UA | RU
09 травня 2024, 15:11

Тариф на світло: на скільки та коли може зрости

Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також офіційні особи, що певною мірою говорить про неминуче здорожчання світла для українців. RegioNews розбирався, в чому можуть бути причини підвищення тарифів і якими вони стануть.
Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також офіційні особи, що певною мірою говорить про неминуче здорожчання світла для українців. RegioNews розбирався, в чому можуть бути причини підвищення тарифів і якими вони стануть.

Що кажуть офіційні особи

Ще наприкінці березня міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що регулярні обстріли росіянами української енергоструктури значно погіршують її стан. Втім, тоді міністр стверджував, що ніяких рішень щодо підвищення тарифів на електроенергію для населення не було.

Разом з тим, наприкінці квітня Кабінет міністрів продовжив чинний тариф на електроенергію для побутових споживачів у розмірі 2,64 грн/кВт-год ще на один місяць, а саме – до 31 травня 2024 року. Цей тариф діє з 1 червня 2023 року.

В той самий час навіть міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба нещодавно в інтерв’ю іноземним ЗМІ заявив, що половина української енергетичної системи пошкоджена.

Заговорили про підвищення тарифу на електроенергію і в Державній інспекції енергетичного нагляду України. У відомстві наголосили, що, за попередніми розрахунками, за останні півтора місяця збитки через пошкодження енергоструктури країни перевищили 1 млрд доларів США. Мовляв, перекрити їх лише за рахунок чинного на сьогодні тарифу на електроенергію та наявної на сьогодні міжнародної допомоги неможливо.

"Нам потрібно терміново знайти фінансовий ресурс для відновлення енергетики. Тож наразі потрібна велика концентрація зусиль… Ймовірно, доведеться усе ж таки розглянути можливість залучення внутрішніх резервів – переглянути тариф на електроенергію. Нещодавно НБУ прогнозував поступове підвищення тарифу протягом наступних років. Оскільки потрібен дійсно великий фінансовий ресурс для відновлення об’єктів електроенергетики, перший етап такого підвищення, можливо, доцільно зробити вже цьогоріч", – заявив голова Держінспекції енергетичного нагляду Руслан Демченко.

Додамо, що у Нацбанку зробили прогноз, згідно з яким закладається достатньо швидке та суттєве зростання цін на електроенергію.

Чому окупанти б’ють по теплоелектростанціям

В Україні значну частину електроенергії виробляють атомні електростанції. Це так звана базова генерація. Втім, дуже велику роль у енергетичній системі відіграють теплоелектростанції та гідроелектростанції. Саме вони є, так би мовити, маневровими під час пікових навантажень у енергосистемі – зранку та ввечері, коли, наприклад, населення використовує значно більше електрики, аніж вдень. І от саме у ці пікові години ТЕС працюють на повну, щоб забезпечити потрібну кількість електрики, а вдень ці станції функціонують в іншому режимі. Схожа ситуація і з гідроелектростанціями. У свою чергу атомні електростанції не можуть забезпечити такої гнучкості у роботі, щоб протягом доби значно збільшувати чи зменшувати виробництво електроенергії.

"Знищено близько 80% теплової генерації – це високоманеврові потужності, які дозволяли здійснювати балансування навантаження в енергосистемі упродовж доби. Також істотно пошкоджено об’єкти гідрогенерації. В цілому ворог уразив понад 7 ГВт генеруючих потужностей, на відновлення яких потрібен досить тривалий час", – каже голова Держінспекції енергетичного нагляду Руслан Демченко.

Таким чином, ворог, знищуючи ТЕС та гідроелектростанції, завдає катастрофічного удару по енергетиці країни. Через це і відбуваються відключення світла в деяких регіонах країни. Втім, голова Держінспекції енергетичного нагляду запевняє, що про тотальний блекаут не йдеться, але відключення, на жаль, можливі.

"Усе залежить від того, наскільки вдасться відновити пошкоджені енергооб’єкти до початку опалювального періоду", – зазначив він.

Яким може бути новий тариф на електроенергію

У коментарі RegioNews експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев зазначив, що очікував підвищення тарифу на електроенергію для населення ще після закінчення опалювального сезону.

"Потрібно також враховувати ті пошкодження енергоструктури України, що були здійснені. Можливо в уряді думають, що підвищення тарифу буде не настільки великим, щоб закумулювати кошти на проведення глобальних ремонтів енергооб’єктів. Минулого року тариф підвищили до рівня нижче собівартості, але це все ж дало змогу зібрати деякі кошти, щоб полагодити певну кількість енергооб’єктів. Це певна складова, що дозволила пройти зиму без відключення світла для населення", – зазначає Рябцев.

Щодо підвищення тарифів цього року, експерт каже, що не може прогнозувати, коли це станеться. Мовляв, це рішення уряду, і воно не залежить від економічних підстав, а носить більше політичний характер, адже, за припущеннями фахівця, мало хто хоче брати на себе відповідальність за підвищення тарифів.

"Чинний тариф на електроенергію для населення можна підвищити хоча б до рівня собівартості генерації, а це близько 4 гривень за 1 кВт. Але це нижній поріг, щоб хоча б покрити витрати на виробництво електроенергії. Якщо враховувати інвестиційну складову та прибуток хоча б на мінімальному рівні для компаній, які виробляють електроенергію, то можна вийти і на 6 гривень за 1 кВт", – підкреслює Геннадій Рябцев.

З іншого боку він не виключає, що усі розмови про 6 гривень за 1 кВт, які усе більше зустрічаються у медійному просторі, покликані просто підвищити планку у сприйнятті громадян нової реальності. Мовляв, потім затвердять тариф на рівні тих же 4 гривень, і усі будуть задоволені, що хоча б не 6 гривень.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
03 квітня 2025
Перемир’я до Великодня: чи втілиться ця ідея в життя і чого чекати Україні
Дональд Трамп продовжує свою миротворчу діяльність, поступово закопуючи і свою репутацію, і свої гіпотетичні шанси на Нобелівську премію миру. Але, як це не парадоксально, «великоднє перемир’я» ще не ...
31 березня 2025
Дубайська трагедія із львівською моделлю OnlyFans: що чекає на українок у близькосхідних монархіях
В останні три роки, після початку повномасштабної війни, кількість українців, перш за все – українок, за кордоном серйозно зросла. Наші з вами співвітчизники опинилися в різних країнах світу, в різних...
27 березня 2025
Смертники від ФСБ. Чому Росія очікувано розпочала 2025 рік із терактів в Україні
2025 рік увійде в історію російсько-української війни як початок справді терористичної її складової – уже без жодних військових прикриттів, а напряму. Російські спецслужби, перш за все Федеральна служ...
26 березня 2025
Мізерна пенсія та брак ліків: як живуть люди з інвалідністю в умовах війни
В Україні налічується понад три мільйони людей з інвалідністю. У зв'язку з військовими діями ця цифра продовжує зростати. Водночас людина з обмеженими фізичними можливостями має вкрай низьку підтримку...
Україна вирішила проблему нестачі військових - генерал НАТО Каволі
04 квітня 2025, 05:10
У Києві судитимуть ексчлена ВЛК, який підробляв діагнози щодо непридатності до служби в зоні бойових дій
04 квітня 2025, 04:58
Європа сподівається залучити НАТО до місії миротворців в Україні - ЗМІ
04 квітня 2025, 04:40
Сили оборони знищили на Донеччині три російські ЗРК "Бук" і "Тор"
04 квітня 2025, 04:26
Трамп більше не сподівається на швидке перемир'я в Україні - ЗМІ
04 квітня 2025, 04:10
На Волині у сховку вантажівки прикордонники знайшли сигарети
04 квітня 2025, 04:01
Ведучий Олексій Суханов розповів, як жив з невиліковною хворобою і не знав про це
04 квітня 2025, 03:50
Возив автомат у багажнику авто: у жителя Житомирщини вилучили зброю
04 квітня 2025, 03:32
Андрій Данилко розповів, чому не виїхав за кордон
04 квітня 2025, 03:15
У Харкові засудили далекобійника, який прославляв РФ та поширив дані про місце дислокації ЗСУ
04 квітня 2025, 03:01