UA | RU
19 січня 2024, 15:43

Полтава без тепла і води? Чому місто посеред зими може спіткати ЖКГ-апокаліпсис

Вже невдовзі Полтава й деякі міста та селища, що розташовані навколо обласного центру, можуть залишитися без опалення, гарячої води. І все це може відбутися, зокрема, через недалекоглядну політику місцевої влади
Вже невдовзі Полтава й деякі міста та селища, що розташовані навколо обласного центру, можуть залишитися без опалення, гарячої води. І все це може відбутися, зокрема, через недалекоглядну політику місцевої влади
Фото: "Полтаватеплоенерго"

RegioNews розбирався, чому жителі Полтави ризикують посеред зими опинитися без благ цивілізації.

Сьогодні опалення та гарячу воду у будинки жителів Полтави та деяких навколишніх громад постачає Полтавське обласне комунальне підприємство "Полтаватеплоенерго", що підконтрольне Полтавській обласній раді. Саме очільник облради Олександр Біленький і почав розганяти інформацію про те, що вже невдовзі "Полтаватеплоенерго" може стати банкрутом, що, звісно ж, може призвести до жахливих наслідків — припинення постачання опалення та гарячої води для жителів Полтави та околиць. Сам Біленький вже прямо каже, що все це може відбутися через ситуацію навколо Кременчуцької ТЕЦ.

Історія з Кременчуцькою ТЕЦ

Свого часу Кременчуцьку ТЕЦ, що є одним із найбільших підприємств ТКЕ на Полтавщині, входила до орбіти олігарха Ігоря Коломойського, який зараз перебуває в СІЗО. Протягом весни 2022 року Кременчуцьку ТЕЦ кілька разів обстріляли росіяни. Вже влітку ТЕЦ передали на баланс Полтавській облраді, а фактично — у керування "Полтаватеплоенерго", щоб відновити роботу після ракетних ударів. Зараз же керівництво підприємства заявляє, що під час передачі ТЕЦ їм не було відомо про шалені борги, які мала теплоелектроцентраль перед "Нафтогазом". Йдеться про борг майже у 1,5 мільярда гривень, і саме його тепер вимагає сплатити державна газопостачальна компанія.

Зараз голова Полтавської облради та керівництво "Полтаватеплоенерго" хочуть, аби Кременчуцьку ТЕЦ на свій баланс забрала держава, щоб вже центральна влада вирішувала, як погасити борги ТЕЦ перед "Нафтогазом". 16 січня навіть відбулась сесія Полтавської облради, на якій депутати проголосували за звернення до президента та уряду з проханням забрати Кременчуцьку ТЕЦ на баланс держави.

Водночас Біленький уже неодноразово заявляв про те, що обласний бюджет не потягне виплату такого боргу, який, за його словами, був "напрацьований" ще до того, як ТЕЦ перейшла у власність області.

Більше того, після Нового року Біленький заявив, що "Полтаватеплоенерго" переведена "Нафтогазом" на тариф ПОН — постачальника останньої надії. Простіше кажучи, якщо у 2023 році "Полтаватеплоенерго" сплачувала близько 8 гривень за 1 куб. метр газу для генерації тепла, то з 1 січня 2024 року цей тариф уже становить більше 25 гривень за 1 куб. метр. Тому Біленький каже, що з такими тарифами на закупівлю газу "Полтаватеплоенерго" може оголосити себе банкрутом.

Проблема виникла не вчора

Восени 2023 року деякий час абоненти "Полтаватеплоенерго" вже сиділи без гарячої води. Саме тоді конфлікт між комунальним теплоенерго та "Нафтогазом" досяг здавалося свого піку, адже "газовики" вимагали сплатити борг, що має Кременчуцька ТЕЦ, а тому прикрутили постачання газу "Полтаватеплоенерго". Усе вирішив лише діалог керівників Полтавської області та центральної влади у Києві. Після цього "Нафтогаз" відновив постачання газу "Полтаватеплоенерго", але як виявилось, проблеми нікуди не зникли, адже з нового року "Нафтогаз" вже хоче, щоб полтавське теплоенерго сплачувало не по 8 гривень за 1 куб. метр газу, а усі 25 гривень.

Разом з тим, окремі представники Полтавської облради постійно скаржаться на занизькі тарифи на комунальні послуги. Наприклад, влітку 2023 року депутат Полтавської облради та за сумісництвом перший заступник гендиректора "Полтаватеплоенерго" Ігор Процай скаржився, що вартість енергоносіїв зростає, але тарифиьна теплову енергію під час воєнного стану підвищувати заборонено. Чиновник тоді поскаржився, що чинні тарифи мінімум на 20% нижчі, ніж економічно обґрунтовані. Мовляв, через це збитки "Полтаватеплоенерго" за рік сягнуть близько 800 мільйонів гривень.

З іншого боку на фоні таких заяв досить дивно виглядає рішення, яке Полтавська облрада прийняла минулого 2023 року. Тоді депутати проголосували за те, щоб знизити тариф на теплову енергію для приватних підприємств майже у два рази, а для населення не підвищувати тариф. Саме подібні популістичні заяви та рішення облради прослідковувались роками, що зрештою, можна припустити, і призвело до проблем сьогодення.

Заплутана тарифна система

Наприклад, у Полтаві загалом заплутана тарифна система на ту ж послугу з постачання опалення. Ще у грудні 2021 року Полтавською облрадою було прийнято рішення про так званий двоставковий тариф. Він складається з умовно-змінної частини тарифу та умовно-постійної частини тарифу. У першому випадку йдеться про фактично спожите тепло під час опалювального сезону, а друга частина тарифу — сплачується населенням протягом усього року, і її можна назвати абонплатою за послуги з постачання опалення. Саме з умовно-постійної частини тарифу покриваються витрати на заробітні плати, ремонти, сплату податків і таке інше.

За офіційними даними "Полтаватеплоенерго", наприклад, у листопаді 2023 року населення сплачувало майже по 16 гривень за 1 кв. м опалювальної площі житла, якщо брати умовно-змінну частину тарифу. А от так звана абонплата — умовно-постійна частина тарифу — була на рівні трохи більше 10 гривень за 1 кв. м. Тобто, якщо брати середньостатистичну трикімнатну квартиру в Полтаві площею 65 кв. м, то в листопаді за опалення такого житла його власники загалом сплачували майже 1700 гривень. Для порівняння, у Києві вартість була такою самою. Тобто, тариф на рівні зі столицею, і це може піддавати сумніву постійні заяви представників Полтавської облради про занизькі тарифи.

З гарячою водою ситуація теж неоднозначна. По-перше, у Полтаві, по суті, плаваючий тариф на постачання гарячої води населенню. Наприклад, для одних житлових будинків він може складати 105 гривень за 1 куб гарячої води, а для деяких будинків — навіть 127 гривень за куб. Хоча у більшості великих міст країни тариф один для усіх споживачів. До того ж, подекуди набагато нижчий, ніж у Полтаві. Наприклад, у тому ж Києві за 1 куб гарячої води населення сплачує трохи менше 98 гривень, і цей тариф один для усіх будинків. Причому слід враховувати і той факт, що у столиці звісно зарплати вищі, ніж у Полтаві.

Втім, можливе припинення теплопостачання та гарячої води є не єдиною проблемою для жителів Полтави. Днями стало відомо, що комунальне підприємство "Полтававодоканал", що підпорядковується також Полтавській облраді, має 8 млн гривень боргу перед "Полтаваобленерго" за використану електроенергію. За несплату цього боргу енергетики вже вимкнули електропостачання в деяких офісах "Полтававодоканал". Якщо ж і після цього борг не сплатять, є велика загроза відключення від електропостачання насосів водоканалу, а це вже призведе до відсутності холодного водопостачання для багатоповерхівок Полтави. За останнім даними голови Полтавської облради Олександра Біленького, ситуація з точковим відключенням структур "Полтававодоканал" наразі стабільна і загрози відключення води для жителів міста немає. Втім, чи буде так продовжуватися й надалі, сам очільник облради, схоже сам не знає.

Тобто, як бачимо, одразу два комунальні підприємства критичної інфраструктури, що підпорядковуються Полтавській облраді, мають величезні проблеми з виплатою боргів. І найбільш ганебно у цій ситуації те, що заручниками цієї ситуації є саме жителі обласного центру та деяких навколишніх міст.

25 липня 2024
Київський тролей-убивця: як його власники розвинули цілу мережу атракціонів та неодноразово потрапляли у скандали
Після того, як 21 липня у Києві, над Дніпром, обірвався трос канатної переправи, що призвело до загибелі людини, правоохоронці провели вже низку слідчих дій. Власники атракціону обіцяють співпрацювати...
15 липня 2024
На ВЛК медичний огляд не проводять – уся інформація про хвороби має бути у "HELSI". Юрист Катерина Аніщенко – про те, як відбувається ВЛК
16 липня спливають 60 днів, що були відведені, згідно із законом про посилення мобілізації, на оновлення військово-облікових даних усім військовозобов'язаним українцям. RegioNews поцікавився у юриста ...
12 липня 2024
Чому влада звільнить прем'єр-міністра Дениса Шмигаля
В Офісі президента всерйоз думають про звільнення прем'єр-міністра. Хто його може замінити, наскільки реальною є трансформація Кабміну та яких призначень в уряді ще чекати найближчим часом
04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
У Запоріжжі правоохоронець вкрав у померлого чоловіка майже 800 тисяч гривень
27 липня 2024, 01:35
На Вінниччині 17-річний юнак вбив молоду жінку
27 липня 2024, 00:12
Відпочивав разом із друзями: на Закарпатті чоловік втопився в озері
26 липня 2024, 23:23
Росіяни атакували дроном житлові будинки в Запорізькому районі: поранені 3 цивільних
26 липня 2024, 22:06
У застосунку Резерв+ став доступним статус бронювання від мобілізації, — Міноборони
26 липня 2024, 21:44
За тиждень Сили оборони знищили майже 8000 ворожих БпЛА
26 липня 2024, 21:15
Злочинних наказів не виявили: у 59 ОМПБр завершили службову перевірку
26 липня 2024, 20:45
Я нічого не робив: підозрюваний у вбивстві Фаріон заперечив свою причетність
26 липня 2024, 20:15
Гауляйтер Пасічник отримав підозру за організацію примусової "мобілізації" на Луганщині
26 липня 2024, 19:42
Війська Росії вдарили по Нікопольщині: серйозні поранення отримав чоловік
26 липня 2024, 19:00