UA | RU
17 травня 2024, 14:45

Квартирне питання: де українці купують найбільше житла і чому у Києві більше не придбати дешевих осель

Повномасштабна війна позначилась на усіх сферах життя в Україні. Не став виключенням і ринок нерухомості, адже ситуація на ньому сьогодні вкрай відрізняється від тієї, що була до 24 лютого 2022 року. RegioNews розбирався, які сьогодні тенденції на ринку житла і де українці частіше купують та продають квартири.
Повномасштабна війна позначилась на усіх сферах життя в Україні. Не став виключенням і ринок нерухомості, адже ситуація на ньому сьогодні вкрай відрізняється від тієї, що була до 24 лютого 2022 року. RegioNews розбирався, які сьогодні тенденції на ринку житла і де українці частіше купують та продають квартири.

Продаж квартир найбільше "просів" на сході та півдні країни

Звісно, після початку повномасштабного вторгнення найбільше впали у вартості квартири у Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській та Миколаївській областях. Саме у містах цих регіонів зараз фіксується найбільше обстрілів з боку росіян. Наприклад, якщо взяти сайти з продажу житла у Харкові, то зараз однокімнатну квартиру з гарним ремонтом та меблями у спальному районі на вторинному ринку можна придбати за 30 тис. доларів, але є дуже багато пропозицій і по 20-25 тис. доларів. Для порівняння, у Києві однокімнатна квартира у більш-менш доброму стані коштує мінімум 40 тис. доларів. Хоча до 2022 року вартість житла у Харкові та Києві була майже ідентичною. У Запоріжжі за однокімнатну у середньому просять 20 тис. доларів, але є багато пропозицій і по 15 тис., де потрібно буде докласти руку до ремонту. У Херсоні однокімнатна теж коштує близько 20 тис. доларів з гарним ремонтом.

У коментарі RegioNews фахівець з нерухомості Артур Піліпчук зазначив, що, незважаючи на досить важку ситуацію у цих регіонах, продажі квартир все ж фіксуються.

"Після початку повномасштабної війни не дуже продавалось житло там, але зараз ринок нерухомості у цих регіонах більш-менш живе. Звісно, це не ті об’єми, що були раніше, але життя продовжується. Комусь потрібно розширити площу житла, адже створюються сім’ї, а комусь через розлучення навпаки потрібно менше житло. Хтось взагалі хоче виїхати з міста. Тобто, люди пристосувалися до сьогоднішній реалій і вирішують свої житлові питання", – каже фахівець.

Яка ситуація у столиці

Звісно, найдорожчим житло завжди було у Києві і, за словами експертів, із нерухомості сьогодні ціни на деякі сегменти житла у столиці значно підскочили за останній рік-два. Як вже згадувалось, сьогодні мінімальна вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку у "спальнику" Києва стартує від 40 тис. доларів, але якщо брати житло з нормальним ремонтом, то ціна може доходити до 50 тис. доларів. До 2022 року за таку вартість можна було придбати навіть двокімнатну квартиру.

"Стосовно цін на житло у столиці, то тут не усе так просто, як здається, адже багато залежить від сегменту житла, – пояснює Артур Піліпчук. – Якщо брати економ-сегмент, то у Києві він як мінімум повернувся до довоєнного рівня. І по ціні, і по кількості угод з продажу. Усе через те, що досить велика кількість людей зі сходу та півдня країни у 2022-2023 роках їхали до Києва, де вони спочатку орендували житло, але за пів року-рік люди побачили, що ситуація в країні нешвидко стабілізується, а тому почали купувати квартири в столиці".

Фахівець уточнює, що здебільшого ці люди не мали космічних сум на житло і купували квартири економ-класу здебільшого на вторинному ринку.

"Усе "загребли" найдешевше у Києві, і попит дуже збільшився. А якщо брати бізнес-клас квартир, то тут продажі не повернулися до рівня початку 2022 року. Я вже не кажу про преміум-сегмент, де продажів дуже мало", – додає Артур Піліпчук.

Найбільший ріст цін на квартири у західних регіонах

За останні два роки ринок нерухомості у Львові, Івано-Франківську, Тернополі зазнав мабуть найбільших змін у порівняння з іншими містами країни. Усе почалося з росту цін на оренду житла після 24 лютого 2022 року. Наприклад, у березні 2022 року вартість місячної оренди однокімнатної квартири у Львові могла доходити до 30 тис. гривень. Це при тому, що раніше її можна було орендувати за 10 тис.

"З лютого 2022 року почали дуже багато житла здавати в оренду і ціни були захмарні, а вже всередині того ж року підскочили і продажі квартир. Зараз ціни на житло у Львові майже такі, як у Києві. Так само зросли ціни на нерухомість у Івано-Франківському, Тернополі, а останнім часом дуже великий ріст спостерігається у Закарпатті. Більше того, вартість житла в Ужгороді вже зовсім скоро може наздогнати столичні ціни", – зазначає фахівець з нерухомості.

Якщо проаналізувати сайти з продажу квартир у Львові, то, дійсно, більшість тих самих однокімнатних квартир коштують від 40 тис. доларів. Тобто ціни, як у столиці. Та й в Ужгороді теж вже майже така вартість житла.

Українці розгрібають економ-сегмент

Експерти кажуть, що зараз серед покупців загалом по країні найбільшим попитом користуються квартири економ-сегменту.

"Але якщо брати західну Україну, то там усе житло продається, адже попиту багато, а пропозиції обмежені. Тому ті, хто хочуть придбати житло у західних регіонах, купують навіть вищі сегменти, аніж економ. Деякі жителі інших регіонів переїжджають туди вже зараз, або переїхали раніше, а зараз вирішили купити власну квартиру. Проте є досить багато людей з інших регіонів, які просто купують собі квартиру в містах західної України через те, що хочуть мати так би мовити запасний аеродром, щоб в разі чого швидко переїхати, умовно кажучи, зі східних регіонів у свою квартиру, скажімо, в Івано-Франківську", – розповідає Артур Піліпчук.

Причому зараз все ж більшою популярністю в усій країні користуються квартири на вторинному ринку. Хоча, як підкреслюють фахівці з нерухомості, до повномасштабної війни було навпаки. Мовляв, до 2022 року ті, хто хотіли придбати житло, все ж намагалися зробити це у новобудовах, адже ситуація була стабільною, а сьогодні покупці не хочуть ризикувати, вкладаючи гроші у дорогі нові квартири. Крім цього, за словами Артура Піліпчука, у тих самих східних та південних регіонах будівництво нового житла зараз на вкрай низькому рівні. Краща ситуація з будівництвом нових будинків на заході, адже попит на будь-які квартири там високий.

Також ринок нерухомості "підживлює" програма "єОселя" – державна програма з пільгового кредитування на купівлю житла. За словами фахівців з нерухомості, досить багато житла продається завдяки "єОселі". Хоча з іншого боку на сайтах з продажу квартир у різних регіонах багато оголошень, де прямо вказано, що те чи інше житло не продається за цією програмою.

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
На Вінниччині чоловік підірвав гранату у квартирі багатоповерхівки
21 листопада 2024, 22:48
Виступ Путіна із завуальованим ядерними погрозами. Що все це означає?
21 листопада 2024, 22:09
У Львові знайшли мертвою зниклу 22-річну дівчину
21 листопада 2024, 21:31
Суд повернув під арешт нерухомість Рабиновича, яку він намагався "сховати" від конфіскації
21 листопада 2024, 21:13
Росіяни скинули дві авіабомби на Костянтинівку: шестеро людей поранені
21 листопада 2024, 20:44
Путін знов погрожує Заходу, але б'є по Україні: логіка терору
21 листопада 2024, 20:32
Після удару міжконтинентальною ракетою по Дніпру Путін виступив з заявою
21 листопада 2024, 20:08
У Чугуєві на Харківщині затримали чоловіка, який спалив військове авто
21 листопада 2024, 19:48
Скандальній очільниці Хмельницької МСЕК Крупі зменшили заставу на 200 млн гривень
21 листопада 2024, 19:15
Внаслідок ударів по Дніпру та Кривому Рогу постраждали 34 людини
21 листопада 2024, 18:46