UA | RU
02 червня 2025, 10:48

Судний день російської стратегічної авіації. Що це змінить у війні та світі

Можливо, у майбутньому в підручниках історії буде записано, що СБУ операцією "Павутина" унеможливила Третю світову війну
Можливо, у майбутньому в підручниках історії буде записано, що СБУ операцією "Павутина" унеможливила Третю світову війну
фото: konkurent

День 1 червня 2025 року увійде в історію не тільки російсько-української війни, але і в світову історію військових конфліктів загалом. І це не наша, українська суб’єктивна оцінка. Відомий ізраїльський військовий аналітик Сергій Ауслендер заявив більш ніж однозначно: "Те, що сьогодні зробила українська розвідка, за своїми масштабами, мабуть, навіть перевершує операцію "Пейджер". Але що ж сталося, чим це обернеться в найближчому і віддаленому майбутньому – і як вплине на нашу війну?

7 мільярдів і 34%. І це ще не все

Сталося те, що Служба безпеки України організувала блискучу операцію, завізши дрони на територію Російської Федерації і завдавши ними ударів по відразу чотирьох аеродромах, де базується стратегічна авіація збройних сил країни-агресора. Внаслідок атаки, заявили у СБУ, було уражено 34% літаків, які здатні нести і запускати крилаті ракети – ті самі, які час від часу летять по українських тилових містах. (Це за офіційними даними української сторони. За неофіційними, якщо рахувати тільки придатні для використання літаки – уражена половина і навіть трохи більше.) Загальна сума збитків окупантської сторони становить орієнтовно 7 мільярдів доларів США. Але суть цієї історії навіть не у сумі.

Фото: СБУ

Справа в тому, що уражені літаки – якщо не всі (Ту-160 все-таки доводили до кондиції уже в пострадянські часи), то велика їх частина – це та військова техніка, яку російський військово-промисловий комплекс уже не випускає. Ремонтувати сяк-так ще можуть, а от виготовити повноцінну заміну – тут вже знищеної єльцинським бардаком та путінською корупцією системи не вистачає. Тож втрата літаків стратегічної авіації є значно більшою, ніж просто знищені літаки.

Фото: скриншот із відео

Це знищення цілої галузі. Ба більше – знищення частини ядерної тріади РФ. Як відомо, Росія (як і США) має три повноцінні варіанти для завдання ядерного удару по ворожій території. Це міжконтинентальні балістичні ракети, МБР, які запускаються зі стаціонарних підземних шахт, атомні підводні човни, АПЧ, які можуть нести ракети з ядерними боєголовками, а також літаки стратегічної авіації. Саме цю частину ядерної тріади Служба безпеки України і знищила – принаймні на 34 (чи навіть 50) відсотки. І це ще не все.

Третьої світової не буде

Бо шахти, з яких мають запускати МБР, – це стаціонарні об’єкти. Інформацію про їхнє розташування знайти не так вже й важко. Ба більше, у західної розвідки ця інформація напевно є. Існують, звісно, мобільні установки – автомобільні, залізничні тощо. З ними зі зрозумілих причин дещо складніше – але і таку інформацію цілком реально отримати. А тепер моделюємо наступну ситуацію.

Світ котиться до глобального військового конфлікту. Конфлікту, у якому з обох сторін будуть ядерні держави – із відповідним арсеналом. І от Україна демонструє, як за допомогою копійчаних дронів можна вивести з ладу засоби для ведення ядерної війни. Нескладно уявити собі, що спільними діями України та Заходу (Україна тут хоча б тому, що уже одного разу зробила це – чому ж не використати корисний досвід східноєвропейських партнерів, правда?) виводяться з ладу залізничні пускові установки РТ-23УТТХ, автомобільні "Тополь-М", наземні та підземні стартові майданчики. Як у такому випадку Росія зможе повноцінно протидіяти Сполученим Штатам чи усьому Заходу?

Звісно, є ще ракети "Булава", розміщені на підводних човнах. Але, по-перше, навіть змодельована нами ситуація уже демонструє, що Росія цю війну програє. А по-друге – хто тепер, після СБУшної операції "Павутина", дасть гарантію, що в один прекрасний день не вибухнуть і російські субмарини? Навряд чи у цьому можуть бути упевнені навіть відчайдушні російські націоналісти.

А це означає одну просту річ. У перший день нинішнього літа Україна щонайменше відклала старт Третьої світової війни на далеке майбутнє. А, можливо, і взагалі ліквідувала можливість глобального військового конфлікту. Бо Росії просто не буде чим воювати.

Чи змінить атака 1 червня нашу війну

А тепер – два важливі моменти операції, які варто відзначити в контексті усієї російсько-української війни. По-перше, хід цього військового конфлікту українська дронова мегаатака навряд чи змінить. Точно так же, як не змінили її хід і постійні ракетні удари російської стратегічної авіації. Бо воюють все ж не літаки Ту-95 чи Ту-160, не дрони, а піхота. А її набирають і будуть набирати по російських містах і селах доти, доки в бюджеті країни-агресора будуть хоча б якісь гроші. (Думаємо, ніхто уже не сумнівається, що задля цієї статті видатків будуть урізані навіть потреби чиновників і спецслужб, що вже говорити про банальну соціалку.)

Фото: СБУ

По-друге, подібні операції – справа все ж унікальна, одинична. "Радіо Свободи" пише, що, за неофіційною інформацією, "Павутину" у Службі безпеки України готували півтора року. Не можна виключати, звісно, що паралельно розроблялися й інші плани – і втілення їх у життя ми скоро чи згодом побачимо. Та все ж не варто думати, що такі речі відбуватимуться щотижня чи навіть щомісяця.

Фото: СБУ

Та і безперешкодний доступ до аеродромів стратегічної авіації теж можна зрозуміти. Тут справа навіть не в тому, що усі системи ППО поїхали на західний кордон. Просто до цієї війни ніхто не міг навіть уявити, що аеродроми у Мурманській чи взагалі Іркутській областях може опинитися під такою серйозною загрозою. Звісно, вибухівку можна було провезти і раніше, до дронової ери, але тут же виникала б проблема транспортування на аеродром, встановлення на літаки і т. ін. Зараз цієї проблеми, як бачимо, немає – усе під дистанційним контролем, ще і з відео фіксацією доказів.

Відео: Укрінформ/СБУ

Звісно, після такого удару навіть забюрократизована російська машина почне розкручуватися у напрямку захисту таких об’єктів, як аеродроми, шахти МБР, порти АПЧ. І здійснити атаки, подібні "Павутині", стане складніше. Можливо, але уже з іншим рівнем використання різноманітних ресурсів. (А якщо не почне розкручуватися – то тут вже варто говорити про руйнування держави РФ як такої).

Не ейфорія, але стриманий енергетичний оптимізм

Тож українця головне зараз – не впадати у ейфорію. І не забувати, що зараз головний напрямок удару – який, звісно ж, неможливо було прорахувати півтора року тому, але на те у спецслужбі й працюють розумні люди, аби використовувати ситуацію на користь нових обставин – це переговори. 2 червня в Стамбулі знову збираються делегації Росії та України. І якщо перед попередніми перемовинами росіяни могли козиряти нехай і висмоктаними з пальця, але все ж аргументами щодо подальшого захоплення українських територій – то тепер свої козирі виклала на стіл Україна. Козирі, які, як ми уже пояснили, можуть фактично знищити можливість ядерного удару РФ у гіпотетичній Третій світовій війні.

Фото: OSINT-аналітик Кріс Біггерс

І на це окупанти будуть змушені зважати. Як вони уже зважають на успішну боротьбу із їхнім Чорноморським флотом. Згадайте, які були проблеми із використанням Україною морських трас для перевезення вантажів – і як без жодних "зернових ініціатив" вони зникли після затоплення крейсера "Москва" та інших кораблів ЧФ РФ. Щось подібне очікує на Росію і після удару по аеродромах стратегічної авіації. І це вони – звісно ж, не паяц Мединський, якого заради сміху відправляють на перемовини, а ті люди, які справді ухвалюють рішення, – невдовзі зрозуміють чи уже зрозуміли.

Ну, і очевидний підсумок операції "Павутина" – зменшення ракетних ударів по тилових, особливо в глибокому тилу, українських регіонах. Балістика не залітає далі Житомирщини, дрони теж дуже рідко дістаються до території за Збручем, а літаків, які здатні запустити крилаті ракети, як бачимо, усе менше і менше. Тож, скоріш за все, наступна зима пройде без істерик про можливість масштабних блекаутів та інших апокаліптичних картин. Це СБУ якщо не повністю, то на великий відсоток забезпечила 1 червня 2025 року.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
13 червня 2025
"Помста" Путіна і наступ на Сумщину. Чого намагається досягти Росія
Країна-окупант може лише потішити пошарпане самолюбство шовіністичної частини суспільства
11 червня 2025
Блекаут на окупованих Запоріжжі та Херсонщині. Як ЗСУ зірвали плани росіян щодо ЗАЕС
Українська армія зірвала підступні плани російських окупантів, які "не помічали" представники імпотентного МАГАТЕ
04 червня 2025
Легендарна "Ворскла" на межі зникнення. Що чекає на клуб після вильоту з УПЛ, і до чого тут Жеваго
Кінець сезону-2024/25 у вітчизняному футболі відзначився цікавою подією. Із першої ліги ПФЛ до Прем'єр-ліги піднявся СК "Полтава", а у зворотному напрямку, із УПЛ у нижчий дивізіон, відправилася інша ...
30 травня 2025
"Злий поліцейський" Трамп. Чи зупинять війну чергові погрози Білого дому Кремлю
Президент США продовжує чекати від президента Росії адекватності. Чи дочекається?