UA | RU
02 вересня 2020, 12:00

"Коронавірусний" Надал і порожнеча. Яка головна інтрига виборів у Тернополі

Актуальні рейтингові показники Сергія Надала дозволяють йому вже втретє поспіль стати тернопільським градоначальником навіть з першого тура. Але чи буде він після виборів контролювати міськраду – те ще питання
Актуальні рейтингові показники Сергія Надала дозволяють йому вже втретє поспіль стати тернопільським градоначальником навіть з першого тура. Але чи буде він після виборів контролювати міськраду – те ще питання

RegioNews з’ясовував, що може вплинути на хід мерських перегонів у Тернополі та які в цьому місті будуть реальні поствиборчі розклади.

Невирішальний COVID-фактор

1 вересня, тобто всього за кілька днів до офіційного старту виборчої кампанії у Тернополі, де виділяється лише один одноосібний лідер – чинний міський голова, з’явилася хоч якась інтрига, але насправді доволі примарна. Річ у тім, що у мера Сергія Надала підтвердили зараження коронавірусом, тест на який він регулярно здавав протягом останніх п’яти місяців. Про це повідомив сам Надал у своєму Facebook, одразу заспокоївши тернопільську громадськість, що потреби в госпіталізації немає.

ЗАКЛИКАВ БЕРЕГТИСЯ, А САМ НЕ ВБЕРІГСЯ Тернополяни, друзі. Мушу вам розповісти неприємну новину. Отримав результати...

Опубліковано Сергієм Надалом Понеділок, 31 серпня 2020 р.

"Загальний стан нормальний. Перебуваю у постійному контакті зі спеціалістами, повідомив свого сімейного лікаря. Протягом найближчих двох тижнів планую працювати з дому у режимі жорсткої самоізоляції", - написав він, не додавши щодо будь-яких змін у своїй поточній мерській кампанії ані слова.

Тож, якщо лікування Надала пройде без ускладнень, цей COVID-фактор не стане не те що форс-мажором, він взагалі мало на що вплине. Хіба що на два стартові тижні перегонів реально вбереже Надала від критики опонентів, бо ніхто взагалі не наважиться "бити" хворого - це буде якось не по-християнськи, а християнські традиції в Тернополі особливо поважають.

Конкуренція лише сниться

На відміну від першої перемоги у 2010 році, коли 35-тирічний кандидат від "Свободи" здобув на виборах лише 27,4% голосів виборців, хоча його конкурент, тодішній тернопільський міський голова Роман Заставний набрав ще менше, зараз Надал почувається у політичному сенсі набагато впевненіше. Можливо, навіть краще ніж п’ять років тому - тоді чинний мер Тернополя переобрався вдруге вже за результатами першого туру, отримавши 60%. Адже, як показує актуальна соціологія, рівень довіри тернополян своєму градоначальнику зашкалює – до нього позитивно ставляться 78% мешканців Тернополя, опитаних в кінці липня соціологічною групою "Рейтинг".

Виглядає так, що суто теоретично єдиний, хто міг би позмагатися на мерських виборах із Надалом - це колишній тернопільський губернатор часів президентства Петра Порошенка Степан Барна. Втім, схоже, у нього на цих місцевих виборах зовсім інші плани: популярний не лише в Тернополі, але й в області Барна буцімто збирається очолити список "Європейської солідарності" до Тернопільської облради, претендуючи потім на крісло обласного спікера. А ось нинішній голова облради та давній соратник Барни Віктор Овчарук як раз і планує вступити у мерські перегони від "ЄС".

Щоправда, з поточним мерським рейтингом у Овчарука не дуже склалося – його підтримують 5,9% серед тих опитаних тернополян, хто має намір голосувати і вже визначився. І це, між іншим, третій рейтинговий показник. Вище майже з такими ж цифрами підтримки (6,5%) йде "срібний" призер - кандидат від "Слуги народу" Віктор Гевко. А далі – порожнеча і, нарешті, Надал, за якого ще за місяць до початку виборів мера Тернополя готові були голосувати 66,3% жителів міста.

Зрештою, навіть якщо станеться диво і чинний мер-"свободівець" не переможе у першому турі, в другому він долає майже з однаковим розгромним рахунком і "слугу народа" Гевка, і "порошенківця" Овчарука, і "тимошенківця" Володимира Бліхаря. Тому третій мерський термін Надала можна вже сприймати як своєрідну аксіому.

Хто кому локомотив

В принципі, сам по собі Гевко, висунутий на посаду міського голови Тернополя 31 серпня на VII позачерговому з’їзді "Слуги народу" у Києві, є доволі перспективним і міг би виступити альтернативою Надалу, якщо б ситуація й надалі розвивалася за трендом, започаткованим у 2019-му перемогою Володимира Зеленського на президентських виборах.

На фото: Віктор Гевко (по центру)

За плечима Віктора Гевка – не лише його старший брат Володимир Гевко, який торік обрався нардепом на місцевому мажоритарному окрузі №167 з центром у Чорткові, а нині очолює тернопільський обласний осередок партії "Слуга народу". Гевко-молодший більш відомий як капітан тернопільської команди КВК "VIP Тернопіль", актор скетч-шоу "Країна У", учасник "Бійцівського клубу" (проєкт "Студії 95 квартал"), а також триразовий переможець шоу "Розсміши коміка".

Однак все, на чому базується вже суто політичний капітал Гевка, - це особистий рейтинг Зеленського, діяльністю якого на посаді президента наразі задоволені 33% жителів Тернополя. Проте динаміка підтримки президентської партії саме на виборах до Тернопільської міськради за кілька останніх місяців стрімко пішла вниз: якщо в квітні, за даними соціологічної групи "Рейтинг", обирати "слуг народу" до міськради були готові 21,3% тернополян, що було практично співставно з аналогічними показниками "Свободи" (22,9%) та "Євросолідарності" (21,7%), то тепер – 13,9%. А рейтинг позірного локомотива тернопільської "ЗеКоманди" Гевка – ще більш ніж удвічі нижчий.

Власне, у всіх тих шести політичних сил, які поки долають прохідний бар’єр в 5% на виборах до Тернопільської міської ради, є власні кандидати в мери Тернополя, котрі насправді не мають реальних шансів на перемогу, натомість повинні мобілізувати власний електорат навколо своєї партії. Але це в теорії, а на практиці лише Михайло Ратушняк витягнув за собою паротягом Українську Галицьку партію, з якою він в цій кампанії має справу (наприклад, минулого разу у 2015-му Ратушняка висувала в тернопільські градоначальники "Батьківщина"). У решти ж топ-учасників мерських перегонів власні показники радикально нижчі за рейтинги їхніх партій.

І, що найцікавіше, поточні цифри Надала, впевнено прямуючого до чергового заходу у мерський кабінет, є втричі нижчими за аналогічні у тернопільської "Свободи". Відтак головною інтригою прийдешніх виборів у Тернополі буде не те, хто стане новим міським головою – це вже й так всім очевидно. Центральною ареною тернопільської битви стає міськрада та питання, чи зможе Надал встановити контроль над новобраним її складом у поствиборний період. Поки що тенденція виглядає такою, що нову міськрадівську коаліцію, скоріш за все, формуватимуть не союзники, а відверті опоненти як "свободівців", так і самого непереможного мера Тернополя.

09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
23 листопада 2024
Що не так із Планом стійкості від Зеленського
На тисячний день повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський виголосив у Верховній Раді План стійкості. План охоплює фактично всі сфери життя держави та суспільства, формулює...