UA | RU
17 травня 2023, 13:30

На саміті Ради Європи створили реєстр збитків від російської агресії: чому це важливо

На саміті Ради Європи, який триває у Ісландії, створили реєстр збитків для України, який відкриває шлях до майбутнього міжнародного комплексного механізму компенсації жертвам російської агресії
На саміті Ради Європи, який триває у Ісландії, створили реєстр збитків для України, який відкриває шлях до майбутнього міжнародного комплексного механізму компенсації жертвам російської агресії

RegioNews розповідає, що ця подія означає для України та яке значення Реєстру.

Чим важливе підписання договору

Як зазначається у повідомленні прес-служби Ради Європи, 43 країни та Євросоюз приєдналися або виявили намір приєднатися до Реєстру, створеного учасниками Саміту глав держав та урядів Ради Європи, який проходив у Рейк'явіку 16-17 травня.

"Реєстр є важливим етапом на шляху до справедливості та відшкодування Україні та українцям збитків, які Росія завдала своєю жорстокою війною. Тепер необхідно забезпечити безпосередньо роботу реєстру, аби постраждалі від російської агресії могли подавати свої заяви", - зазначив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Він додав, що метою є створення комплексного механізму компенсації, який забезпечить виплату РФ повного відшкодування Україні згідно з міжнародним правом. Зокрема, за рахунок російських активів у світі.

"Рада Європи може і повинна відігравати важливу роль у забезпеченні підзвітності. Реєстр є важливим кроком до притягнення до відповідальності за злочини, скоєні під час жорстокої війни Росії, і сильним сигналом підтримки України", - сказала прем'єр-міністр Ісландії Катрін Якобсдоттір.

Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич зазначив, що рішення створити Реєстр збитків під егідою Ради Європи є історичним. Вона сказала, що "це допоможе жертвам зафіксувати їхні збитки та є життєво важливим для будь-якого механізму компенсації. Підтримане дуже великою коаліцією держав-членів і держав, що не є членами ЄС, це одне з перших юридично обов’язкових рішень щодо притягнення Росії до відповідальності за її дії".

Зазначається, що місцезнаходження Реєстру буде в Гаазі (Нідерланди), а офіс-супутник - в Україні. Реєстр створили на початковий період у три роки. Він слугуватиме записом доказів та інформації про претензії щодо збитків чи ушкоджень, спричинених російською агресією проти України.

Основне про Реєстр

  • створюється як платформа для міжурядової співпраці, яка діє в інституційних рамках Ради Європи. Реєстр є юридичною особою відповідно до національного законодавства Королівства Нідерландів і України та знаходиться фізично в Нідерландах;
  • отримує та обробляє інформацію про вимоги по відшкодуванню збитків та докази;
  • є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним договором у співпраці з Україною; далі буде створено Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд;
  • будь-яка держава-член або спостерігач Ради Європи та Європейського Союзу, а також будь-яка інша держава, яка проголосувала за резолюцію ГА ООН (14 листопада 2022 р.) може приєднатися до Реєстру.

Хто підписав договір про Реєстр збитків, а хто відмовився

Підписали договір представники 34 країн:

Австрія, Бельгія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словацька Республіка, Словенія, Іспанія, Швеція, Велика Британія. Зрозуміло, що й Україна.

Асоційовані члени (7): Албанія, Ліхтенштейн, Республіка Молдова, ЄС, США, Канада, Японія.

Ще три країни висловили готовність і проходять внутрішні процедури: Андорра, Болгарія, Швейцарія.

Не підписали (6): Азербайджан, Вірменія, Боснія, Угорщина, Сербія, Туреччина.

Яких збитків зазнала Україна від російської агресії

Станом весну 2023 року, за приблизними підрахунками, вартість реконструкції та відновлення в Україні становить приблизно 411 мільярдів доларів. Потреби у реконструкції охоплюють період з 2023 по 2033 рік.

"За кожним зруйнованим будинком, лікарнею чи школою стоїть життя українців. Втрата життя, відсутність доступу до належної медичної допомоги для вагітних жінок і людей похилого віку або дитини, яка не може ходити до школи. Хоча психологічна травма не піддається оцінці, RDNA2 є лише початком оцінки втрати. Але щось не можна відновити", – заявила раніше постійний координатор ООН в Україні Деніз Браун.

Найбільші потреби у фінансовому відновленні потребують транспорт – 92 мільярди доларів.
Відновлення житла – 69 мільярдів доларів.
Енергетика та видобуток – 47 мільярдів доларів.
Ліквідація вибухонебезпечних предметів – 40 мільярдів доларів.

Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський здійснив велике турне країнами Європи, він відвідав Італію, Німеччину, Францію та Велику Британію. Після чого глава держави заявив, що повертається до України з новими оборонними пакетами.


 
Підписуйтесь на RegioNews

Натисніть «Подобається», щоб читати
Regionews.ua в Facebook