UA | RU
26 грудня 2023, 21:41

Початок не з того краю. Що не так з новим законопроєктом про мобілізацію

Новий законопроєкт про мобілізацію показує, що система не проаналізувала ключові проблеми й дала на них відповідь, а навпаки - проігнорувала їх і вирішила додавлювати ситуацію не змінюючись
Новий законопроєкт про мобілізацію показує, що система не проаналізувала ключові проблеми й дала на них відповідь, а навпаки - проігнорувала їх і вирішила додавлювати ситуацію не змінюючись
фото: Генштаб ЗСУ/Facebook

Я чекав тексту законопроекту, брифінгів, перед тим, як щось казати щодо мобілізаційних пропозицій. Оскільки це лише проект, ще має бути обговорення, то це мій внесок у нього без претензії на всеохопність.

Як на мене, запропоноване не вирішує ключових проблем мобілізації, а лише створює додаткові репресивні можливості неефективній, несправедливій та дефолтній в очах суспільства системі, що створює ситуацію близьку до "ідеального шторму".

Система не проаналізувала ключові проблеми й дала на них відповідь, а навпаки - проігнорувала їх і вирішила додавлювати ситуацію не змінюючись.

Найочевиднішим, що відлякує населення, дискредитує процес, а отже й саботує мобілізацію є сама система і її вади:

• Медкомісія, яка почасту є профанацією. За декілька хвилин, а інколи й секунд в кабінеті лікаря вирішується придатний, чи ні, чи є хвороби, чи ні. Таким чином на фронт потрапляють астматики, епілептики, інсулінозалежні діабетики й т.д. Певен, що за 2 неповних роки у кожного є така історія з прізвищем.

• Ігнорування реальних здібностей, фаху та фактору ККД при мобілізації. Умовно, танкістами стають ті, хто бульдозер в житті не бачив, не те що танк. В армії опиняються ті, хто в тилу міг приносити в десятки разів більше користі для обороноздатності, але це ігнорується.

• Навчання часто для проформи. Історій про те, що ненавченим потрапляють в бої непоодинокі, що в учебках реально не навчають, а просто тримають - теж.

• Відсутність своєчасного забезпечення необхідного для виконання бойових задач деморалізує й викликає зневіру в оргздатностях тих, кому віддаєш життя в розпорядження. Волонтери з дронами, машинами, медициною й т.д. все це частина нашого буття кожного дня.

• Повістки, "як покарання" при будь-якій нагоді та/або як зведення рахунків недодають престижності та популярності мобілізації серед молоді й в цілому. Коли розхожим стає: "а тебе чому, (чи ще гірше) за що мобілізували?", то складно потім казати про чесноти захисту батьківщини.

• Корумпованість ТЦК, системи забезпечення мобілізації та її репресивність. Від хабарів до приниження, побиття та інших форм здійснення (або свідомого нездійснення) діяльності по мобілізації та її підриву.

• Відсутність розуміння "правил гри" й простору належності собі - відпустки, ротації, демобілізація... Людина втрачає контроль за своїм життям й має розуміти, коли вона може його повернути повністю й де простір "належності собі" під час.

• Ситуація з пораненими, МСЕком, ветеранами без визначеності майбутнього та сам на сам зі своїми проблемами, тут навіть не буду заглиблюватися.

Це не стільки про страхи, скільки про проблеми організації процесів, наслідком яких є втрата життів одних та деморалізація всіх інших.

Це невичерпний список й є виключення, але це частина нашої соціальної реальності, а отже. Які з цих проблем вирішують надані пропозиції по змінах у процес мобілізації?

Навіть в частині відпусток, демобілізації.., як стало відомо з брифінгу Залужного, на разі не факт, що будуть разючі зміни.

Мобілізація торкається широких верств населення, має множинні та комплексні впливи в різних сферах держави: економіка, соціалка, політика - врахування чого не видно від слова зовсім.

На вскидку, найбільш очевидні навіть від самої публікації цих пропозиції, ще до їх прийняття:

• відтік грошей з банків, щоб не заблокували, люди ринуться їх знімати. Фінансова система та гривня отримають під дих, питання лише масштабу та критичності цього, але тут до економістів.

• працюючі підуть в тінь, позвільняються офіційно працевлаштовані та закриються ФОПи. Бо пропонують, в кращих радянських традиціях, дотягнутися до тих, до кого найпростіше - законослухняних платників, зареєстрованих власників й т.д. Хто не працює, не платить податки, не реєструється - може спати спокійно, його й не чіпатимуть, бо не шукатимуть. Це менші податкові надходження та ще більша тінізація й недовіра до держави.

• соціальне напруження й відчуття соціальної несправедливості злетить через вище зазначені проблеми й загострить їх.

• згуртованість та солідарність підважиться через посилення конфлікту інтересів між державою та суспільством по вертикалі. Між цивільними, військовими, родинами військових й т.д. по горизонталі. Ці норми ставлять всіх у різні команди конкурувати за обмежений ресурс, який несправедливо розподіляється.

• ще більше ламануться за кордон за будь-які гроші. Кількість таких зросте, а ті хто там вже цілими сім’ями й ще вагалися, то приймуть рішення таки пускати коріння. Соціальні, демографічні, податкові та інші наслідки цього в коротку та довгу - очевидні.

• просто нагадаю, що демократія не можлива, коли значна частина суспільства буде потенційно злочинцями - це основа диктатури "була би людина, стаття знайдеться", це явно не про Україну привабливу для життя, захисту та підтримку власними громадянами та закордоном.

Розширення механізмів вручення повісток, блокування рахунків, штрафи і т.д. це початок не з того краю рішення реально важливої для виживання країни проблеми, бо оборона це перший пріоритет й для неї необхідні, якщо й не обов'язково мотивовані, то хоча би не демонтовані захисники та захисниці, не озлоблені й в розбраті тили, а стійкі та надійні.

В пропозиціях, ні зміни принципів з опорою на ККД, ні зміни системи та кадрів, ні створення трудового резерву чи якихось інших принципових новел, а лише ригідність системи, яка хоче більше репресивних повноважень.

Якщо й існує ідеальний спосіб зараз підірвати ситуацію із середини, то ця ініціатива максимально наблизилася до нього.

 
Підписуйтесь на RegioNews
11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Потрапили у об'єктив фотопастки: на кордоні з Румунією затримали чотирьох втікачів
13 грудня 2024, 02:31
На Житомирщині троє людей отруїлися чадним газом
13 грудня 2024, 02:00
На Волині затримали чоловіка, який втретє намагався незаконно перетнути кордон
13 грудня 2024, 01:35
У Києві накрили мережу з продажу контрафактних цигарок
13 грудня 2024, 01:09
Сили оборони знищили техніку та позиції російської армії на Донеччині
13 грудня 2024, 00:50
На Полтавщині потяг збив жінку
13 грудня 2024, 00:39
Сімейний підряд: на Прикарпатті двоє лікарів допомагали "відкосити" від мобілізації за 10 тисяч доларів
13 грудня 2024, 00:14
На Сумщині батько та дядько роками ґвалтували дитину з вадами розумового розвитку: суд виніс вирок
12 грудня 2024, 23:38
У Мінсоцполітики повідомили, скільки переселенців повернулися на окуповані території
12 грудня 2024, 22:13
На Буковині затримали "бізнесмена", який заробив мільйони на продажі гуманітарних авто
12 грудня 2024, 21:36