UA | RU
11 березня 2019, 13:44

Суперпродукт майбутнього, який росте на поверхні будь-якого болота

Ряска – крихітні зелені рослини, які покривають поверхню багатьох водойм України. Але далеко не всі знають, що ряску можна ще й вживати в їжу. Деякі види цієї рослини за вмістом білка не поступаються соєвим культурам. Подробиці – в публікації Аgronews.

Багато сортів ряски не тільки їстівні, але і настільки насичені поживними речовинами, що цілком можуть претендувати на звання “суперпродукт”. Про це стало відомо з результатів нового дослідження німецьких і індійських вчених.

Наприклад, вид ряски Wolffia globosa містить практично стільки ж білка, що і горох, або ж соєві боби. А ще вчені виявили в рясці значні рівні омега-3 жирних кислот.

В Україні, та й в усьому світі ряску поки не вирощують для комерційного виробництва. Однак відомо чимало випадків вживання її в їжу.

Ізраїльський стартап Green Onyx використовує ряску для приготування вітамінного напою. Її збирають і їдять в Південно-Східній Азії, додаючи в омлет і в суп як шпинат.

Чиста, як сльоза

Однією з проблем масового виробництва ряски є те, що вона легко поглинає з води будь-які хімічні речовини. Вирощувати рослини для їжі необхідно тільки в чистій воді.

Водночас ця властивість ряски робить її цінним природним очищувачем водойм від токсичних домішок.

Ряска добре переносить складні погодні умови і переживає навіть сильну зиму, продовжуючи рости в воді під льодом. Навесні вона знову спливає на поверхню водойми.

З огляду на низьку вартість і високу продуктивність врожаю, ряску можна легко вирощувати в гідропонних умовах, стверджують вчені.

Корисні якості

За своєю харчовою цінністю ряску можна порівняти із злаковими. Вона дуже багата на білок, в висушеному вигляді його кількість в сировині становить близько 40%. За цією ознакою ряска обганяє картоплю – в ній в 5 разів більше білка, і в 10 разів більше жирів.

Водночас протеїн з ряски відрізняється значним вмістом важливих для організму амінокислот – їх в рясці більше, ніж у рисі і кукурудзі. Серед них глутамінова кислота, яка належить до умовно незамінних амінокислот і покращує роботу нервової системи, а також аргінін і аспарагінова кислота.

Ряска містить і дубильні речовини. У ній є полісахариди, сульфоліпіди, а також вітаміни С, Е, PP, вітаміни групи В. Рослина здатна накопичувати солі йоду і брому, фосфор, кальцій, кремній, магній, мідь, залізо і цинк.

Фармакологічна застосування

Прихильники народної медицини приписують рясці численні лікувальні властивості: при хворобах шкіри і підшкірної жирової клітковини, хворобах очей, імунної, травної, ендокринної та репродуктивної системи, гіповітамінозах, інфекціях та інвазіях.

Спиртовою настоянкою ряски полощуть горло під час ангіни, рятують пошкоджені голосові зв’язки. Підігрівши, закапують цей настій в вуха від отиту.

Експериментальні дослідження підтверджують антибактеріальну та антимікотичного активність ряски.

У народній медицині України ряску болотну здавна застосовували як заспокійливий засіб при підвищеній нервовій збудливості і схильності до неврозів і істерик.

Щоб приготувати

З ряски і зелені петрушки роблять пасту для бутербродів. Рослини подрібнюють, додають гірчицю і перемішують з розм’якшеним маслом.

З ряски роблять заправку для супу і різноманітні салати.

Виготовляють з ряски всілякі настоянки. З медом і без. Рецептів, і застосувань цій унікальній рослині безліч.

У перспективі з ряски можна готувати навіть поживне пюре, “зелену ікру” і смузі, впевнені вчені.

 

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...
На Сумщині вагітна жінка врятувала з пожежі трьох дітей
11 грудня 2024, 21:24
Путін і дедлайни: як ЗСУ зривають плани Кремля на Курщині
11 грудня 2024, 20:50
На Чернігівщині Mazda врізалась у вантажівку: загинула 24-річна дівчина
11 грудня 2024, 20:26
Квитки на міжнародні потяги за 300-500 євро: посадовцям Укрзалізниці оголосили підозри
11 грудня 2024, 19:51
На замовлення росіян підпалив електропідстанцію: у Миколаєві затримали палія
11 грудня 2024, 19:27
Росіяни за день майже 30 разів обстріляли Нікопольщину: є пошкодження та постраждалий
11 грудня 2024, 18:48
На Вінниччині 5 людей отруїлися чадним газом, серед них — 3 дітей
11 грудня 2024, 18:30
У Чернівцях затримали чоловіка, який підпалив намети із гуманітарною допомогою міжнародної організації
11 грудня 2024, 18:19
Росія може завдати новий удар "Орєшніком" найближчим часом по Україні: розвідка США
11 грудня 2024, 18:06
На Рівненщині бус протаранив автобус: серед постраждалих – три дитини
11 грудня 2024, 17:45