UA | RU
29 вересня 2023, 19:44

Мобілізація в Україні: куди відправлять служити чоловіків з третьою групою інвалідності

Фото: imagedelivery.net

В Україні закон не забороняє добровільно вступати до війська особам з інвалідністю

Чи можуть мобілізувати чоловіка, який має третю групу інвалідності та де така особа проходитиме службу, розповів адвокат Іван Ліберман виданню Факти ICTV, передає RegioNews.

Так, варто зазначити, що, відповідно до ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  • визнані в установленому порядку особами з інвалідністю;
  • відповідно до висновку військово-лікарської комісії, тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням ВЛК).

Як підкреслює Ліберман, в українському законодавстві передбачено, що особи з інвалідністю за власним бажанням можуть бути мобілізовані. Проте, звісно ж, вони не зможуть захищати Батьківщину "на нулі".

"Брати участь у бойових діях можна різними способами. Можна підносити боєприпаси, копати траншеї або готувати їжу. Тобто служба в армії ЗСУ може бути абсолютно різною, так звана альтернативна служба", — пояснив адвокат.

Чи можуть мобілізувати чоловіка з інвалідністю третьої групи

Правознавець зазначив, що й зараз часом особи з інвалідністю отримують повістки: чи то помилково, чи навмисне. У цьому випадку вони мають з'явитися до ТЦК з документами, що підтверджують їхню інвалідність.

Підтвердивши свою інвалідність, у чоловіка є два варіанти:

  1. Спокійно вирушити додому.
  2. Добровільно погодитися на полегшений варіант військової служби.

Однак, на думку правозахисника, у такій згоді приховується певна небезпека.

"Як свідчить практика, все, що є тимчасовим або за згодою, дуже швидко починає бути обов'язковим, ще й під відповідальність", — зауважив Ліберман.

Підробка довідок про інвалідність

Адвокат каже, що у ТЦК можуть поставити під сумнів документи про інвалідність. Адже у мирний час багато громадян "купили" собі посвідчення інвалідів, щоб отримати якісь соціальні пільги та пенсію.

Таким чином осіб з інвалідністю можуть піддати ретельному медичному обстеженню на ВЛК і лише потім винесуть вердикт: придатний чи не придатний він до військової служби.

"Багато українців ще до війни підробили собі довідки про інвалідність III групи. Щоб отримувати соціальні виплати, пільги, їздити в санаторії тощо. Таким чином багато здорових людей, які не мають інвалідності, зараз будуть тимчасово за згодою, а потім і обов'язково служити в армії", — підсумовує Іван Ліберман.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Верховній Раді зареєстрований проєкт закону, який передбачає скасування відстрочки від мобілізації для студентів-чоловіків з 30-річного віку.

RеgioNews розбирався, як відбувається проходження військово-лікарських комісії і з якими діагнозами військовозобов'язаних визнають непридатними до служби.

Також ми писали, хто з жінок має тепер ставати на військовий облік і які є нюанси в цьому процесі.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...
11 квітня 2025
Соціологія проти Мін’Єд. Чому українців за кордоном не зацікавили ініціативи Олексія Чернишова
На діяльності Міністерства національної єдності, за великим рахунком, можна ставити хрест. Міністерство з пафосною (цілком в стилі неймінгу нинішньої влади) назвою, створене минулого року, констатувал...