Покарання за вивіз ухилянтів за кордон: названо мізерну кількість вироків з реальними термінами
За понад два роки повномасштабної війни судова система винесла 80 рішень стосовно організаторів схем з переправлення ухилянтів за кордон. Зазначено, що лише кожна десята справа завершилася позбавленням волі для обвинувачених (тобто таких вироків було 8). При цьому можливе покарання передбачає позбавлення волі на термін від трьох до дев'яти років
Про це повідомляє RegioNews з посиланням на "Економічну правду".
Станом на початок лютого 2024 року, Єдиний державний реєстр судових рішень фіксував розгляд 770 справ за порушення ст. 332 Кримінального кодексу (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) тими, хто використовував державну систему "Шлях".
Суди вже оголосили вироки за 80 справами, в яких з'явився 101 підсудний. Однак, незважаючи на те, що майже всіх було визнано винними, лише вісім осіб були повністю покарані. У більшості випадків суди визнавали підозрюваних винуватими, але призначали менш суворі покарання, ніж передбачено законом.
Процес ведення справ за угодами про визнання вини, відомий також в антикорупційних провадженнях, дозволяє правоохоронцям швидко рухати справами та демонструвати високу ефективність. Але, як показує статистика, цей підхід може забезпечити організаторам схем безризикове функціонування у цьому бізнесі, маючи завжди опцію "домовитися зі слідством".
Зазвичай, цей бізнес належить до двох груп осіб. Перша група - "благодійні" організації, іноді з включенням військових адміністрацій, які мають право включати осіб призовного віку до системи "Шлях". Друга група, яка використовує "Шлях", складається з реальних та фіктивних транспортних компаній. Вони, здавалося б, наймають водіїв, але насправді продають право на виїзд за межі України за суми від 5 до 7 тисяч доларів. Для цього такі компанії отримують ліцензії від "Укртрансбезпеки", (що також керує "Шляхом"), на міжнародні перевезення автомобільним транспортом.
За даними Державної служби з безпеки на транспорті, з наявних 70 тисяч ліцензій перевізників, 36 тисяч були видані у 2022-2023 роках. Хоча не всі вони є зловживанням, але з початку 2022 року "Укртрансбезпека" масово анулює ліцензії, видані після початку великої війни.
Нагадаємо, у 2023 році в перетині державного кордону відмовили більш ніж 45 тисячам українців. Основна категорія – чоловіки, які не підпадали під умови пропуску. У цьому списку є і державні службовці. За словами речника Держприкордонслужби Андрія Демченка, станом на кінець грудня, 2 тисячі 300 осіб з категорії державної служби або за певними посадами, які прописані в правилах перетину кордону, отримали відмову.