Як повернути після війни українців, які виїхали за кордон: основні фактори
Дані Державної прикордонної служби, які збігаються з даними прикордонних служб країн Європи – дають значно менші цифри. Зокрема на кінець 2023 року було зафіксовано 22,9 млн виїздів з України з початку повномасштабного вторгнення та 20,1 млн в’їздів. Різниця становила 2,81 млн осіб.
Можна припустити, що тимчасовий прихисток чи аналогічний статус отримала значна частина українців, які виїхали до лютого 2022 року з інших, переважно економічних причин.
Які потреби у мігрантів?
Згідно з опитуванням Info Sapiens отримано такі відповіді на питання: "Які з цих факторів можуть стимулювати Вас повернутися в Україну?":
Остаточне закінчення війни – 51,2%.
Відсутність бойових дій або повітряних ударів на території проживання – 34,1%.
Гідно оплачувана робота в Україні – 28,3%.
Вищий рівень життя в Україні – 20,7%.
Відновлення інфраструктури у моєму регіоні – 17,7%.
Закінчення дії тимчасового прихистку – 17,4%.
Світовий досвід
Фахівці аналітичних центрів ІСЕТ, CASE та КШЕ, в рамках спільного проєкту з Help-Hilfe zur Selbsthilfe_Ukraine Dasha Romanenko за підтримки МЗС Німеччини – провели дослідження світового досвіду й особливостей України й надали рекомендації щодо необхідних кроків для сприяння поверненню воєнних мігрантів.
Відповідно до висновків дослідження – важливі умови для повернення мігрантів після війни:
- Доступ до житла: це може бути їхнє відремонтоване житло, нове житло, надане урядом чи організаціями або ж придбане за кошти компенсації.
- Економічні можливості: це може бути відновлення довоєнного бізнесу, пошук нової роботи або ж отримання допомоги від урядових програм чи благодійних організацій.
- Відновлення безпеки, внутрішньої та зовнішньої.
- Порівняння умов життя: мігранти порівнюватимуть рівень життя на своїй Батьківщині з умовами в країні, де вони перебувають. Це включає доступність їжі, води, житла, медичної допомоги, освіти, безпеки й інших важливих факторів.