UA | RU
20 червня 2024, 18:09

Рада підтримала законопроєкт щодо публічних консультацій: як вони будуть проводитися

фото: Елена Шуляк/Facebook

У Парламенті 282 голосами підтримали у другому читанні і в цілому прийняття законопроєкту №4254, який передбачає проведення публічних консультацій всіма органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування тощо при запровадженні будь-який управлінських рішень. Повноцінно цей інструмент, який є одним із структурних маяків Ukraine Facility, запрацює в Україні після завершення повномасштабної війни

Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії "Слуга Народу” Олена Шуляк, передає RegioNews.

В Україні цей інструмент сприятиме збільшенню рівня довіри громадян до державної влади та місцевого самоврядування, а також має забезпечити ефективну співпрацю з громадянським суспільством. Проводитись публічні консультацій повинні за участю заінтересованих сторін щодо всіх проєктів нормативних актів і стратегічних документів. Йдеться про осіб, на яких вплине прийняття рішення, прав, свобод, інтересів чи обов’язків яких воно стосується, а також інші особи, які виявили бажання брати участь у публічних консультаціях. Всі пропозиції і недоліки, які будуть озвучуватись в ході консультацій, повинні бути враховані.

"Демократичним суспільство стає тоді, коли якомога більше громадян бере участь у процесах прийняття управлінських рішень. Тому застосування цього інструменту сприятиме збільшенню рівня довіри громадян до державної влади та місцевого самоврядування, а також має забезпечити ефективнішу співпрацю з громадянським суспільством. Іншими словами, запровадження обов‘язкових публічних консультацій створює умови для більш активної участі громадян у державному управлінні та забезпечує врахування їх інтересів при ухваленні важливих рішень”, - підкреслила Олена Шуляк.

Парламентарка зазначила, що підтриманий Верховною Радою законопроєкт:

  • Визначає, що публічні консультації мають проводити всі органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування перед прийняттям тих чи інших управлінських рішень;
  • Визначає чіткий порядок проведення консультацій;
  • Встановлює норму, яка обов’язково забезпечує участь у публічних консультації широкого кола заінтересованих осіб;
  • Запроваджує різні форми консультацій (електронні, публічні обговорення та адресні консультації);
  • Передбачає створення єдиної онлайн-платформи для проведення консультацій;
  • Вводить для органу влади обов‘язок аналізувати кожну подану громадськістю пропозицію;
  • Встановлює норму, за якою по результатами проведених консультацій готується обов’язково розгорнутий, публічний звіт;

Шуляк зауважила, що вона особисто спільно з партнерами ГО "Інститут Республіка" в межах Програми USAID "РАДА: наступне покоління", що виконується ГО "Інтерньюз Україна" вже проводили масштабні публічні консультації на дві важливі теми. Перша – варіанти удосконалення державної програми компенсацій за знищене або пошкоджене в результаті російської агресії житло єВідновлення. Оскільки у світі немає досвіду реалізації подібної програми, Україні довелося напрацьовувати власний.

"В умовах сьогодення жодній з країн не довелося стикатися з необхідністю проведення такої програми, тому створюючи її, ми рухалися в режимі першопрохідців – подекуди наосліп, набиваючи шишки. Тому щоб з‘ясувати недоліки програми і, головне, шляхи їх усунення, наприкінці 2023 року ми провели масштабні публічні консультації, за результатами яких програму досить оперативно почали вдосконалювати", – зазначила Шуляк.

Йдеться, зокрема, про право подаватись на компенсацію декільком співвласникам житла, можливість подавати заяви не лише через Дію, уточнення площі житла тощо. Але і ці зміни – далеко не остаточні, запевнила Шуляк.

За словами парламентарки, у випадку єВідновлення у публічних консультаціях, які окремо проводилися по чотирьом напрямкам – схід України, захід, південь і північ, брали участь до 300 учасників. Це були як отримувачі компенсацій, виконавці програми – ОМС, а також її ініціатори на законодавчому рівні, завданням яких було зрозуміти, де програму потрібно скоригувати внесенням відповідних правок у діючий закон.

Друга важлива тема, для якої на початку поточного року проводили публічні консультації – напрацювання законопроєкту про основні засади житлової політики, прийняття якого є необхідною умовою отримання Україною 50 млрд євро, згідно з Планом для Ukraine Facility.

Нове житлове законодавство має на меті вирішити питання застарілого житлового фонду, руйнації значної частини наявного, розв‘язати питання житла для ВПО, створити умови для повернення українських біженців з-за кордону, запровадити сучасну і ефективну житлову політику – зокрема, вирішити питання квартирних черг, в яких на сьогодні стоять близько 600 тис українців.

"У цих публічних консультаціях взяло участь майже вдвічі більше учасників – люди побачили, що їх готові слухати і, головне, рахуватися з їхньою думкою. Рекомендації за підсумком цих публічних консультацій, отримані за їх допомогою, нададуть вже найближчим часом. А сам законопроєкт про основні засади житлової політики, вдосконалений за цими результатами, зареєструють протягом наступних двох місяців", – повідомила Шуляк і додала, що наступною темою для проведення публічних консультацій може стати охорона культурної спадщини, оскільки проблеми в цій царині щодня поглиблюються.

За словами Шуляк, у міжнародній практиці проведення публічних консультацій – обов‘язкова норма для більшості важливих рішень на рівні держави. При цьому в Україні ця історія до сьогодні була абсолютно добровільною. Втім, після прийнятого сьогодні законопроєкту №4254 публічні консультації будуть обов‘язковими при ухваленні будь-яких управлінських рішень на рівні держави і громад. Ця норма набуде чинності після завершення повномасштабної війни.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні розширили перелік громад, де українці можуть купувати нове житло за житлові сертифікати єВідновлення. Відтепер це можуть бути громади з категорії "території можливих бойових дій”. Навіть попри те, що деякі з них вже давно розташовані на значній відстані від лінії фронту.

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
На Одещині судили сирійця, який організував масштабне виробництво підроблених парфумів
22 листопада 2024, 02:22
Під Вовчанськом прикордонники знищили транспорт та піхоту окупантів
22 листопада 2024, 01:48
На Буковині судитимуть групу молодиків, які викрали та знущалися над 20-річним хлопцем
22 листопада 2024, 01:14
На Одещині засудили чоловіка, який намагався зґвалтувати 12-річного хлопчика
22 листопада 2024, 00:43
В одному з районів Києва знайшли міну
22 листопада 2024, 00:12
Жителю Одещини, який відрубав голову 5-річній дівчинці, обрали запобіжний захід
21 листопада 2024, 23:49
На Вінниччині чоловік підірвав гранату у квартирі багатоповерхівки
21 листопада 2024, 22:48
Виступ Путіна із завуальованим ядерними погрозами. Що все це означає?
21 листопада 2024, 22:09
У Львові знайшли мертвою зниклу 22-річну дівчину
21 листопада 2024, 21:31
Суд повернув під арешт нерухомість Рабиновича, яку він намагався "сховати" від конфіскації
21 листопада 2024, 21:13