UA | RU
05 лютого 2024, 12:48

Як розпізнати отруєння чадним газом: поради МОЗ

Фото: pixabay.com

В Україні було зафіксовано різке зростання випадків отруєння людей чадним газом та продуктами горіння. У січні постраждали майже 80 українців

Як пише RegioNews, про це повідомили в пресслужбі Міністерства охорони здоров'я.

Так, тільки у грудні 2023 року сталося 56 випадків отруєння чадним газом, з яких три призвели до летального результату, включаючи одну дитину та двоє дорослих.

У січні 2024 року постраждало вже 76 осіб, з них сім загинули, включаючи одну дитину та шестеро дорослих. За даними служби екстреної медичної допомоги, 69 постраждалих отруїлися, пройшли лікування та отримали необхідну медичну допомогу.

Слід пам'ятати, що чадний газ абсолютно непомітний для людини, але навіть в невеликих концентраціях може мати серйозний вплив на організм і призвести до смерті.

Чадний газ може утворюватися у випадках недостатнього згоряння палива у відсутності достатнього кисню, у нагрівальних приладах. Коли людина вдихає чадний газ, молекули оксиду вуглецю витісняють кисень з крові, що може викликати отруєння.

Особливо небезпечним є той факт, що чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, що іноді веде до його назви "тихий вбивця". Без наявності спеціальних детекторів визначити його випари неможливо, що створює серйозні ризики для здоров'я та життя людей.

Щоб своєчасно виявити отруєння чадним газом і вжити необхідні заходи, важливо розпізнати основні симптоми: головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми і запаморочення.

Якщо ви або ваші близькі підозрюєте у себе отруєння чадним газом, вимкніть усі прилади, крім електричних, та відкрийте вікна. Вийдіть або винесіть потерпілого на свіже повітря, покладіть під голову подушку, розстебніть комір і пояс. Викличте рятувальників за номером 101 або 112, аварійну газову службу за номером 104 та швидку допомогу за номером 103. Пам'ятайте також про важливість навчити дітей до яких екстрених служб телефонувати у разі НС.

Міністерство охорони здоров'я та Державна служба з надзвичайних ситуацій надали рекомендації, як запобігти отруєнню та надати допомогу постраждалим. Часто взимку отруєння чадом виникають через недотримання правил установки та використання генераторів, печей та обігрівальних пристроїв.

Щоб уберегтися від отруєння чадним газом, дотримуйтеся таких правил:

  • Не залишайте без нагляду ввімкнені газові прилади.
  • Для обігріву помешкання використовуйте лише призначені для цього прилади (не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення).
  • Регулярно перевіряйте справність газового обладнання, вентиляційних каналів та димоходів.
  • У помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.
  • Не встановлюйте електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні.
  • Часто провітрюйте приміщення, в якому є газові прилади.
  • Встановіть детектор чадного газу – прилад для визначення його концентрації в повітрі.
  • Не спалюйте нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція.

Ступінь отруєння та вираженість симптомів залежать від об'єму та тривалості вдихання чадного газу. Важливо враховувати, що реакція на отруєння може виникнути навіть через короткий проміжок часу, особливо у випадках, коли людина спить або перебуває в стані алкогольного сп'яніння, і може призвести до летального результату ще до прояву симптомів.

Як рекомендують медики, найефективніша допомога при отруєнні чадним газом - це тривале вдихання киснем. Проте цю терапію слід проводити в умовах медичного закладу.

Нагадаємо, 21 січня у Дніпрі внаслідок пожежі загинули 40-річна жінка та троє дітей: 5-річний хлопчик, і двоє дівчаток, 7 та 2 років.

Раніше на Закарпатті родина отруїлася чадним газом у квартирі багатоповерхівки.

25 липня 2024
Київський тролей-убивця: як його власники розвинули цілу мережу атракціонів та неодноразово потрапляли у скандали
Після того, як 21 липня у Києві, над Дніпром, обірвався трос канатної переправи, що призвело до загибелі людини, правоохоронці провели вже низку слідчих дій. Власники атракціону обіцяють співпрацювати...
15 липня 2024
На ВЛК медичний огляд не проводять – уся інформація про хвороби має бути у "HELSI". Юрист Катерина Аніщенко – про те, як відбувається ВЛК
16 липня спливають 60 днів, що були відведені, згідно із законом про посилення мобілізації, на оновлення військово-облікових даних усім військовозобов'язаним українцям. RegioNews поцікавився у юриста ...
12 липня 2024
Чому влада звільнить прем'єр-міністра Дениса Шмигаля
В Офісі президента всерйоз думають про звільнення прем'єр-міністра. Хто його може замінити, наскільки реальною є трансформація Кабміну та яких призначень в уряді ще чекати найближчим часом
04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
У Запоріжжі правоохоронець вкрав у померлого чоловіка майже 800 тисяч гривень
27 липня 2024, 01:35
На Вінниччині 17-річний юнак вбив молоду жінку
27 липня 2024, 00:12
Відпочивав разом із друзями: на Закарпатті чоловік втопився в озері
26 липня 2024, 23:23
Росіяни атакували дроном житлові будинки в Запорізькому районі: поранені 3 цивільних
26 липня 2024, 22:06
У застосунку Резерв+ став доступним статус бронювання від мобілізації, — Міноборони
26 липня 2024, 21:44
За тиждень Сили оборони знищили майже 8000 ворожих БпЛА
26 липня 2024, 21:15
Злочинних наказів не виявили: у 59 ОМПБр завершили службову перевірку
26 липня 2024, 20:45
Я нічого не робив: підозрюваний у вбивстві Фаріон заперечив свою причетність
26 липня 2024, 20:15
Гауляйтер Пасічник отримав підозру за організацію примусової "мобілізації" на Луганщині
26 липня 2024, 19:42
Війська Росії вдарили по Нікопольщині: серйозні поранення отримав чоловік
26 липня 2024, 19:00