UA | RU
25 липня 2024, 13:18

Київський тролей-убивця: як його власники розвинули цілу мережу атракціонів та неодноразово потрапляли у скандали

Після того, як 21 липня у Києві, над Дніпром, обірвався трос канатної переправи, що призвело до загибелі людини, правоохоронці провели вже низку слідчих дій. Власники атракціону обіцяють співпрацювати зі слідством, але виявляється, що компанія, яка експлуатувала тролей на Дніпром, вже неодноразово була фігурантом різноманітних скандалів, зокрема й судових. RegioNews дослідив діяльність фірми і як виявилось, вона має цілу мережу атракціонів у столиці
Після того, як 21 липня у Києві, над Дніпром, обірвався трос канатної переправи, що призвело до загибелі людини, правоохоронці провели вже низку слідчих дій. Власники атракціону обіцяють співпрацювати зі слідством, але виявляється, що компанія, яка експлуатувала тролей на Дніпром, вже неодноразово була фігурантом різноманітних скандалів, зокрема й судових. RegioNews дослідив діяльність фірми і як виявилось, вона має цілу мережу атракціонів у столиці

Трагедія, що призвела до загибелі 20-річного хлопця, сталась 21 липня внаслідок обриву тросу тролея, що простягався від майданчику неподалік Арки Свободи українського народу до Труханового острова. Хлопець, як і попередні тисячі користувачів атракціону, їхав на тролеї через Дніпро, але в районі Пішохідного мосту в якийсь момент трос обірвався, і чоловік впав у річку. Майже одразу рятувальники почали пошукові роботи, але хлопця ніяк не вдавалося знайти. Лише на ранок, 22 липня, тіло знайшли неподалік місця трагедії.

Тролей через Дніпро дозволили в КМДА

У січні 2021 року київська влада визначила ТОВ "Активна країна" переможцем інвестиційного конкурсу із залучення інвестора щодо облаштування атракціону канатна переправа від Арки Свободи українського народу (на той час вона називалась Аркою дружби народів) до Труханового острова. Замовником реалізації проєкту тоді виступило комунальне підприємство "Плесо", що опікується землями водного фонду у столиці.

Згідно із даними системи YouControl, серед засновників ТОВ "Активна країна" є три особи: Олександр Коверенко, Клим Палажченко та Денис Курта. Останній є безпосереднім керівником компанії, і саме він у відеозверненні висловлював співчуття щодо загибелі чоловіка під час обриву тросу на тролеї над Дніпром, а також обіцяв співпрацювати зі слідством.

Атракціон відстояли через суд

Майже одразу після трагедії розслідуванням справи зайнялися правоохоронці. За процесуального керівництва Печерської окружної прокуратури Києва розпочато кримінальне провадження за фактом обриву канатної переправи. Розслідування проводиться за фактом порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою та службової недбалості, що спричинила смерть людини. Згідно з останньою статтею Кримінального кодексу, винуватці трагедії можуть отримати позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.

Більше того, у прокуратурі Києва заявили, що ще у 2021 році вимагали через суд заборонити роботу атракціону. Тоді прокуратура просила Феміду скасувати розпорядження КМДА, згідно з яким переможцем інвестиційного конкурсу з побудови цього атракціону визнали компанію без досвіду з реалізації подібних проєктів. До того ж, ця компанія не мала досвіду експлуатації атракціонів подібного типу, враховуючи їх потенційну небезпеку для життя та здоровʼя. Проте тоді Господарський суд Києва відмовив у клопотанні прокуратури. Вже у 2022 році ще два суди, зокрема й Верховний суд, залишили у силі рішення суду першої інстанції, а тому бізнесменам відкрилось зелене світло до експлуатації тролея.

Втім, у КМДА одразу ж відреагували на заяви столичної прокуратури, запевняючи, що Київська міська прокуратура у 2021 році через суд не намагалася скасувати роботу самого атракціону, а лише оскаржувала результати інвестиційного конкурсу стосовно компанії-переможця та відповідне розпорядження КМДА від 11.01.2021 року. Мовляв, сам атракціон на той момент ще не існував як такий. Саму канатну дорогу біля Пішохідного мосту відкрили згодом, після владнання усіх судових тяганин.

Не перший скандал власників атракціону

Компанія "Активна країна" має цілу мережу мотузкових парків у Києві й один у Вінниці. Зокрема, у столиці цій мережі належать мотузкові парки на проспекті Володимира Івасюка, Дніпровській набережній, на вулицях Донця та Парково-Сирецькій, у парках "Молодіжний" та "Перемога". Також вони експлуатують ролер – так звані американські гірки по-українськи – у парку Рильського, а ще – тюбінг-гірку в тому ж парку "Перемога". Цікаво, що на вулиці Горіхуватський шлях ТОВ "Активна країна" пропонує киянам політ над озером Дідорівка на висоті 60 метрів. Знову ж таки, цей атракціон функціонує за допомогою спеціальних тросів, схожих на ті, що обірвалися над Дніпром 21 липня. Загалом йдеться про 10 розважальних об'єктів у Києві, якими керує компанія. Втім, на сайті немає інформації про тролей, що обірвався над Дніпром 21 липня.

Також на сайті компанії вказано, що вона має мотузковий парк у місті Вінниця у тамтешньому Вишенському парку. Саме навколо цього мотузкового парку ще у 2018 році виник скандал, коли вінницькі активісти запевняли, що мотузковий атракціон шкодить багаторічним дубам у парку Дружби народів, як на той час він називався. Мовляв, перев'язані мотузками багаторічні дуби поступово всихають. Керівництво парку тоді запевняло, що ніякої шкоди атракціони дубам не завдають.

В той самий час на початку 2021 року ще один скандал за участі ТОВ "Активна країна" стався у парку імені Рильського у Києві. Тоді компанія почала тут будівництво так званої тюбінг-гірки, але проти цього категорично виступили багато місцевих жителів. За даними ЗМІ, активісти тоді пов'язували це будівництво начебто з домовленостями між керівництвом парку, місцевими комунальниками та компанією, оформленою на Клима Палажченко (є одним з акціонерів ТОВ "Активна країна") – сином на той час начальника охорони національного природнього парку "Голосіївський" Олександра Палажченка. Тюбінг-гірка, зрештою, у парку Рильського так і не з'явилась, але "Активна країна" відкрила її у парку "Перемога". Натомість у парку Рильського компанія все ж експлуатує два об'єкти – ролер та мотузковий парк.

Звісно, після трагедії на тролеї, що забрала життя 20-річного хлопця, як завжди це буває можна очікувати різноманітних перевірок усіх інших атракціонів у столиці. Втім, подібні об'єкти, що мають підвищену небезпеку для людей, мають у належному стані утримувати їхні власники, а контролюючі органи слідкувати за цим, щоб подібних летальних випадків не траплялось.

29 жовтня 2024
Гучна реформа МСЕК: чи є шанс поставити хрест на липових довідках про інвалідність
Після затримання очільниці Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи, справи про видачу сумнівних довідок про інвалідність у цьому регіоні почали вспливати просто пачками. Наприклад, у цій справі вже за...
24 жовтня 2024
Життя після ТЦК: як мобілізованих по-новому навчатимуть захищати Україну
Нещодавно у Головному управлінні доктрин і підготовки Генштабу ЗСУ визнали, що за останні місяці мобілізаційний потік зазнав зменшення. Цей та інші супутні фактори стимулювали керівництво Збройних сил...
17 жовтня 2024
План перемоги Зеленського: як експерти оцінюють ініціативу президента
Напередодні президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план перемоги над росією. Цей документ містить п’ять основних пунктів щодо того, як змусити рф припинити війну і за словами очіль...
10 жовтня 2024
Після війни в Україні залишаться не більше 25 млн людей – соціолог Володимир Паніотто
Скільки сьогодні громадян в Україні, чому підвищення народжуваності дасть економічний ефект лише за 20 років і чому без мігрантів з інших країни буде неможливо відновити Україну — про все це RegioNews...