UA | RU
Геннадій Друзенко український юрист, громадський активіст, публічний інтелектуал info@regionews.ua
26 травня 2025, 21:15

Деколонізація: модернізація чи навпаки?

Деколонізація може відбуватися у двох формах: модернізації чи архіїзації
Деколонізація може відбуватися у двох формах: модернізації чи архіїзації
Фото з відкритих джерел

Перший шлях можна умовно назвати американським (або сингапурським), коли наголос робиться на прорив "з третього світу в перший", а не на плекання мовно-культурної відрубності від вчорашньої метрополії. Другий – африкансько-азійський, коли довести свою інакшість стає важливішим за якість цієї інакшості. Оскільки мовно-етнічне коріння нації сягає тисячоліть, зосередженість саме на цьому аспекті деколонізації має наслідком відтворення гірших імперських практик, але вже у патріотичній упаковці.

Підкреслю, це не альтернативні шляхи. Це радше варіації на тему. Це про наголоси та пріоритети. І прискорена модернізація Кореї аж ніяк не заперечувала розвиток корейської літератури, мистецтва, а згодом і прориву корейського кіно у світовий топ. Тобто прорив з третього світу в перший може відбуватися як мовою колишніх метрополій (США, Ірландія, Сигнапур), так і національними мовами (та ж Південна Корея чи Фінляндія). Альтернатива радше у спрямуванні основного вектору енергії перетворень та обмежених ресурсів новопосталих держав.

Прискорена модернізація економіки та держави – це насамперед про сутнісні перетворення. Про зростання добробуту, посилення обороноздатності, ефективізацію державного управління. Майже завжди це вимагає нормалізації взаємин з вчорашніми метрополіями. Про "Договір Джея" про дружбу, торгівлю і мореплавання, укладений у 1794 році між США і Великою Британією, як символ прагматизму американських еліт, я вже писав. Певен українцям також варто уважно простудіювати добу 1910-1945 років, коли Корея була генерал-губернаторством Японії. Можна знайти цікаві паралелі з періодом УРСР.

Якщо ми вже піднімаємо над Україною прапор деколонізації, варто брати приклад з Ірландії, Південної Кореї, Фінляндії та Сигапуру, які розуміли деколонізацію як прискорену модернізацію власної держави, прорив з третього світу в перший, а тільки (і не стільки) як мовно-культурну відрубність від вчорашньої метрополії.

Якщо ми вивчимо цей урок, можливо нам вдасться колись знайти modus vivendi співіснування з росією, яка ніяк не хоче деколонізуватись, дефрагментуватись і зникати з політичної мапи світу…

Буде ефективна, заможна та сильна українська держава – розвиватиметься українська мова, квістиме українська культура, українська ідентичність цікавитиме світ. Але не навпаки. Красти, вбивати, корумпувати, руйнувати у вишиванці можна не гірше, аніж у толстовці.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
13 червня 2025
"Помста" Путіна і наступ на Сумщину. Чого намагається досягти Росія
Країна-окупант може лише потішити пошарпане самолюбство шовіністичної частини суспільства
11 червня 2025
Блекаут на окупованих Запоріжжі та Херсонщині. Як ЗСУ зірвали плани росіян щодо ЗАЕС
Українська армія зірвала підступні плани російських окупантів, які "не помічали" представники імпотентного МАГАТЕ
04 червня 2025
Легендарна "Ворскла" на межі зникнення. Що чекає на клуб після вильоту з УПЛ, і до чого тут Жеваго
Кінець сезону-2024/25 у вітчизняному футболі відзначився цікавою подією. Із першої ліги ПФЛ до Прем'єр-ліги піднявся СК "Полтава", а у зворотному напрямку, із УПЛ у нижчий дивізіон, відправилася інша ...
02 червня 2025
Судний день російської стратегічної авіації. Що це змінить у війні та світі
Можливо, у майбутньому в підручниках історії буде записано, що СБУ операцією "Павутина" унеможливила Третю світову війну