UA | RU
18 жовтня 2023, 21:43

Прикордонники розповіли, скільком чоловікам відмовили у виїзді з України через систему "Шлях"

фото: facebook.com/zahidnuy.kordon

Держприкордонслужба з березня 2023 року відмовила у перетині західного кордону п'ять тисяч разів. З них 5% (приблизно 250 чоловіків) намагалися виїхати через систему "Шлях". У ДПСУ не змогли пояснити, чому йдеться саме про дані з березня цього року. Також не повідомляють про число відмов з початку роботи "Шляху"

Керівник відділу організації прикордонного контролю Західного регіонального управління Держприкордонслужби Ігор Матвійчук на прес-конференції розповів, що навіть за наявності всіх дозволів прикордонники можуть відмовляти у перетині рубежу, передає RegioNews.

"Були водії, які не мали жодного підтверджувального документа, що їдуть за певним вантажем. Наприкінці 2022 року у наше поле зору почали потрапляти організації та фонди, водії яких не поверталися. Ми аналізували поїздки й сформували ризикові групи, почали вносити в ЄРДР інформацію про організації незаконного переправлення чоловіків через держкордон. Внаслідок цієї роботи почав зменшуватися потік водіїв, які хотіли втекти з країни", – говорить прикордонник.

Як зазначив прикордонник, ще однією проблемною категорією є водії вантажівок або пасажирських автобусів, які вдають з себе таких водіїв. ДПСУ скасувала 52 дозволи на міжнародні перевезення.

"Є перевізники, які зареєструвалися після початку повномасштабного вторгнення, отримали ліцензії на міжнародні перевезення й почали відправляти водіїв в один бік, давати транспортну ліцензію і вносити в "Шлях". Роблять це самостійно, вони мають особистий кабінет перевізника. Ми почали звертати увагу на наявність трудових відносин з перевізником й почали виявляли організовані канали. Цьогоріч наші оперативні підрозділи розпочали 104 провадження по "Шляху" щодо неповернення чоловіків, оголосили 121 підозру й засудили сім осіб", – повідомляє Ігор Матвійчук.

З 16 березня 2022 року через систему "Шлях" видали 231 тис. дозволів. Найчастіше це робило Міністерство інфраструктури – приблизно 47 тис. Ігор Матвійчук розповідає, що звернутися туди може будь-хто.

"Щодо областей, які видали найбільше дозволів – це Львівська та Волинська. Станом на березень [загалом в Україні] через "Шлях" видали 187 тис. дозволів. Тобто якщо перший рік існування системи надавали більше ніж 13 тис. дозволів на місяць, то зараз це 6 тис. Тобто у два рази менше. З огляду на цю тенденцію, Міністерство інфраструктури й далі продовжує лідирувати. У першу трійку входить Волинь і Закарпаття. Не Львівщина. Вона має тенденцію зменшення. У перші 3-4 місяці повномасштабної війни Львівщина видавала найбільше дозволів, бо тут були всі волонтери, які зверталися за дозволом до Львівської ОВА", – говорить Ігор Матвійчук.

Він розповів, що прикордонники щоденно відмовляють у перетині рубежу від 20 до 30 разів. За словами Матвійчука, одна людина на день може спробувати перетнути кілька пунктів пропуску, тому відомство рахує лише спроби перетину.

"Кількість випадків протиправного перетину залежить від пасажиропотоку. У 2023 році він був найбільшим у липні-серпні. Статистика у нас прив'язана до цього. Коли говорять про найбільші та найчастіші порушення, то на сьогодні "Шлях" нас не сильно турбує. Він навіть не в трійці лідерів. Є люди, які надають документи, що вони нібито багатодітні, спортсмени чи артисти. Організатори [схем] постійно закидають нам нові ребуси, а ми намагаємось їх розв'язати", – каже прикордонник.

Він додає, що за дев'ять місяців 2023 року кордон перетнули приблизно 23 млн осіб, з яких майже 21 млн – це громадяни України. За словами прикордонника, є тенденція, що українці повертаються додому.

Нагадаємо, журналісти ідентифікували 2248 чоловіків, які втекли з країни завдяки системі "Шлях" та виявили сотні громадських організацій і благодійних фондів, причетних до втечі з країни чоловіків призовного віку.

Причетна до виїзду через систему "Шлях" майже 200 чоловіків призовного віку, які так і не повернулися в Україну, Наталія Муха виявилась близькою до родини голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького.

11 грудня 2024
"Втомлені" мости Києва: чи загрожує столиці транспортний колапс між двома берегами Дніпра
1 грудня 2024 року у Києві нарешті відкрили для руху приватного транспорту Подільський міст, що з’єднує два береги Дніпра. На цю подію містяни очікували кілька десятків років, а сам міст вже давно отр...
09 грудня 2024
Скільки "коштує" суддя Печерського суду?
Держава захистила військових та їхні родини від судових тяжб під час воєнного стану, але чомусь для судді Новака закон не писаний
05 грудня 2024
Чому Міністерство єдності на чолі з Чернишовим не зможе повернути додому мільйони українців
В Україні з’явилась нова державна структура, головною метою якої є повернення українців додому. Новостворене Міністерство національної єдності очолив опальний екс-очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов...
29 листопада 2024
Що очікує українців у грудні: "тисяча Зеленського", підвищені податки та нові правила бронювання від мобілізації
Перший місяць зими принесе українцям багато нововведень і насамперед це стосується підвищення податків — оновлення в цій фіскальній частині набудуть чинності вже з 1 грудня. Також для бізнесу запровад...