UA | RU
Олеся Островська-Люта Директор Мистецького Арсеналу info@regionews.ua
27 лютого 2025, 19:57

Виїзд митців і медійників за кордон: Мінкульт зняв з себе відповідальність

Мінкульт наразі припинив видавати "дозволи" на перетин кордону митцям. Насправді не дозволи, а листи сприяння, але суті це не змінює.
Мінкульт наразі припинив видавати "дозволи" на перетин кордону митцям. Насправді не дозволи, а листи сприяння, але суті це не змінює.

Мені ця ситуація нагадує відмову київської міської адміністрації розробити сенсовні алгоритми роботи міського транспорту під час повітряних тривог.

У чому схожість?

Думаю, справа в тому, що ці ситуації мають політичний і бюрократичний аспекти. В політичній площині ситуацію можна вирішити, в бюрократичній - ні. Але усі звинувачення лунають саме на адресу бюрократів, а не політиків. Як так?

Високоризиковані ситуації з великою кількістю невідомих можна врегулювати лише на політичному рівні. Тобто розробити такі правила (закони, підзаконні акти), які створюють рамку поведінки в цілому, а не в деталях, і при цьому припускають, що завжди щось може піти не так. Але загальне благо вимагає приймати ризик оцього "не так". Наприклад, тролейбус може продовжувати рух під час тривоги. Чи може в нього вдарити, припустимо, дрон? Так. Але правила при цьому не забороняють рух загалом, бо потреба пересування сотень тисяч людей переважає ризики від можливого одиничного влучання.

Менш дражливий приклад: якщо на дорогах є автомобілі, то кілька з них можуть зіткнутися і при цьому покалічаться люди. Чи треба заборонити рух автомобілів на дорогах? Наразі чинна рамка каже: ні, не треба, ми приймаємо цей ризик, але маємо правила, які стосуються вже деталей події (учасників, обставин тощо). У рамках цього підходу бюрократи спокійно реєструють автомобілі, які виходять на дороги. І якщо один з них наїхав на пішохода, то бюрократа, який зареєстрував автомобіль, не притягують до кримінальної відповідальності. Не притягують, бо є загальна, назвімо її політичною, рамка, в якій і діє бюрократ.

Чи є в нас така політична рамка для виїзду митців закордон або для руху громадського транспорту під час тривог? Ні, немає. Є якась практика, частокові алгоритми реагування, милиці, які створює держслужба там, де уникають рішень політики. За аналогією кажучи, кожен автомобіль, який виходить на дорогу, отримує лист-гарантію від держслужби, що він не потрапить в аварію. А коли таки потрапляє, до службовця, який виписав лист, приходять органи правопорядку з кримінальною справою.

Тобто, політики переклали відповідальність на держслужбу і туди ж каналізували загальне невдоволення. Чи помогло це комусь? Так, самим політикам, бо таким чином вони уникнули політичної відповідальності, а сАме невдоволення виборців за неправильне рішення. І ці виборці можуть відмовитися обрати їх на наступну каденцію. Але ж брати таку відповідальність - за спільні правила і загальне благо - це і є суть політики! Саме для цього і потрібні люди, які політикою займаються на щодень: ухвалювати рішення для всього суспільства при багатьох невідомих. Все так. Але багатолітня українська практика протилежна: перекладати політичні обов'язки на тих, хто їх у принципі не може виконати, а навпаки, має діяти в рамці вже утверджених підходів. Ця ситуація призводить до трощі державної служби, але зберігає на своїх місцях конкретних політиків.

Тепер, як це виглядає з боку державного службовця. Бюрократа, якщо хочете.

Держслужбовці діють, як каже чинна українська Конституція, в межах і спосіб. Тобто, строго так, як визначає закон. Не будемо сперечатися, чи це розумний підхід, - зараз є саме так. Отже за кожен їхній підпис є покарання. У нашому випадку виходить, що держслужбовці своїми підписами гарантують повернення митців з закордонних поїздок. Митці це часом ігнорують, і на плечах службовців накопичуються кримінальні справи. У якийсь момент ці службовці, які таки справді вболівають за культурну дипломатію і роблять, що можуть, відмовляються брати на себе більше і більше ризиків, оскільки ситуація асиметрична: свободу дій мають одні люди, а покарання за ці дії несуть інші. Знову за аналогією, за кермом авто одна людина - водій, а кримінальна справа - в іншої, бюрократа, який зареєстрував машину.

У цьому процесі всі учасники - митці, політики, органи правопорядку - каналізують ризики на конкретних держслужбовців. І ті, вважаючи ситуацію несправедливою, відмовляються ці ризики брати. Бо - ще раз - службовці діють строго в рамках регуляторки, а політики відмовляються цю регуляторку змінювати, аби не взяти на себе політичні (а не кримінальні, як держслужба) ризики.

Розумна ситуація? Ні. Можна її виправити? Так. Але не на бюрократичному, а на політичному рівні.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...
11 квітня 2025
Соціологія проти Мін’Єд. Чому українців за кордоном не зацікавили ініціативи Олексія Чернишова
На діяльності Міністерства національної єдності, за великим рахунком, можна ставити хрест. Міністерство з пафосною (цілком в стилі неймінгу нинішньої влади) назвою, створене минулого року, констатувал...