UA | RU
07 лютого 2024, 13:13

Законопроєкт про мобілізацію потребує усунення норм, які негативно впливають на бізнес, — УРБ

Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Члени Української Ради Бізнесу проаналізували урядовий законопроєкт №10449 щодо правил мобілізації та дійшли висновків, що частина його норм потребує комплексного доопрацювання через значні ризики для бізнесу та громадян

Як пише RegioNews, про це повідомили в пресслужбі Української Ради Бізнесу.

Так, у раді бізнесу пояснили, які норми викликають сумніви щодо їх доцільності:

1. Громадяни України: Процедура реєстрації електронного кабінету військовозобов’язаного стане обов’язковою, та ТЦК зможе направляти повістки до нього в електронному вигляді. Обов’язок зареєструвати електронний кабінет і оновити свої облікові дані поширюється і на тих українців, що перебувають за кордоном. У випадку порушення цього нового обов’язку (як і обов’язку з’являтися після отримання повістки до ТЦК) законопроєкт передбачає окремий механізм покарання. Якщо порушника протягом 15 днів не затримає та не доставить до військкомату Нацполіція, керівник ТЦК протягом 5 днів направить йому в електронний кабінет або листом вимогу, яка вважатиметься врученою, навіть якщо порушник не отримав її особисто.

Зазначена норма є контрпродуктивною та шкідливою. Відправлення будь-якої інформації в електронний кабінет військовозобов’язаного не може вважатись фактом отримання такої інформації особою.

2. Зміна порядку бронювання працівників: Пропонуються зміни щодо порядку бронювання працівників – Кабмін має його переглянути протягом місяця після ухвалення цього закону. З однієї сторони, сам законопроєкт поширює бронювання на бенефіціарних власників критично важливих підприємств. З іншої – поки що невідомо, яких змін може зазнати механізм бронювання загалом.

Перегляд процедури бронювання має передбачати і анонсовані механізми е-Бронювання, що дозволятимуть бронювати спеціалістів протягом доби. Крім того – пропонуємо розглянути можливість збільшити строк бронювання спеціалістів на строк чинності Рішення про підтвердження статусу критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Вважаємо за необхідне передбачити можливість 100% бронювання працівників для підприємств, які здійснюють постачання товарів/продукції/послуг на користь Збройних Сил України, Національної гвардії України, СБУ, ДПСУ, інших органів, які здійснюють завдання для захисту держави під час дії воєнного стану в Україні, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам.

Доцільним є передбачити можливість бронювання працівників міжнародних та українських неурядових організацій, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76.

Окрім цього, пропонується передбачити у законодавстві можливість отримання відстрочки від мобілізації для саперів та демінерів на час навчання та роботи з гуманітарного розмінування.

3. Обов’язки підприємств, установ і організацій щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації: Законопроєкт оновлює норми безоплатного залучення, вилучення та примусового відчуження транспортних засобів і техніки на період мобілізації, а також змінює цей механізм. У випадку його ухвалення, дані про транспортні засоби та техніку бізнесу до ТЦК передаватимуть МВС (автотранспорт), Мінінфраструктури (водні транспортні засоби) та Держпродспоживслужба (сільгосптехніка). При цьому транспорт і техніку, яка потрапить на облік до ТЦК, складніше буде убезпечити від вилучення. Її заборонять відправляти до інших областей або за межі України, продавати або здавати в оренду (лізинг), використовувати як заставу, а також "вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів військовим формуванням”. Підприємства та організації будуть зобов’язані забезпечувати в разі мобілізації доставку транспортних засобів та техніки на збірні пункти та у військові частини у визначений строк.

Запропонований у проєкті №10449 підхід загрожує зупинкою бізнесу. Потрібен збалансований підхід для запобігання зупинки підприємства з причин: відсутності транспортних засобів для здійснення діяльності або у випадках використання транспорту, складно-технологічно облаштованого для спеціалізованого призначення, що забезпечує основну діяльність підприємства та його основну спеціалізацію.

4. Проєктом пропонується обмеження осіб, що перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів.

Це може призвести до проблем на дипломатичному рівні внаслідок порушення консульських функцій згідно з міжнародними Консульськими конвенціями та угодами з країна-партнерами України та багатьма іншими країнами. Дана норма порушує принцип рівності прав і свобод усіх громадян України, в тому числі в частині отримання гарантованих сервісів держави, які не можуть обмежуватися для будь-якого громадянина, незалежно від місця його перебування, і навіть для притягненого до будь-якої адміністративної чи кримінальної відповідальності.

5. Реалізація норм проєкту №10379 автоматично зробить ухилянтами всіх військовозобов’язаних, хто вчасно не з’явиться в ТЦК оновити дані – таким громадянам планується блокувати банківські рахунки, забороняти проведення угод із майном і позбавляти водійських прав.

Норми щодо блокування банківських рахунків є неконституційними і контрпродуктивними, подібні обмеження негативно вплинуть на економіку країни, адже це суттєво зменшить оборот безготівкових операцій, призведе до відтоку депозитів, знизить ліквідність та стійкість банківської системи та призведе до кешизації економіки. Крім того, такі обмеження є неконституційними, несумісними і неспівставними з правопорушеннями в сфері військового обов’язку.

6. Проєктом закону виключено з числа осіб, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, аспірантів, які здобувають рівень освіти за кошти фізичних або юридичних осіб на умовах контракту.

Такі норми порушують:

а) цілісність системи освіти в Україні;

б) конституційну гарантію рівності всіх форм власності та всіх громадян у рамках тої чи іншої сфери суспільного життя.

Пропонуємо усунути дискримінаційну норму щодо виключення аспірантів-контрактників з переліку осіб, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

7. Проектом закону вимагається носіння при собі військово-облікових документів. Аналогічно і перетин кордону виключно за наявністю таких документів навіть якщо особа має документи про віднесення її до категорії осіб що не підлягають мобілізації. Наразі спостерігається дефіцит паперових бланків та у додатку Дія відсутні такі документи що унеможливлюють виконання даної вимоги.

Як підсумували в Українській Раді Бізнесу, такі норми порушують права осіб та не мають на меті жодного елементу контролю, а створюють додаткові корупційні ризики, коли бланки документів будуть "притримуватись” для створення штучного завищеного попиту. Пропонуємо усунути дискримінацію та завдяки запровадженню електронного реєстру військовозобов’язаних і надалі визначати достатнім особам мати документи що її ідентифікують.

Нагадаємо, новий законопроєкт, який передбачає посилення мобілізації, Верховна Рада вже ухвалила в першому читанні. Документ, зокрема, передбачає створення електронного кабінету військовозобов’язаного, а також зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років. Про всі пропозиції законопроєкту RegioNews розповідав у своїй статті.
23 лютого 2024
Гарантії безпеки чи формальність: чи допоможуть Україні угоди з Францією, Німеччиною та Великобританією
Україна підписала низку безпекових угод зі своїми давніми партнерами – Францією, Німеччиною та Великобританією. У документах немає жодних зобовʼязань, які б стосувалися колективної безпеки, натомість ...
21 лютого 2024
Експерт Віталій Кулик: Ми стоїмо на порозі великої політичної кризи
Політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик в інтерв'ю RegioNews розказав про те, коли Валерій Залужний наважиться піти у велику політику, чи можлив...
16 лютого 2024
Тарифне пекло для боржників: чому українцям, які не платять за "комуналку", не буде спокою
З нового року боржники за оплату житлово-комунальних послуг знову опинилися на гачку в компаній, що ці послуги надають. Відключення, пеня та навіть суд – ось що чекатиме на тих, хто звик споживати сві...
09 лютого 2024
Квиток у космос, годинники по мільйону гривень і сотні тисяч доларів "під подушкою": що декларують мери міст
Мери обласних центрів України показали свої декларації за 2022 рік. У більшості з них – просто шалені статки, серед яких є дорогі квартири, будинки та годинники, а родина одного з очільників міст узаг...
Тарнавський розповів про запеклі бої на Таврійському напрямку
25 лютого 2024, 13:46
Росіяни скинули вибухівку з БпЛА на вантажівки у Нікополі, є жертва
25 лютого 2024, 13:24
Втрачаємо людей та території, бо зброя не надходить в Україну вчасно, — Міноборони
25 лютого 2024, 13:09
На Миколаївщині внаслідок обстрілів знеструмлено пʼять населених пунктів
25 лютого 2024, 12:56
Громада проти незаконного будівництва: що відбувається у Софіївській Борщагівці та де тут "російський слід"
25 лютого 2024, 12:43
Україна має потужний план для прориву на фронті в 2024 році, — Умєров
25 лютого 2024, 12:12
"На багатьох напрямках фронту обстановка складна": Сирський разом з Умєровим відвідали передові командні пункти ЗСУ
25 лютого 2024, 11:46
На Харківщині ворог скинув авіабомби на дитсадок та "Укрпошту", обстріляв ферму
25 лютого 2024, 11:19
Окупанти знищили залізничний вокзал у Костянтинівці на Донеччині
25 лютого 2024, 11:03
Російські війська вночі атакували Україну у дві хвилі: Гуменюк розкрила подробиці
25 лютого 2024, 10:44