UA | RU
14 січня 2024, 11:00

Що означає для України підписання безпекової угоди з Британією

12 січня 2024 року в Києві відбулась дуже важлива подія – підписання безпекової угоди між Україною та Великобританією
12 січня 2024 року в Києві відбулась дуже важлива подія – підписання безпекової угоди між Україною та Великобританією
фото: president.gov.ua

В чому значущість цієї угоди? Це перша міждержавна угода про надання Україні міжнародних гарантій безпеки, які наші партнери обіцяли раніше, зокрема у спільній заяві лідерів країн G-7 на минулорічному саміті НАТО у Вільнюсі. Відразу зазначу, що зараз нема сенсу сперечатись щодо самого терміну "гарантії безпеки", зокрема і щодо його формальної відсутності в назві і тексті Угоди. Важливим є зміст – чітке і достатньо конкретне формулювання зобов’язань Великобританії надавати нам військову і економічну допомогу наступні 10 років, або до нашого вступу до НАТО, особливо у разі нового нападу Росії на Україну. В тексті Угоди прямо йдеться про "запобігання та активне стримування і протидію будь-якій військовій ескалації та/або новій агресії з боку Російської Федерації". Безумовно, не йдеться про те, що Великобританія буде воювати разом з нами проти Росії. Це ризик світової, і навіть ядерної війни. І нам ніхто цього не обіцяв. Але принципово важливим є гарантування збереження як мінімум на 10 років тієї допомоги, яку Великобританія надає нам вже зараз.

Це не "меморандум", а міждержавний договір, і йдеться не про абстрактні обіцянки, а про конкретні дії і зобов’язання. Зокрема в тексті Угоди йдеться про те, що "у 2024 році Сполучене Королівство надасть додаткову підтримку у 2,5 млрд фунтів стерлінгів". Зверну увагу і на те, що в Угоді йдеться і про взаємні зобов’язання. Один з пунктів Угоди говорить про те, що "учасники прагнутимуть забезпечити, щоб військові спроможності України були на такому рівні, щоб у разі зовнішньої військової агресії проти Сполученого Королівства Україна була здатна надати ефективну військову допомогу".

Угода охоплює різні сфери безпекового співробітництва - оборонне та військове співробітництво, морська безпека, співробітництво в галузі оборонної промисловості; співробітництво в сфері невійськової безпеки (захист критичної інфраструктури; співпраця у сфері безпеки, зокрема на рівні розвідки і спецслужб, та кібербезпеки; інформаційна безпека, боротьба з інформаційними маніпуляціями та пропагандою; співробітництво у сфері боротьби з небезпечною організованою злочинністю), політичне співробітництво (встановлення справедливого та сталого миру; санкції проти РФ; притягнення Російської Федерації до відповідальності); фіскальна (фінансова) підтримка України, зокрема у відновленні та відбудові України; забезпечення макроекономічної стабільності України; доступ України до британських приватних фінансових компаній та установ, страхової галузі, технологічного сектору та інших сфер; відшкодування втрат, шкоди і збитків, завданих російською агресією; гуманітарне співробітництво (гуманітарна допомога, цивільний захист та стійкість; оперативне надання гуманітарних послуг; соціальне відновлення та реінтеграція територій); реформи (інклюзивне реформування; пріоритетні напрями реформ; зобов’язання щодо імплементації реформ; підтримка у впровадженні програми реформ).

Передостанній (восьмий) розділ Угоди стосується співпраці на випадок майбутнього збройного нападу. Зокрема йдеться про те, що "Сполучене Королівство зобов'язується, що за таких обставин (збройний напад Росії на Україну – В.Ф.), діючи відповідно до своїх правових та конституційних вимог, надасть Україні швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку в усіх необхідних сферах, а також економічну допомогу; накладе на Росію економічні та інші обтяження; консультуватиметься з Україною щодо її потреб, коли вона здійснює своє право на самооборону, закріплене у статті 51 Статуту ООН". Це також свідчить про конкретний зміст Угоди, її принципову відмінність від того, що було у славнозвісному Будапештському меморандумі.

Фактично безпекова угода з Великобританією має всеосяжний характер. Що дуже важливо, вона напряму прив’язана до процесу євроатлантичної інтеграції України. Ця Угода не є заміною інтеграції України до НАТО, навпаки, є нашим дороговказом до Північноатлантичного альянсу і буде діяти до моменту вступу України до НАТО. При цьому в Угоді йдеться про те, що "Сполучене Королівство вважає, що майбутнє членство України в Організації Північноатлантичного договору (НАТО) зробить ефективний внесок у мир і стабільність у Європі" і буде надавати "підтримку майбутньої інтеграції України до євроатлантичних інституцій, зокрема шляхом підтримки планів реформ України та сумісності з НАТО".

Добре знаючи політичний процес України з перших років незалежності України, можу стверджувати, що про таку Угоду мріяли декілька поколінь українських політиків, дипломатів, політичних експертів, громадських активістів, які прагнули інтеграції України до Західного світу. Неодноразово були спроби вийти на подібну угоду з США, з іншими впливовими західними країнами. На жаль, жодна з цих спроб не мала результату. Лише зараз в умовах повномасштабної війни Росії проти України на Заході нарешті починає формуватись усвідомлення того, що Україна потребує довгострокової безпекової підтримки і реальної інтеграції в глобальні міждержавні структури Західного світу – ЄС і НАТО. Безпекова угода з Великобританією є не тільки підтвердженням цього, а справжнім міжнародно-правовим проривом України на цьому шляху, величезним успіхом української дипломатії.

Ця Угода стала результатом послідовної і системної роботи, яка розпочалась ще в 2022 році, коли була створена робоча група на чолі з керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком і екс-генсеком НАТО Андерс Фог Расмуссеном. У вересні 2022 р. ця робоча група презентувала свої пропозиції щодо гарантій міжнародної безпеки для України, зокрема тоді йшлося і про необхідність двосторонніх міжнародних договорів щодо таких безпекових гарантій. Після наполегливих дипломатичних зусиль України, лідери країн "Великої сімки" ухвалили в липні минулого року Спільну декларацію про міжнародні гарантії безпеки для України. Згодом до цієї декларації приєднались ще 24 країни. На основі цієї декларації і розпочалася робота над двосторонніми міждержавними угодами про гарантії безпеки для України. Посилання на цю декларацію є і в безпековій угоді між Україною і Великобританією.

Особливе значення безпекової угоди з Великобританією є в тому, що вона є першою такою угодою з країнами, які обіцяли нам безпекові гарантії. Президент Зеленський зазначив, що ця Угода може розглядатись як "основа для подібної роботи з іншими нашими партнерами", як "базовий документ у розвиток відповідного рішення "Групи семи". Безпекові угоди України з різними країнами будуть відрізнятись одна від іншої, але важливо задати певний стандарт, від якого можна відштовхуватись, і навколо якого можна вести переговори про подібні договори з іншими країнами.

Стратегічне значення безпекової угоди з Великобританією полягає в тому, що вона, разом з іншими подібними угодами, закладатиме фундамент нової архітектури безпеки в Європі. Забезпечення безпеки для України означатиме і формування спільної системи безпеки для всієї Європи. Але для цього перш за все потрібно зупинити російську війну проти України, а далі стримувати Росію від нових актів агресії. Також в перспективі необхідно буде підготувати низку секторальних безпекових угод і нову колективну угоду про безпеку і співробітництво в Європі.

 
Підписуйтесь на RegioNews
21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
Путін знов погрожує Заходу, але б'є по Україні: логіка терору
21 листопада 2024, 20:32
Після удару міжконтинентальною ракетою по Дніпру Путін виступив з заявою
21 листопада 2024, 20:08
У Чугуєві на Харківщині затримали чоловіка, який спалив військове авто
21 листопада 2024, 19:48
Скандальній очільниці Хмельницької МСЕК Крупі зменшили заставу на 200 млн гривень
21 листопада 2024, 19:15
Внаслідок ударів по Дніпру та Кривому Рогу постраждали 34 людини
21 листопада 2024, 18:46
Справа ексголови Дніпропетровської ОВА Резніченка: апеляція залишила без змін запобіжний захід
21 листопада 2024, 18:14
В Одесі затримали педіатра, яка пропонувала допомогу з ухиленням від мобілізації
21 листопада 2024, 17:52
"Укрзалізниця" збільшила кількість поїздів до Варшави
21 листопада 2024, 17:38
У Полтаві 12-річний учень розпилив перцевий балончик в школі
21 листопада 2024, 17:06
Удар по Дніпру міжконтинентальною ракетою: поліція показала відео з місця обстрілу
21 листопада 2024, 17:01