UA | RU
29 листопада 2023, 18:14

Українська рада бізнесу закликала Кабмін активізувати роботу для сприяння контейнерним перевезенням через порти Великої Одеси

ілюстративне фото: pixabay

Українська рада бізнесу звернулася до уряду із закликом завести міжнародні контейнерні лінії на маршрут “зернового коридору”, аби збільшити загальні обсяги експорту та покращити ситуацію з чергами на західних кордонах

Про це повідомляє RegioNews із посиланням на відповідну заяву на сайті Ради бізнесу.

На сьогодні через страйк на польському кордоні накопичилась значна кількість вантажів. Попри зусилля уряду, проблема швидко не вирішується, і демонструє залежність України від польського кордону. Адже навіть незначні страйки призводять до колапсу на західному кордоні, а численні перемовини показують що проблема складна. Не виключено російський вплив на дану ситуацію, а польський уряд не сприяє розв’язанню проблеми. Загалом, ця проблема є системною і труднощі на кордоні спостерігались і раніше, до цієї акції протесту польських перевізників.

"Оскільки зараз змінилася концепція використання "зернового коридору", зокрема, з середини вересня цей коридор діє без участі росії і без необхідності погодження переліку товарів та судна, які заходять в порт – варто завести міжнародні контейнерні лінії в порти Великої Одеси для перевезень готової української продукції та розвантаження західного кордону", – зазначили в Раді.

З вересня по 24 листопада 2023 рік Чорноморським гуманітарним коридором України пройшли 153 судна, що перевезли понад 5,6 мільйона метричних тонн зерна та інших вантажів.

Якщо завести міжнародні контейнерні лінії на цей маршрут "зернового коридору" та розширити перелік продукції, що перевозиться цим коридором іншими товарами з високою доданою вартістю – це дозволить вирішити відразу декілька важливих питань.

"Це позитивно вплине на вартість логістики, покращить позиції українських продовольчих та інших товарів на зовнішніх ринках, сприятиме збільшенню загальних обсягів експорту, а також це більш ніж на половину розвантажило б автомобільні пункти пропуску та зменшило черги на західних кордонах, зокрема, з Польщею і порти Гданська, Рені, Констанци", – наголошується в заяві Ради.

Для прикладу – до початку повномасштабної війни лише кондитерська та крохмале-патокова продукція давала достатньо потужний вантажопотік (близько 160 тис.т.) через одеський порт, використовуючи морські контейнерні перевезення. Схожа ситуація й по інших продовольчих галузях.

Ще один приклад – рибна галузь. Враховуючи об’єктивні обставини близько 90% потреб України в рибі та морепродуктах забезпечується коштом імпорту. Риба та морепродукти займають перше місце серед всіх імпортованих харчових продуктів в Україні. До початку повномасштабної війни 40% імпорту, який тоді становив близько 420 000 тонн, здійснювався через морські порти України.

Зараз обсяг імпорту риби зменшився до 300 000 у 2022 році та 320 000 у 2023 (прогноз) і практично весь цей обсяг завозять в Україну автотранспортом через кордони з Польщею, оскільки замість Великої Одеси головним портом для рибної галузі України другий рік є рибний термінал порту міста Клайпеда (Литва). Оскільки українські компанії-імпортери через польських страйкарів не можуть вивезти рибну продукцію, яка призначалась для України, в портах країн, що мають вихід до Балтійського моря (Польща, Гданськ; Литва, Клайпеда; Рига, Латвія і т.д.) вже спостерігається логістичний колапс та криза. Місця для нових контейнерів не вистачає, судна стоять на рейді в очікуванні звільнення місць для вивантаження. Зриваються строки доставлення інших вантажів. Саме тому, в тому числі керівництво країн Литви та Латвії вже зголосилось допомогти в пришвидшенні розблокування польсько-українського кордону.

Станом на зараз продукція, що експортується морем, йде через польські порти, що призводить до зростання вартості логістики й негативно впливає на конкурентоспроможність українського експорту. У порівнянні з довоєнним періодом, такий обхідний маршрут збільшив вартість перевезення продукції на 45 % – 100%.

Зазначається, що це питання вже ставилось перед Мінінфраструктури. У жовтні 2023 року заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков під час Координаційної ради з питань логістики в с/г (яку періодично організовує Мінагропродполітики) зазначив, що нинішній тимчасовий "коридор" не має обмежень по виду перевезень, але на даний час ще немає контейнерних ліній, які були б готові взятися за такі перевезення і заявили судна на прохід цим маршрутом. Така можливість вивчається міністерством, зокрема, міністерство знаходиться в постійній комунікації з перевізниками, ведеться робота щодо ризиків, гарантій і страхування, але готовності поки нема.

В Раді бізнесу розповіли, що були досягнуті домовленості, що протягом місяця Мінінфраструктури організує спільну нараду з експортерами й перевізниками, щоб обговорити можливість організації контейнерних перевезень з портів Великої Одеси. Але станом на зараз вже більше 1.5 місяця це питання залишається невирішеним, відповідна нарада не проводилась.

16 листопада на черговому засіданні Координаційної ради з питань логістики в сільському господарстві міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський запропонував експортерам самостійно вести перемовини з контейнерними міжнародними лініями, але експортери не зможуть самостійно домовитись з контейнерними перевізниками, оскільки мова йде про роботу в ситуації підвищеної небезпеки і перевізники чекають конкретні кроки від влади (щодо страхування, гарантій та ін.)

"У зв’язку із цим – закликаємо Кабінет міністрів та народних депутатів активізувати роботу з міжнародними контейнерними лініями та сприяти прискоренню запуску (в першу чергу через забезпечення страхування воєнних ризиків) контейнерних перевезень продукції з високою доданої вартістю, зокрема готової харчової продукції – з/до портів Великої Одеси", – заявили в Раді бізнесу.

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський анонсував отримання Україною від західних союзників бойових кораблів для супроводу суден через "зерновий коридор".

25 липня 2024
Київський тролей-убивця: як його власники розвинули цілу мережу атракціонів та неодноразово потрапляли у скандали
Після того, як 21 липня у Києві, над Дніпром, обірвався трос канатної переправи, що призвело до загибелі людини, правоохоронці провели вже низку слідчих дій. Власники атракціону обіцяють співпрацювати...
15 липня 2024
На ВЛК медичний огляд не проводять – уся інформація про хвороби має бути у "HELSI". Юрист Катерина Аніщенко – про те, як відбувається ВЛК
16 липня спливають 60 днів, що були відведені, згідно із законом про посилення мобілізації, на оновлення військово-облікових даних усім військовозобов'язаним українцям. RegioNews поцікавився у юриста ...
12 липня 2024
Чому влада звільнить прем'єр-міністра Дениса Шмигаля
В Офісі президента всерйоз думають про звільнення прем'єр-міністра. Хто його може замінити, наскільки реальною є трансформація Кабміну та яких призначень в уряді ще чекати найближчим часом
04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
У Запоріжжі правоохоронець вкрав у померлого чоловіка майже 800 тисяч гривень
27 липня 2024, 01:35
На Вінниччині 17-річний юнак вбив молоду жінку
27 липня 2024, 00:12
Відпочивав разом із друзями: на Закарпатті чоловік втопився в озері
26 липня 2024, 23:23
Росіяни атакували дроном житлові будинки в Запорізькому районі: поранені 3 цивільних
26 липня 2024, 22:06
У застосунку Резерв+ став доступним статус бронювання від мобілізації, — Міноборони
26 липня 2024, 21:44
За тиждень Сили оборони знищили майже 8000 ворожих БпЛА
26 липня 2024, 21:15
Злочинних наказів не виявили: у 59 ОМПБр завершили службову перевірку
26 липня 2024, 20:45
Я нічого не робив: підозрюваний у вбивстві Фаріон заперечив свою причетність
26 липня 2024, 20:15
Гауляйтер Пасічник отримав підозру за організацію примусової "мобілізації" на Луганщині
26 липня 2024, 19:42
Війська Росії вдарили по Нікопольщині: серйозні поранення отримав чоловік
26 липня 2024, 19:00