UA | RU
13 февраля 2019, 19:58

В Україні сертифікуватимуть біопластик

Що таке біопакети, українці знають давно, хоча далеко не кожен з таких пакунків відповідає нормативам “біо”. Однак нещодавно ситуація в Україні кардинально змінилася – запровадили сертифікацію цієї продукції. Яким стандартам мають відповідати “біорозкладні пакети”, та що таке справжній біопластик – в матеріалі Аgronews.

За даними громадської організації Re Think 99,9% біопакетів на касах українських магазинів та біопакетів для сміття – насправді ніякі не “біо”. Через відсутність в країні обов’язкової сертифікації та маркування, важко розібратися, які з них дійсно біо, а які просто оксо-розкладні.

Однак від початку поточного року виробник може сертифікувати свою продукцію на здатність до біодеградації та компостування. В Re Think кажуть: це стало можливим завдяки зверненню до ДП “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості” народного депутата Сергія Кіраля, одного з авторів законопроекту про обмеження обігу поліетиленових пакетів в Україні.

Національний орган стандартизації своїм наказом ввів в дію Національні стандарти та поправки для них, за якими можна сертифікувати продукцію на придатність до біохімічного розпаду, компостування, біодеградації.

Національні стандарти гармонізовані з європейськими та міжнародними стандартами. Це означає, що сертифікована в Україні продукція буде оцінюватись за тими ж стандартами, що і в ЄС, розповіли в Re Thin.

Згідно законопроекту, прийняття стандартів дозволить врегулювати використання терміну “біорозкладний пакет” та змусить виробників обов’язково їх сертифікувати. До того ж стандарти дозволяь сертифікувати не тільки пакети, а й іншу продукцію.

Стандарти до застосування:

ДСТУ EN 14995:2018

(EN 14995:2006, IDT)

Пластмаси. Оцінювання здатності до біохімічного розпаду. Порядок випробування та технічні умови


ДСТУ EN 13432:2015

(EN 13432:2000, IDT)/ Поправка № 1:2018 (EN 13432:2000/AC:2005, IDT)

Пакування. Вимоги до упаковки, утилізованої способом компостування і біодеградації. Тестові схеми та критерії оцінювання для остаточного прийняття упаковки.

Варто нагадати, що 28 січня депутати Верховної ради зареєстрували законопроект №9507 “Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обігу”, який запровадить обмеження щодо використання пластикових пакетів в Україні.

Запропоновані обмеження сприятимуть розвитку ринку альтернатив пластикових пакетам в країні.

Що ж таке біопластик?

Біопластиком вважають матеріали біологічного походження, які без проблем розкладаються в природі. Їх виробляють з біомаси (мікроорганізмів чи рослин), екологічно безпечних для навколишнього середовища. Після експлуатації біопластик розкладається в природі на компост, воду і вуглекислий газ.

Біопластик умовно поділяють на такі групи:

Перша група. До неї відносять пластмаси частково біологічного і біологічного походження, які не мають здатності біохімічного розкладання. Сюди ж входять і полімери біопоходження.

Друга. До цієї групи увійшли пластмаси біопоходження, піддаються біорозкладу.

Третя група. Матеріали цієї групи отримані з корисних копалин, тому здатні біологічно руйнуватися.

Сьогодні ринок біопластика представлений різними матеріалами, виготовлених з поновлюваних ресурсів. Найпопулярніший біопластик з цукрової тростини і кукурудзи. Вони дають крохмаль і целюлозу, яка є, по суті, природними полімерами, з яких можливо отримати пластмасу.

Виробляють біопластик з картоплі та кетаміну. А з полімолочної кислоти деякі виробники навіть виробляють  біорозкладані компакт-диски.

Наразі виготовлення біопластика з відновлюваної сировини користується чималим попитом, вчені постійно представляють нові зразки і розробки в цьому напрямі.

29 ноября 2024
Что ожидает украинцев в декабре: тысяча Зеленского, повышенные налоги и новые правила бронирования от мобилизации
Первый месяц зимы принесет украинцам много нововведений и, прежде всего, это касается повышения налогов — обновления в этой фискальной части вступят в силу уже с 1 декабря. Также для бизнеса введена н...
23 ноября 2024
Что не так с Планом стойкости от Зеленского
На тысячный день полномасштабной войны с Россией президент Украины Владимир Зеленский провозгласил в Верховной Раде План стойкости. План охватывает фактически все сферы жизни государства и общества, ф...
22 ноября 2024
Количество украинцев, готовых соглашаться на "плохой мир", увеличивается — социолог
Какие проблемы сегодня больше всего беспокоят украинцев, на какие сценарии окончания войны готовы большинство граждан, ощущают ли жители страны демографический кризис и влияет ли на желание победить о...
21 ноября 2024
Снежная крепость: чем может удивить Поп Иван – самая популярная гора Украины
Гора Поп Иван очень хорошо известна многим украинцам. Это – первое место в стране, где еще в конце сентября начинает выпадать снег, превращающий саму гору и исследовательскую станцию на ней в необычай...
В Житомире горела девятиэтажка: погибли два человека, пострадали дети
05 декабря 2024, 04:10
На Запорожье разведчики уничтожили РСЗО "Ураган" и транспорт оккупантов
05 декабря 2024, 02:55
Во Львове разыскивают водителя, сбившего человека и скрывшегося с места ДТП
05 декабря 2024, 01:25
Трагедия на Днестре: на Буковине будут судить учителя из-за гибели двух учеников
05 декабря 2024, 00:56
На Волыни 25-летнего учителя подозревают в развращении 15-летнего ученика
05 декабря 2024, 00:14
В киевском метро назвали себестоимость проезда: пассажиры платят гораздо меньше
04 декабря 2024, 23:48
В Житомирской области обнаружили боевую часть российской ракеты
04 декабря 2024, 23:24
В Полтаве 29-летний мужчина повредил памятники на кладбище
04 декабря 2024, 22:19
Смертельное ДТП в Днепре: 17-летнему пассажиру BMW избрали меру пресечения
04 декабря 2024, 21:43
Украина расширила производство ракет "Нептун", а "Паляницу" запустила в серию
04 декабря 2024, 21:22