UA | RU
31 травня 2024, 18:02

Чи варто бігти до обмінників: що відбувається з курсом долара і чи впаде він назад

Останні два тижні виявилися досить турбулентними для української гривні. Якщо в середині травня долар можна було придбати менш ніж за 40 грн, то зараз він коштує мінімум 41 грн і є ще тенденція до подальшого зростання. RegioNews розбирався, що відбувається з курсом долара і чи варто українцям панікувати на тлі цього.
Останні два тижні виявилися досить турбулентними для української гривні. Якщо в середині травня долар можна було придбати менш ніж за 40 грн, то зараз він коштує мінімум 41 грн і є ще тенденція до подальшого зростання. RegioNews розбирався, що відбувається з курсом долара і чи варто українцям панікувати на тлі цього.

Девальвація гривні вже давно на часі

Останній раз значна девальвація гривні, а простіше кажучи, зниження курсу гривні до іноземних валют, відбулась восени 2022 року. Нагадаємо, що до початку повномасштабного вторгнення росії курс долара в Україні був на рівні 28 грн. З початком великої війни "зелений” поступово підвищувався у вартості і зрештою у другій половині 2022 року НБУ встановив офіційний курс долара на рівні трохи більше 36 грн. З того часу гривня дещо втрачала у вартості і наразі навіть офіційний курс НБУ становить 40,5 грн за один долар.

У коментарі RegioNews керуючий партнер інвестпроєкту Thomson & French В’ячеслав Бутко зазначив, що в Україні вже давно існують фундаментальні причини і фактори для зниження курсу гривні, тобто – до девальвації національної валюти.

"В першу чергу через те, що в України колосальний від’ємний торговий баланс – імпорт переважає над експортом. До речі, так було майже усі роки існування нашої держави. Просто в якісь роки від’ємний торговий баланс перекривався надходженнями по фінансовому рахунку платіжного балансу – інвестиціями та кредитами”, – каже Бутко.

Він додає, що останніми роками, з початку повномасштабної війни, цей баланс теж перекривався, але фінансовими надходженнями від західних партнерів. Проте, наразі експерт припускає, що представники влади, які відповідають за фінансовий блок, мають деякі сумніви щодо ритмічності таких надходжень в якості міжнародної фінансової допомоги у подальшому.

"Також можуть бути питання і до відповідності сум такої допомоги потребам України. Тому ймовірно, що ставлення до курсового питання дещо вимушено змінилося. Усе це разом зі зростанням попиту на валюту ймовірно для закупівлі озброєнь. Тому надалі є усі фундаментальні умови для подальшої девальвації гривні”, – каже В’ячеслав Бутко.

У свою чергу на думку голови Комітету економістів України Андрія Новака, на те, що долар за останній тиждень пішов вгору, може впливати підвищений попит на іноземну валюту. Наприклад, фахівець звертає увагу на те, що через збільшення обстрілів прифронтових міст з боку росії, а, зокрема, такого великого мегаполісу, як Харків, це викликало нову хвилю тривоги в українців.

"А як завжди буває, наші громадяни в таких випадках в першу чергу починають турбуватися про свої заощадження. От і побігли міняти усе на долари чи євро. Крім цього, не слід забувати, що саме з травня дуже багато українських військовослужбовців почали отримувати підвищену зарплатню. Звісно, ті, хто воюють на самій передовій, не мають фактично куди витрачати свої зароблені кошти, а тому відправляють їх додому рідним з проханням поміняти на тверду валюту. Усе це вкупі викликало підвищений попит на долари та євро, що і призвело до злету курсу”, – каже Андрій Новак.

Який курс очікувати далі

В’ячеслав Бутко нагадує, що чимала кількість податків отримується бюджетом у вигляді імпортного ПДВ, а він прив’язаний саме до курсу валют. Тобто, чим слабша гривня проти долара чи проти євро, тим більше буде надходжень до бюджету України.

"Проте ми не знаємо, як буде діяти Нацбанк у подальшому і як він буде узгоджувати свої дії з Міністерством фінансів. Не знаю. Так, в України є досить великі міжнародні резерви, але до них я думаю тепер будуть ставитися більш бережливо”, – вважає експерт.

Андрій Новак також підкреслює, що подальший курс залежатиме від НБУ, який має усі можливості гасити надмірні коливання на валютному ринку, адже розпоряджається рекордними золотовалютними резервами.

"Найближчим часом дізнаємося, чи буде Нацбанк стабілізувати курс, або чекати поки він сам зробить це. За великим рахунком можна орієнтуватися на курс долара, що закладений у річному бюджеті України, а він становить 40,7 грн. Думаю, що курс може бути приблизно в цьому діапазоні”, – каже Новак.

У свою чергу В’ячеслав Бутко нагадує, що якщо взяти статистику за багато останніх років щодо закладеного курсу у держбюджеті і тому, що був реально, то вони завжди дуже відрізнялися.

"Курс гривні до долара, закладений у бюджеті, є просто довідковим. Більше того, я б не робив ніяких прогнозів стосовно того, що фактичний курс долара наблизився до того який запланований у бюджеті на поточний рік. Практика майже усіх минулих років показує, що ці курси не сходяться”, – резюмував експерт.

Наостанок Андрій Новак все ж висловив сподівання, що якщо наступного тижня курс буде й далі "пливти”, Національний банк все ж почне його стабілізувати своїми інтервенціями, а це дозволить втримати його на сьогоднішньому рівні.

Обидва експерти радять українцям не панікувати через підвищення курсу долара. Адже багато хто вже побіг до обмінників купувати "зеленого”. Андрій Новак, наприклад, радить заощадження тримати не у готівці, а у банку, де відсотки від депозиту, як мінімум покриють інфляцію. А от В’ячеслав Бутко нагадує, що на валютному ринку є багато спекулянтів, які можуть скористатися сьогоднішньою ситуацією.

25 липня 2024
Київський тролей-убивця: як його власники розвинули цілу мережу атракціонів та неодноразово потрапляли у скандали
Після того, як 21 липня у Києві, над Дніпром, обірвався трос канатної переправи, що призвело до загибелі людини, правоохоронці провели вже низку слідчих дій. Власники атракціону обіцяють співпрацювати...
15 липня 2024
На ВЛК медичний огляд не проводять – уся інформація про хвороби має бути у "HELSI". Юрист Катерина Аніщенко – про те, як відбувається ВЛК
16 липня спливають 60 днів, що були відведені, згідно із законом про посилення мобілізації, на оновлення військово-облікових даних усім військовозобов'язаним українцям. RegioNews поцікавився у юриста ...
12 липня 2024
Чому влада звільнить прем'єр-міністра Дениса Шмигаля
В Офісі президента всерйоз думають про звільнення прем'єр-міністра. Хто його може замінити, наскільки реальною є трансформація Кабміну та яких призначень в уряді ще чекати найближчим часом
04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
У Запоріжжі правоохоронець вкрав у померлого чоловіка майже 800 тисяч гривень
27 липня 2024, 01:35
На Вінниччині 17-річний юнак вбив молоду жінку
27 липня 2024, 00:12
Відпочивав разом із друзями: на Закарпатті чоловік втопився в озері
26 липня 2024, 23:23
Росіяни атакували дроном житлові будинки в Запорізькому районі: поранені 3 цивільних
26 липня 2024, 22:06
У застосунку Резерв+ став доступним статус бронювання від мобілізації, — Міноборони
26 липня 2024, 21:44
За тиждень Сили оборони знищили майже 8000 ворожих БпЛА
26 липня 2024, 21:15
Злочинних наказів не виявили: у 59 ОМПБр завершили службову перевірку
26 липня 2024, 20:45
Я нічого не робив: підозрюваний у вбивстві Фаріон заперечив свою причетність
26 липня 2024, 20:15
Гауляйтер Пасічник отримав підозру за організацію примусової "мобілізації" на Луганщині
26 липня 2024, 19:42
Війська Росії вдарили по Нікопольщині: серйозні поранення отримав чоловік
26 липня 2024, 19:00