UA | RU
29 вересня 2023, 13:00

Скандальна заява Корнієнка: чому Україна вже перейшла до "президентської держави"

Навколо "Слуги народу" і Президента розгорілася нова жвава дискусія з присмаком скандалу. Поштовхом до неї стали слова першого віцеспікера та одного з лідерів президентської партії Олександра Корнієнка про тестування моделі переходу від парламентсько-президентської до президентської форм правління. І хоча опозиція дещо вільно протрактувала слова депутата, втім побоювання щодо зростання повноважень глави держави аж ніяк не безпідставні.
Навколо "Слуги народу" і Президента розгорілася нова жвава дискусія з присмаком скандалу. Поштовхом до неї стали слова першого віцеспікера та одного з лідерів президентської партії Олександра Корнієнка про тестування моделі переходу від парламентсько-президентської до президентської форм правління. І хоча опозиція дещо вільно протрактувала слова депутата, втім побоювання щодо зростання повноважень глави держави аж ніяк не безпідставні.
Фото: sluga-narodu.com

Все почалося з того, що слова Кірієнка на своїй фейсбук-сторінці процитувала депутатка Київради Вікторія Пташник. "Ми зараз тестуємо модель переходу від парламентсько-президентської держави до президентської, з сильним президентом", – зазначила вона. І багато хто сприйняв це як намір партії влади змінити Конституцію та надати главі держави нових повноважень. Що, звісно, викликало обурення великої частини суспільства, переважно серед прихильників опозиційних до чинного глави держави політсил.

Втім, сам Корнієнко одразу ж заперечив, що мова йде про розширення повноважень Президента. Мовляв, йшлося лише про ситуацію в умовах воєнного стану. Пізніше в мережі з'явився повний запис його виступу, який підтверджує, що слова віцеспікера таки дещо вирвали з контексту. "Я думаю, що ми останні 600 днів тестуємо зсув нашої парламентсько-президентської моделі у бік більш сильного президента", - зокрема сказав він.

Дійсно, ні про які зміни до Конституції, ані про перехід до президентської форми правління Корнієнко не говорив, а опозиція інтерпретувала слова Корнієнка у вигідний для себе спосіб.

Однак тут важливий не сам факт перекручування, як те, що фактично відбувається в державі. Адже ще з 2019 року, задовго до початку повномасштабного вторгнення та введення воєнного стану, ми всі спостерігаємо серйозне посилення повноважень і ролі Президента.

Що цьому сприяло? По-перше, безпрецедентна підтримка Володимира Зеленського на президентських виборах. Величезний кредит довіри надав йому й великої політичної ваги як в очах українського народу, так і в очах інших учасників політичного процесу. Повний контроль над парламентською монобільшістю "Слуги народу", яка хоч і є неоднорідною, сформував навколо Володимира Олександровича образ батька нації. І війна ще більше підсилила його. Та й опозиція ніколи не заперечувала того факту, що зараз має набагато менше можливостей та впливу, ніж в останні роки української незалежності.

На цьому фоні політична роль уряду та парламенту стала набагато нижчою. Вже давно не секрет, що нових міністрів, начальників силових і правоохоронних органів, керівників ключових і найбільш "хлібних" органів виконавчої влади затверджують аж ніяк не в будівлі Кабміну, а на вулиці Банковій. А Верховній Раді у цьому процесі відводять чисто протокольну функцію.

Тому слова Корнієнка добре лягли у канву загальнополітичної ситуації в країні, що і викликало таку гостру реакцію громадськості. Але не цей момент є найголовнішим.

Загалом "слуг" нинішня ситуація в країні цілком влаштовує. Щоправда, вони завжди не враховують, що великі рейтинги й широкі повноваження покладають на них співмірну відповідальність. А це небезпечно для самого Володимира Зеленського.

У разі будь-яких "проколів" влади уся відповідальність лягає персонально на президента та його найближче оточення. Це чудово підкреслило нещодавнє соціологічне опитування, у якому переважна більшість покладає на Президента повну відповідальність за корупцію в уряді та військових адміністраціях. І це опитування дуже не сподобалося Офісу президента, спонукавши можновладців висунути не надто обґрунтовані претензії до соціологів.

Президенту важливо не забувати, що великі повноваження продукують посилену відповідальність, яка б'є і по самому президенту. Все було б простіше, якби в країні зберігався певний баланс влади й опозиції. Але, через як об'єктивні, так і суб'єктивні причини, з 2019 року вага президента як і його відповідальність за ситуацію в країні лише зростає.

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
Росіяни вдарили по Запорізькій області з авіації та РСЗВ: поранені цивільні
15 грудня 2024, 10:16
У ВМС повідомили, чи є загроза ударів "Калібрами" з моря
15 грудня 2024, 09:55
Більша вогнева потужність: Україна модернізувала американські бронетранспортери М113
15 грудня 2024, 09:30
Як відключатимуть світло в Україні 15 грудня: в Укренерго показали графіки
15 грудня 2024, 07:00
Теракт біля будівлі ТЦК у Дніпрі: правоохоронці затримали підривника
15 грудня 2024, 05:05
На Київщині горів приватний будинок: загинула 32-річна жінка
14 грудня 2024, 19:10
Бив окупантів на найгарячіших напрямках: під час виконання бойового завдання загинув пілот 299-ї бригади
14 грудня 2024, 18:40
Росіяни поцілили дроном в авто "Укрпошти" на Миколаївщині: водій у важкому стані
14 грудня 2024, 18:15
Сиділи за прихованою стінкою: на Закарпатті зупинили бус з ухилянтами
14 грудня 2024, 17:21
У Дніпрі пролунав вибух: є загиблий та поранені, серед них – поліцейські
14 грудня 2024, 16:36