військового порталу Defence Express Іван Киричевський розповів в інтерв’ю RegioNews, де зараз найгарячіше на фронті, чи можливий великий наступ України і що для цього потрібно, а також чи пере...
16 квітня 2024
Зустріч із Папою Римським та повні буси гуманітарки: як італійський благодійник допомагає прифронтовій Харківщині
З початком повномасштабної війни українці не на словах відчули турботу зі сторони європейських друзів. Країни ЄС радо приймали українських жінок з дітьми, а до самої України все частіше почали приїждж...
11 квітня 2024
Заборона їздити на авто, скасування дембеля, обов’язкова ВЛК: що прописано в ухваленому законі про мобілізацію
Які зміни очікують на військовозобов’язаних, коли закон про посилення мобілізації набуде чинності
Росіяни вдарили по об’єкту критичної інфраструктури на Прикарпатті
27 квітня 2024, 10:56
Росіяни атакували два енергооб’єкти на Львівщині: є руйнування
27 квітня 2024, 10:37
Росіяни вночі вдарили ракетами С-300 по Харкову: наслідки
27 квітня 2024, 10:26
Повітряні сили вночі знищили 21 із 34 ворожих ракет
27 квітня 2024, 10:13
Найбільше ворог атакує на Авдіївському напрямку: дані Генштабу про ситуацію на фронті та втрати росіян
27 квітня 2024, 09:47
У Херсоні засудили чоловіка за зґвалтування падчерки
27 квітня 2024, 06:34
Придавив спиляний ясень: на Запоріжжі під час незаконної вирубки дерев загинув чоловік
27 квітня 2024, 03:42
На Полтавщині суд визнав ухилянтом сімейного лікаря: проігнорував "бойову” повістку
27 квітня 2024, 01:14
На Житомирщині потяг на смерть збив 33-річну жінку
27 квітня 2024, 00:11
Найбільший пакет військової допомоги від США на 6 млрд доларів: що отримають ЗСУ
26 квітня 2024, 22:24