Заборона діяльності УПЦ (МП) і нова реєстрація Києво-Печерської Лаври: як Україна позбувається "русского міра" в церквах
Указ №820 від 1 грудня опублікований на сайті Офісу президента. Він набирає чинності від дня його опублікування.
Йдеться про рішення РНБО "Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)".
Президент доручив Кабміну у двомісячний термін розробити та внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти про обмеження і заборону релігійних організацій, які керуються РФ. Тим часом Кабінет міністрів повинен перевірити підстави та умови, за якими релігійні організації користуються майном Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.
Глава держави доручив СБУ та поліції активізувати перевірки для протидії підривній діяльності російських спеціальних служб у релігійному середовищі України.
Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир у складі ПЦУ
Ввечері стало відомо, що Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру офіційно зареєстрували як монастир у складі Православної церкви України. Про це повідомив заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ ПЦУ Євстратій Зоря.
"1 грудня 2022 року було зареєстровано статут Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічого монастиря) Української Православної церкви (Православної церкви України). Відомості про цю юридичну особу в складі Помісної церкви внесені 2 грудня до Єдиного державного реєстру", – йдеться у повідомленні.
На практиці це означає, що є юридична особа, яка може отримати у користування майно – храми та приміщення. Відтак створюється можливість вибору для ченців та вірних – із ким молитися.
"З метою відновлення історичної справедливості, подолання наслідків неканонічного підпорядкування української святині владі Московському патріархату Священний Синод ПЦУ на своєму засіданні 23 травня 2022 р. (постанова №30) ухвалив рішення про створення у складі Помісної Церкви релігійної організації – чоловічого монастиря "Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра", – пояснює Зоря.
Тоді ж Синод доручив Блаженнійшому Митрополиту Епіфанію звернутися до Кабінету міністрів України з проханням надати один з храмів Лаври у її верхній частині для богослужінь, а певні приміщення – для монастирської діяльності.
Митрополит Київський і всієї України за посадою є священно-архімандритом, тобто канонічним і духовним керівником Київської Лаври. Також рішенням Синоду Блаженнійший Митрополит Епіфаній призначений очолювати монастир як юридичну особу.
Нагадаємо, сьогодні Служба безпеки України провела обшуки у низці храмів та монастирів УПЦ МП у Житомирській, Рівненській та Закарпатській областях.
Раніше Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо прославляння "русского міра" в одному з храмів Києво-Печерської Лаври 12 листопада.
Також повідомлялось, що депутати Львівської обласної ради під час сесійного засідання прийняли рішення про заборону діяльності релігійних організацій Української православної церкви (московського патріархату) на території області.